×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

E gjithë flota e avionëve Boeing 737 Max në tokë!

Prodhuesi më i madh i aeroplanëve në botë, Boeing, nxorri nga përdorimi gjithë flotën e avionëve 737 Max, pasi hetuesit gjetën prova të reja në vendin e rrëzimit të një avioni të tillë në Etiopi.

Kompania amerikane Boeing tha se do t’i pezullojë fluturimet e të 371 avionëve.

Administrata Federale e Aviacionit në SHBA tha se provat e reja dhe të dhënat satelitore nxitën vendimin për ndalimin e përkohshëm të avionëve.

Të dielën, nga rrëzimi i avionit 737 Max, i kompanisë ajrore të Etiopisë, humbën jetën të 157 njerëzit në bord.

Tetorin e kaluar, një avion i Boeing-ut, po ashtu i llojit 737 Max, është rrëzuar në Indonezi, duke shkaktuar vdekjen e të 189 njerëzve në bord.

Gjatë kësaj jave, disa vende, përfshirë SHBA-në, Brazilin, Australinë, Kinën, kanë njoftuar se kanë ndaluar së operuari me Boeing 737 Max.

Boeing tha se “vazhdon të ketë besim të plotë në sigurinë e avionëve 737 Max”.

Megjithatë, kompania shtoi se pas konsultimeve me Administratën Federale të Aviacionit dhe Bordin e Sigurisë së Transportit Kombëtar ka vendosur që t’i pezullojë fluturimet “në shenjë të kujdesit”.

“Po bëjmë gjithçka që mundemi, në partneritet me hetuesit, për të kuptuar shkakun e aksidenteve dhe për të përmirësuar sigurinë”, tha presidenti i Boeing-ut, Dennis Muilenburg.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, duke njoftuar se vendi i tij ka vendosur t’i pezullojë fluturimet me Boeing 737 Max, tha se kompania “do të duhet ta gjejë problemin”.

Sara Nelson, presidente e Shoqatës së Shoqëruesve të Fluturimeve, tha se “jetët e njerëzve duhet të vihen në vend të parë gjithmonë”, por shtoi se “një brend është në rrezik po ashtu”.

“Ky brend nuk është vetëm Boeing-u. Është Amerika, ajo që nënkupton Amerika në aviacionin ndërkombëtar. Ne vendosim standardin për siguri, konkurrencë dhe ndershmëri në qeverisjen e aviacionit”, tha Nelson.

Vlera në treg e kompanisë Boeing ka rënë për gati 26 miliardë dollarë që nga rrëzimi i avionit në Etiopi.

Pilotët në Shtetet e Bashkuara janë ankuar, në fund të vitit të kaluar, për probleme në kontrollimin e avionëve Boeing 737 Max gjatë nisjes.

Ata kanë raportuar vështirësi të ngjashme me ato që kanë kontribuar në rrëzimin fatal të avionit të kompanisë Lion Air në Indonezi, në muajin tetor.

Avioni në Etiopi u rrëzua vetëm pak minuta pas nisjes.

Flightradar24, një kompani e monitorimit të trafikut ajror, me seli në Stokholm, tha se “shpejtësia vertikale e avionit ka qenë e paqëndrueshme pas nisjes”./REL

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bankat britanike nuk do tu shërbejnë më qytetarëve të tyre, shkak mësohet të jetë mungesa e marrëveshjes

Bankat britanike nuk do tu shërbejnë më qytetarëve të tyre, shkak mësohet të jetë mungesa e marrëveshjes

Publikuar më 20.09.2020
Një numër bankash të mëdha britanike janë vendosur të ndaloj...

Një numër bankash të mëdha britanike janë vendosur të ndalojnë shërbimin ndaj qytetarëve të Mbretërisë së Bashkuar që jetojnë në BE pasi qeveria nuk ka negociuar ende rregullat pas Brexit, raportoi sot Sunday Times. Lloyds, Barclays dhe Coutts kanë filluar të paralajmërojnë klientët me bazë në BE se do të ndalojnë t’i shërbejnë atyre në […]

Lexo më shumë

Vizita e Grenell në Kosovë/ Pacolli: SHBA i japin zbatimit të plotë të Marrëveshjes së Shtëpisë së Bardhë

Vizita e Grenell në Kosovë/ Pacolli: SHBA i japin zbatimit të plotë të Marrëveshjes së Shtëpisë së Bardhë

Publikuar më 20.09.2020
Behgjet Pacolli ka reaguar në lidhje me vizitën e Richard Gr...

