×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Dy burra-profesorë, një grua-ministre luajnë “ping-pong” me të ardhmen e studentëve të FEUT-së

Nga: Marash Logu

Imagjinoni dy burra që luajnë ping-pong me njëri-tjetrin dhe një grua arbiter që qendron indiferente ndaj lojës. Tani, mendoni që në vend të topit, ajo që ata i gjuajnë me ashpërsi njëri-tjetrit është e ardhmja juaj.

Do ishte e pandjeshme, revoltuese, e paligjshme.

Kjo është situata skandaloze ku gjenden 315 -ish-studentë të masterit në Fakultetin e Ekonomisë (FE) të Universitetit të Tiranës (UT).

Dy burrat që luajnë ping-pong me të ardhmen e tyre janë Dekani Dhori Kule dhe Rektori Mynyr Koni. Gruaja, e cila duhet të bënte arbitren por rri dhe bën sehir, është Ministrja e Arsimit Besa Shahini.

Çfarë ka ndodhur në Universitetin e Tiranës?

Ligji për Arsimin e Lartë dhe rregullat parashikojnë se në fillim të vitit akademik fakultetet i dërgojnë rektorit listën e studentëve të regjistruar.

Rektori, pasi kryen verifikimin formal të listave të dërguara, ia përcjell ato, brenda një afati të përcaktuar, Qendrës së Shërbimeve Arsimore (QSHA)—strukturë në varësi të Ministrisë së Arsimit—për të pajisur studentët me numrat e matrikullimit. Këto të fundit janë kodet identifikuese që shoqërojnë studentët nga momenti i regjistrimit në universitet deri në marrjen e diplomës së studimeve.

Në tetor 2017, janë regjistruar studentët për programet master në Fakultetin e Ekonomisë, UT. Lista e studentëve të regjistruar nuk i është përcjellë rektorit, siç parashikon ligji, por i është dërguar drejtpërdrejt QSHA-së. Kjo e fundit, duke mos respektuar procedurën, i ka pajisur studentët me numrat e matrikullimit tre muaj pas kalimit të afatit të përcaktuar në aktet nënligjore.

Në këto veprime ka katër shkelje ligjore nga FEUT dhe QSHA.

  1. Së pari, fakulteti nuk ka respektuar procedurën për përcjelljen e listave të studentëve pranë rektorit të UT-së.
  2. Së dyti, fakulteti i ka dërguar listat në QSHA në datën 30 Nëntor, ndërkohë që udhëzimi i Ministrit të Arsimit parashikonte datën 15 Nëntor si afat përfundimtar.
  3. Së treti, QSHA-ja, pavarësisht mosrespektimit të procedurës dhe afatit nga fakulteti, i ka pajisur studentët me numrat e matrikullimit.
  4. Së katërti, pajisja e studentëve me numrat e matrikullimit në datën 28 Mars 2018, është bërë tre muaj pas afatit të përcaktuar në udhëzimin e Ministrit, që përcaktonte datën 31 Dhjetor 2017, si afat fundor.

Megjithatë, studentët në mirëbesim me fakultetin dhe universitetin e tyre, kanë vijuar studimet duke përmbushur detyrimet e tyre—ndjekjen e rregullt të leksioneve dhe seminareve, dhënien e provimeve, pagesën e tarifave vjetore, mbrojtjen e temave të diplomës dhe pagesën për lëshimin e kartonit të diplomës.

Në përfundim të këtij procesi, ata kanë kërkuar pajisjen me diplomat e studimeve për t’iu dhënë mundësi për të vazhduar karrierat e tyre: për t’u punësuar, për të studiuar jashtë Shqipërisë, për të vazhduar studimet e doktoraturës, për të kërkuar rritje page apo promovim në detyrë në përputhje me nivelin e ri të shkollimit, etj.

