E dinit se obeziteti shkakton probleme në tru

Një studim i fundit ka treguar se obeziteti mund të shkaktoj probleme në tru.

Duket se studiuesit kanë treguar se ekziston një lidhje mes obezitetit dhe trurit dhe për këtë arsye ata kanë nisur ta eksplorojnë.

Ndër të tjerash ata zbuluan se mund të shkaktohen probleme mendore për shkak të dietës së varfër ushqimore.

Studiuesit botuan një studim të kryer nga “Leiden University Medical Center që gjeti një lidhje midis obezitetit rreth zonës së stomakut dhe madhësisë më të vogël të trurit, në mënyrë specifike, vëllimin e lëndës gri.

Ata zbuluan se niveli i lartë i dhjamit në trup lidhet me diferencë në formës dhe strukturës së trurit, përfshirë edhe rënie të volumit të lëndës gri.

Në fillim të këtij viti u bënë kërkime të tjera që lidheshin me obezitetin dhe shfaqjen e problemeve mendore, të cilat dolën edhe në studimin e fundit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet