×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Dy javë pas tërmetit rihapen shkollat, ja ku transferohen nxënësit e Tiranës

Ka nisur sot procesi mësimor në mbarë vendin, madje edhe në zonat e goditura rëndë nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit.

Me urdhër të Ministres së Arsimit do të rinisë sot mësimi në Tiranë, Durrës, Vorë dhe Kurbin.

Kujtojmë që 30 shkolla u dëmtuan rëndë si pasojë e tërmetit me magnitudë 6.4 ballë që la pas 51 viktima.

Duke qenë se godinat kanë dalë jashtë funksionit, 15 mijë nxënësve të këtyre shkolla do t’u mundësohet transferimi në shkolla pritëse.

Vetëm në Tiranë janë dëmtuar 8 shkolla, për të cilat akt-ekspertiza thotë se kthimi i nxënësve në ato mjedise nuk përbën rrezik.

Më poshtë janë shkollat me probleme dhe zgjidhja e përkohshme që është gjetur për nxënësit nga ekspertët e Ministrisë së Arsimit

Emri i shkollës                       Shkolla Pritëse
“Sami Frashëri”                            “Qemal Stafa” dhe “Sinan Tafaj”
“16 Shtatori”,                                  Pezë Godinë e gjetur
Kopshti Tufinë                               “Pal Engjëlli”
Shkolla Pajun                                  Ambient me qira
Pezë e Vogël                                    “Seit Brahja”
“Lasgush Poradeci”                       “Myslym Keta”
“Murat Toptani”                             “26 Nëntori”
“Musine Kokalari”                           “Betim Muço”

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aksident i rëndë në aksin Iballë-Fierzë, makina zë poshtë dy persona  

Aksident i rëndë në aksin Iballë-Fierzë, makina zë poshtë dy persona  

Publikuar më 25.11.2020
Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin Iballë-Fierzë në ve...

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin Iballë-Fierzë në vendin e quajtur Kokëdodë. Mësohet se pesë persona janë plagosur ndërsa 2 prej tyre kanë mbetur të bllokuar brenda në mjet. Burime bëjnë të ditur se për shkak të zonës së thellë malore është e pamundur të futet ambulanca për të marrë të lënduarit dhe […]

Lexo më shumë

Arrestohet juristi i Kadastrës së Vlorës 

Arrestohet juristi i Kadastrës së Vlorës 

Publikuar më 25.11.2020
Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në ...

Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Vlorë, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e falsifikimit të dokumenteve, në bashkëpunim me Prokurorinë e Vlorës, ndaluan shtetasin: H.Sh., 56 vjeç, banues në Vlorë, me detyrë jurist pranë Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Vlorë. […]

Lexo më shumë

E infektuar me COVID-19, ndahet nga jeta pedagogia e Shkencave Sociale, Kozeta Noti

E infektuar me COVID-19, ndahet nga jeta pedagogia e Shkencave Sociale, Kozeta Noti

Publikuar më 25.11.2020
Pedagogia e Shkencave Sociale në Universitetin e Tiranës, ka...

Pedagogia e Shkencave Sociale në Universitetin e Tiranës, ka humbur jetën si pasojë e COVID-19. Lajmin për këtë humbje të rëndë e ka bërë pedagogia Majlinda Keta e cila shprehet se Noti ka lënë pas dhimbje mes kolegëve dhe studentëve, ndërsa shprehet se fjalët për këtë ikje sot janë të pakta. Noti është pedagogia e […]

Lexo më shumë

Skandali/ Tenderi që po ‘çmend’ trupin diplomatik, nga uiski, rakia dhe deri tek vera!

Skandali/ Tenderi që po ‘çmend’ trupin diplomatik, nga uiski, rakia dhe deri tek vera!

Publikuar më 25.11.2020
Edhe pse vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e...

Edhe pse vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e shkaktuar nga Covid 19, janë disa institucione që vijojnë të bëjnë tendera luksi, e që kanë në planet e tyre dhe festat e fundvitit. Më i fundit vjen nga Drejtoria e Shërbimit të Trupit Diplomatik, ku titullari i saj Adhurim Saliu, po bën gati […]

Lexo më shumë

Imzot George Frendo mposht COVID-in, lë spitalin

Imzot George Frendo mposht COVID-in, lë spitalin

Publikuar më 25.11.2020
Lajm i mirë për besimtarët katolikë. Imzot George Frendo ka ...

Lajm i mirë për besimtarët katolikë. Imzot George Frendo ka fituar betejën me COVID-19 dhe ka dalë nga spital. Frendo po trajtohej në Bari të Italisë. Imzot Frendo u shpreh pak ditë më parë se ishte i paduruar për t’u kthyer në përditshëmrinë në Arqidioqezën në Tiranë dhe jetën baritor. “Përmes këtij komunikimi, ju informojmë […]

Lexo më shumë

KLGJ e skualifikoi nga gara për Gjykatën e Lartë, shfuqizohet vendimi për Saida Dollanin

KLGJ e skualifikoi nga gara për Gjykatën e Lartë, shfuqizohet vendimi për Saida Dollanin

Publikuar më 25.11.2020
Apeli ka rikthyer në detyrë gjyqtaren Saida Dollani, ndërsa ...

Apeli ka rikthyer në detyrë gjyqtaren Saida Dollani, ndërsa Këshilli i Lartë Gjyqësor ka vendosur të bëjë rekurs në Gjykatën e Lartë. Këshilli i Lartë Gjyqësor ka vendosur të bëjë rekurs për vendimin e Gjykatës Administrative për gjykatësen Saida Dollani. Gjykatësja Dollani u skualifikua nga KLGJ në garën për Gjykatën e Lartë por Administrativja e […]

Lexo më shumë

Basha nga Shkodra: Dje rekord vdekjesh nga COVID, Rama fsheh numrin e viktimave

Basha nga Shkodra: Dje rekord vdekjesh nga COVID, Rama fsheh numrin e viktimave

Publikuar më 25.11.2020
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është kthyer ...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është kthyer sërish debatit për rastet e vdekjeve në vend nga koronavirusi. Gjatë një takimi me biznesin e vogël në Shkodër, lideri demokrat akuzoi rivalin e tij politik, Edi Ramën se fsheh numrin e vërtetë të vdekjeve nga COVID-19. Sipas Bashës, situata në vend është shumë e rëndë, […]

Lexo më shumë

Pak shpresë dhe gëzim tek “Shefqet Ndroqi”, Ansambli i Këngëve e Valleve Popullore jep shfaqje para spitalit (Foto)

Pak shpresë dhe gëzim tek “Shefqet Ndroqi”, Ansambli i Këngëve e Valleve Popullore jep shfaqje para spitalit (Foto)

Publikuar më 25.11.2020
Një ditë ndryshe ka qenë kjo e sotmja në spitalin “Shefqet N...

Një ditë ndryshe ka qenë kjo e sotmja në spitalin “Shefqet Ndroqi” apo COVID 2, ku Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore ka dhuruar shfaqe për të sëmurët dhe stafin mjekësor të këtij institucioni. Për disa minuta me radhë Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore dhuroj sado pak gëzim në këto ditë të vështira dhe […]

Lexo më shumë