Me gjithë problemet e serioze përshkruar më sipër që kanë shoqëruar procesin, në Janar 2020, dekani i Fakultetit të Ekonomisë i ka dërguar për nënshkrim rektorit të UT-së diplomat e studentëve që kishin përfunduar studimet master. Ky i fundit, në kundërshtim me ligjin për arsimin e lartë dhe statutin e universitetit, ka refuzuar t’i nënshkruajë diplomat, duke i mbajtur mbi tryezën e punës thuajse për gjashtë muaj.

Vetëm një ditë përpara se çështja të bëhej mediatike, rektori ia ka kthyer diplomat dekanit të fakultetit, me argumentimin se rektorati nuk ka të dhëna për këta studentë, prandaj ai nuk mund t’i firmosë diplomat.

Me të drejtat e tyre të shkelura prej dy nga drejtuesit më të rëndësishëm akademik të vendit, javën e shkuar, 150 studentë i drejtuan një peticion Universitetit të Tiranës, Fakultetit të Ekonomisë dhe Ministrisë së Arsimit, duke kërkuar pajisjen e menjëhershme të tyre me diplomat e studimeve.

Studentët kanë deklaruar se nëse kjo çështje nuk zgjidhet menjëherë ata do t’i drejtohen gjykatës, të urdhërojë UT-në për lëshimin e diplomave dhe shpërblimin e dëmit që u është shkaktuar me vonesën prej më se një vit.

Përgjigjet e Fakultetit, Ministrisë dhe Universitetit ishin zhgënjyese. Më shumë se për hallin e studentëve, ata ishin të shqetësuar t’ia hidhnin fajin njëri-tjetrit.

Si në një lojë ping-pongu, Fakulteti dhe Universiteti hidhnin dhe prisnin akuza me njëra-tjetrën, ndërsa Ministria thuajse indiferente u kujton parimin e autonomisë së universiteteve dhe se problemet e brendshme duhet t’i zgjidhnin vetë, pavarësisht se një nga institucionet që ka shkelur ligjin, QSHA-ja, është në varësi të saj.

Në gjithë këtë hedhje-pritje akuzash, thuajse askush nuk u kujtua se 315 studentë enden prej mëse një viti sa në dyert e Fakultetit, sa të Universitetit e sa të Ministrisë pa marrë zgjidhje.

Në çdo shtet e shoqëri demokratike, një situatë e tillë do të përbënte skandal aq të madh sa nuk do të ishte çudi largimi apo shkarkimi i përgjegjësve.

Por, në Shqipërinë tonë, në vend të diplomës dhe urimit për suksese të mëtejshme, studentët marrin një tufë me shkresa të padobishme, dhe duhet të shikojnë si burra dhe gra të pushtetshëm dhe arrogantë për rëndësinë që kanë luajnë si fëmijë egoistë me të ardhmen e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Qeveria t’i dalë për zot epidemisë

Qeveria t’i dalë për zot epidemisë

Publikuar më 07.08.2020
Koço Kokëdhima Situata në Shqipëri për shkak të koronavirusi...

Koço Kokëdhima Situata në Shqipëri për shkak të koronavirusit po bëhet dramatike. Vetëm dje kishim 6 viktima dhe 139 të prekur. Kosova dhe Maqedonia e Veriut nga vjen fluksi më i madh i turistëve kanë shifra rekord, parkatësisht me 15 pacientë të vdekur e 213 raste të reja dhe 6 vdekje dhe 88 raste të […]

Lexo më shumë

Moratorium për tenderat grabitës

Moratorium për tenderat grabitës

Publikuar më 07.08.2020
Arben Rrozhani Sekretar i PR i partisë ‘Zgjidhja’ Raporti i ...

Arben Rrozhani Sekretar i PR i partisë ‘Zgjidhja’ Raporti i EUROSTAT se ekonomia shqiptare ka humbur rreth 400 milionë euro që në tremujorin e parë të këtij viti si pasojë e tërmetit dhe e pandemisë duhet të jetë alarm për Ministrinë e Financave. Vendi është më i godituri në rajon dhe Europë dhe rikthimi në […]

Lexo më shumë

Brenga e një emigranti!