Behgjet Pacolli ka reaguar në lidhje me vizitën e Richard Grenell në Kosovë. Vizita nesër e ambasadorit Richard Grenell dhe Adam Boehler, Kryeshef i Korporatës Amerikane për Financim Zhvillimor, është një shenjë e fuqishmë e angazhimit që Shtetet e Bashkuara i japin zbatimit të plotë të Marrëveshjes së Shtëpisë së Bardhë për Normalizimin Ekonomik. Duke […]

Lexo më shumë

Maqedonia e Veriut/ Ndalohen 16 të rinj maqedonas për fyerje ndaj shqiptarëve

Maqedonia e Veriut/ Ndalohen 16 të rinj maqedonas për fyerje ndaj shqiptarëve

Publikuar më 20.09.2020
Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka nj...

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar për ndalimin e 16 të rinjve maqedonas, të dyshuar për fyerje ndaj shqiptarëve, në lagjen Gjorçe Petrov, në dalje të Shkupit në drejtim të Tetovës. Aksioni i policisë erdhi pas një videoje të publikuar në Facebook ku shiheshin një grup të rinjsh duke brohoritur […]

Lexo më shumë

Maqedonia e Veriut/ 178 raste me COVID-19 në 24 orët e fundit, shënohen dhe 4 viktima

Maqedonia e Veriut/ 178 raste me COVID-19 në 24 orët e fundit, shënohen dhe 4 viktima

Publikuar më 20.09.2020
Pas ecurisë pozitive në ditët e fundit, Maqedonia e Veriut e...

Pas ecurisë pozitive në ditët e fundit, Maqedonia e Veriut e ka mbyllur këtë javë me një bilanc të rëndë të infektuarish nga COVID-19. 178 raste të reja me virus janë regjistruar vetëm në 24 orët e fundit. Shifra që Maqedonia e Veriut i shënonte në pikun e pandemisë. Ndërkohë 4 viktima janë regjistruar po […]

Lexo më shumë

Donald Trump për marrëveshjen Kosovë-Serbi: Po ndalim vrasjet masive midis dy shteteve

Donald Trump për marrëveshjen Kosovë-Serbi: Po ndalim vrasjet masive midis dy shteteve

Publikuar më 20.09.2020
Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka folur për marrëveshjen...

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka folur për marrëveshjen Kosovë-Serbi gjatë një tubimi zgjedhor presidenciale në shtetin e Karolinës Veriore. Trump tha se administrata e tij është duke i ndalur “vrasjet masive” midis Kosovës dhe Serbisë. “Po ndalim vrasjet masive mes Kosovës dhe Serbisë. Ata janë duke u vrarë mes vete për aq shumë vjet. […]

Lexo më shumë

Greqia trondiet nga uraganio i fuqishëm, tre të vdekur dhe mijëra dëme të mëdha

Greqia trondiet nga uraganio i fuqishëm, tre të vdekur dhe mijëra dëme të mëdha

Publikuar më 20.09.2020
Tre njerëz kanë vdekur dhe dy mbeten të zhdukur pasi një stu...

Tre njerëz kanë vdekur dhe dy mbeten të zhdukur pasi një stuhi e rrallë përfshiu Greqinë, duke përmbytur rrugë dhe shtëpi dhe duke ndërprerë energjinë. Qindra njerëz u bllokuan ndërsa Cikloni Ianos, i njohur si një “medicane” (uragan mesdhetar), goditi zonat në veri të Athinës përpara se të drejtohej në jug. Shërbimet e trenave që […]

Lexo më shumë

Eksperti amerikan: Marrëveshja Kosovë-Serbi do të përfshijë njohjen reciproke

Eksperti amerikan: Marrëveshja Kosovë-Serbi do të përfshijë njohjen reciproke

Publikuar më 20.09.2020
Mark Baskin, profesor amerikan që ligjëron Marrëdhëniet Ndër...

Mark Baskin, profesor amerikan që ligjëron Marrëdhëniet Ndërkombëtare dhe Politikat Publike në Universitetin Amerikan në Kosovë (AUK), beson se Kosova dhe Serbia do të arrijnë marrëveshje finale në një të ardhme jo të largët, e cila do të përfshijë njohjen reciproke. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, profesori Baskin thotë se pavarësisht kush […]

Lexo më shumë

2 të vdekur dhe 61 raste pozitive me COVID-19, ja harta e shpërndarjes!

2 të vdekur dhe 61 raste pozitive me COVID-19, ja harta e shpërndarjes!

Publikuar më 20.09.2020
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë M...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 464 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 61 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 2 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast nga […]

Lexo më shumë