×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

E frikshme/ Ja si mund të përhapet virusi mes frymës në tren ose autobus (Video)

Një person i infektuar me koronavirus mund ta kalojë atë vetëm duke biseduar me dikë në një mjedis të mbyllur siç është një tren, autobus ose zyrë e vogël, zbulojnë provat.

Në një simulim të udhëtimit me tren, prodhuar nga firma softuerike MSC, një person i infektuar mund të shihet vetëm duke folur. Studiuesit zbuluan se dikush duke biseduar me një mik në tren mund t’i ‘infektoj të tjerët’ me koronavirusin vdekjeprurës – edhe nëse nuk teshtijnë ose kolliten.

Një model i ri që jep mënyrat se si pikat e ajrit përhapen në hapësirat e mbyllura vijnë kur Britania përgatitet të kthehet në punë, shkollë dhe një nivel normaliteti pas mbylljes.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Thuaji fëmijëve të mi që i dua. Unë jam i vdekur”/ Publikohen detaje prekëse nga vdekja e afro-amerikanit, ja amaneti që u la efektivëve

“Thuaji fëmijëve të mi që i dua. Unë jam i vdekur”/ Publikohen detaje prekëse nga vdekja e afro-amerikanit, ja amaneti që u la efektivëve

Publikuar më 09.07.2020
Vrasja në mënyrë brutale e George Floyed nga një oficer, irr...

Vrasja në mënyrë brutale e George Floyed nga një oficer, irritoi popullin amerikan, i cili u ngrit në protesta të dhunshme shpesh herë, për ditë të tëra. Së fundmi detaje të reja janë publikuar nga vdekja e afro-amerikanit. “The Guardian” raporton se në Shtetet e Bashkuara janë publikuar dokumente që tregojnë detaje të hollësishme të momenteve […]

Lexo më shumë

Vritet me breshëri plumbash nipi i ‘El Chapos’, zbardhen detajet: Ai ishte ndjekur nga një grup burrash të armatosur

Vritet me breshëri plumbash nipi i ‘El Chapos’, zbardhen detajet: Ai ishte ndjekur nga një grup burrash të armatosur

Publikuar më 09.07.2020
Lordi i drogës, Joaquin ‘El Chapo’, nipi i Guzman është gjet...

Lordi i drogës, Joaquin ‘El Chapo’, nipi i Guzman është gjetur i vdekur me trupin e tij të mbështjellë me breshëri plumbash. Trupi i Enrique Homero Guzman Rocha, 45 vjeç, u gjet në një makinë të braktisur Toyota Corolla në një rrugë për në El Ranchito, Culiacan në veriperëndim të Meksikës në 5 të mëngjesit […]

Lexo më shumë

Kujdes me daljet/ OBSH paralajmëron: Virusi përhapet edhe nëpërmjet ajrit

Kujdes me daljet/ OBSH paralajmëron: Virusi përhapet edhe nëpërmjet ajrit

Publikuar më 08.07.2020
Organizata Botërore e Shëndetit ka pranuar se ka prova të re...

Organizata Botërore e Shëndetit ka pranuar se ka prova të reja që koronavirusi mund të përhapet nga grimca të vogla të grumbulluara në ajër. Transmetimi me ajër nuk mund të përjashtohej në ambiente të mbushura, të mbyllura ose të ajrosura dobët, tha një zyrtar. Nëse provat konfirmohen, ajo mund të ndikojë në udhëzimet për hapësirat e […]

Lexo më shumë

Konsiderohet si Perëndi në Indi/ 95-vjeçari nuk i ka prerë kurrë flokët

Konsiderohet si Perëndi në Indi/ 95-vjeçari nuk i ka prerë kurrë flokët

Publikuar më 08.07.2020
Një 95-vjeçar respektohet si Perëndi nga banorët e provincës...

Një 95-vjeçar respektohet si Perëndi nga banorët e provincës ku ai jeton. Krejt kjo për shkak të gjatësisë së flokëve të tij gati 7.5-metërshe. Doddapalliah nuk i ka prerë asnjëherë flokët e tij, pasi që beson se do e humbte statusin e tij si hyjni, shkruan mediumi britanik Daily Mail. Banorët e fshatit Chitradurga të […]

Lexo më shumë

“Nuk ka përgjumje të virusit gjatë verës”, eksperti amerikan tregon arsyet se pse duhet përdorur maska për disa vite

“Nuk ka përgjumje të virusit gjatë verës”, eksperti amerikan tregon arsyet se pse duhet përdorur maska për disa vite

Publikuar më 08.07.2020
Ekspertët e shëndetit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nu...

Ekspertët e shëndetit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nuk do të kërkojnë nga amerikanët të heqin maskat e tyre. Ky është pëfundimi i një studimi nga Eric Toner, një studiues i vjetër në Qendrën Johns Hopkins për Sigurinë Shëndetësore. Ai ka vite që përgatitet për një shpërthim si koronavirusi, si pjesë e punës së […]

Lexo më shumë

“Na keni shkatërruar martesën”, nuset e zemëruara protestojnë të veshura me vello (Foto)

“Na keni shkatërruar martesën”, nuset e zemëruara protestojnë të veshura me vello (Foto)

Publikuar më 08.07.2020
Me dhjetra vajza të veshura me vello dhe që mbanin maska të ...

Me dhjetra vajza të veshura me vello dhe që mbanin maska të zeza dhe pankarta nëpër duar kanë dalë të protestojnë që të lejohet zhvillimi i ceremonive pa kufizime. Mediat italiane raportuan se nj grup nusesh të zemëruara nga këto zhvillime zhvilluan një protestë të veçantë në Romë të Italisë, pranë “Fontana di Trevi”, kundër […]

Lexo më shumë

“Nuk do e harroj kurrë”, gazetarja tregon si u njoh me hajdutin e shtëpive në Itali

“Nuk do e harroj kurrë”, gazetarja tregon si u njoh me hajdutin e shtëpive në Itali

Publikuar më 08.07.2020
Dasara Kariskaj është një nga gazetaret që ka spikatur gjith...

Dasara Kariskaj është një nga gazetaret që ka spikatur gjithmonë për ngacmimet ndaj personazheve të njohur dhe për karakterin e saj të drejtpërdrejtë. E ftuar mëngjesin e sotëm në  emisionin “ABC-ja e mëngjesit” gazetarja ka rrëfyer disa momente nga puna e saj disavjeçare. Ajo ka treguar se reperi Majk ka qenë një nga  personazhet më […]

Lexo më shumë

Frika nga murtaja e zezë/ Kina ndalon gjuetinë e shkaktarit të virusit. OBSH jep sqarimë për rrezikshmërinë

Frika nga murtaja e zezë/ Kina ndalon gjuetinë e shkaktarit të virusit. OBSH jep sqarimë për rrezikshmërinë

Publikuar më 07.07.2020
Përfaqësuesja zyrtare e OBSH-së, Margaret Harris komentoi mb...

Përfaqësuesja zyrtare e OBSH-së, Margaret Harris komentoi mbi shpërthimin e murtajës bubonike në Kinë dhe Mongoli, thonë mediat ndërkombëtare. “Ne po vëzhgojmë shpërthimet në Kinë dhe po i shohim nga afër dhe në partneritet me autoritetet kineze dhe mongoleze”, tha zëdhënësja e OBSH-së Margaret Harris një konferencë shtypi në Gjenevë. “Për momentin, ne nuk jemi […]

Lexo më shumë