Brenga e një emigranti!

Publikuar më 05.08.2020
Silvana Begaj I dashur baba! (Ajo që e vuante mosbindjen tim...

Silvana Begaj I dashur baba! (Ajo që e vuante mosbindjen time si fëmijë ishte mami. Por le të jetë kjo letër vetëm e jona. Vetëm e ne të dyve.) E di, nëse unë të shkruaj një letër ti do mendosh se dua të të kërkoj dicka dhe mënyra më e mirë për të të bindur […]

Lexo më shumë

Diaspora nuk ka nevojë për mashtrime

Diaspora nuk ka nevojë për mashtrime

Publikuar më 05.08.2020
Anxhela Likrama Kryetare e Forumit të Politikave në partinë ...

Anxhela Likrama Kryetare e Forumit të Politikave në partinë ‘Zgjidhja’ Tenderi për blerjen e 2000 lojërave “Mos u nxeh” organizuar nga Qendra e Botimeve për Diasporën, në varësi të ministrit të shtetit për Diasporën, nuk është lojë “novative” apo një program plotësues i mësimdhënies për fëmijët, siç u munduan ta justifikojnë drejtuesit e saj. Është […]

Lexo më shumë

Ndryshimi i vetëm që i duhet bërë kushtetutës

Ndryshimi i vetëm që i duhet bërë kushtetutës

Publikuar më 30.07.2020
Koço Kokëdhima Rilindja i vuri sot një mballomë tjetër Kusht...

Koço Kokëdhima Rilindja i vuri sot një mballomë tjetër Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, me 106 votat gjoja për listat e hapura që do jenë sërish të kryetarëve dhe ndalimin e koalicioneve paragjedhore. Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë u bë copash me amendimet e viteve 2007, 2008, 2012, 2015, 2016 dhe ndryshimin e sotëm, si […]

Lexo më shumë

Tmerri i kryetarëve nga listat e hapura

Tmerri i kryetarëve nga listat e hapura

Publikuar më 28.07.2020
Koço Kokëdhima Këmbëngulja e Ramës që më 30 korrik, me deput...

Koço Kokëdhima Këmbëngulja e Ramës që më 30 korrik, me deputetët e emëruar, të votojë ‘hapjen’ e pjesshme të listave të kandidatëve për deputetë, ku sërish vendosin kryetarët e partive, tregon frikën personale për t’u përballur me votën popullore. Partitë e vjetra ishin dhe janë bashkë në çdo maskaradë zgjedhore, siç tregoi sot edhe një […]

Lexo më shumë

Vërini gishtin kokës, vala e dytë Coronas do të vijë!

Vërini gishtin kokës, vala e dytë Coronas do të vijë!

Publikuar më 28.07.2020
Me një çmim të lartë ne arritëm ta mbajnë nën kontroll kurbë...

Me një çmim të lartë ne arritëm ta mbajnë nën kontroll kurbën e infeksionit me Sars-CoV-2. Por nëse tani nuk përpiqemi të gjithë bashkë do ta çojmë dëm suksesin e arritur në luftën kundër COVID-19, mendon Fabian Schmidt. Shumë vende të botës reaguan ndaj pandemisë Corona  me kohë duke marrë masat e izolimit si dhe […]

Lexo më shumë

T’i kthejmë çdo shqiptari dinjitetin e humbur nga skamja!

T’i kthejmë çdo shqiptari dinjitetin e humbur nga skamja!

Publikuar më 28.07.2020
Silvana Begaj A ke para?- Jo! Ti je askush, Ti je asgjë! A k...

Silvana Begaj A ke para?- Jo! Ti je askush, Ti je asgjë! A ke para?-Po ! Ti je gjithkush, Ti je gjithçka! “Varfëria është uri. Varfëria është mungesa e një strehe. Varfëria është të qenit i sëmurë dhe të mos kesh mundësi për t’u vizituar tek doktori. Varfëria është të mos kesh akses në edukim […]

Lexo më shumë