×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Drafti/ BE nuk jep datë për konferencën me Shqipërinë, të forcohet dialogu politik, nuk janë plotësuar 5 nga 6 kushtet për negociatat

Këshilli i BE ka dalë me një draft mbi ecurinë e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për hapjen e negociatave. Shqipëria është vlersuar për ecurinë e reformave por në konkluzionet e Këshillit nuk ka ende një date se kur do të mbahet konferenca ndërqeveritare me dy vendet.

Këshilli shpreh angazhimin për të mbështetur Shqipërinë në realizimin e reformave dhe plotësimin e kushteve për mbajtjen e konferencës ndërqeveritare, por thekson se është me rëndësi thelbësore funksionimi i Gjykatës Kushtetuese.

Nevoja për dialog politik konsiderohet gjithashtu një faktor i rëndësishëm.

“Këshilli nënvizon se dialogu politik në vend ka nevojë të forcohet më tej, veçanërisht në reformën zgjedhore dhe zbatimin e saj. Transparenca e financimit të partive politike gjithashtu duhet të sigurohet”, thuhet në draft.

Vlerësime ka dhe për punën për Reformën në Drejtësi.

“Këshilli mirëpret përparimin e mirë të Shqipërisë në fushën e sundimit të ligjit, përfshirë këtu zbatimin e reformës gjithëpërfshirëse të drejtësisë, e cila ka përparuar në mënyrë të qëndrueshme, dhe në forcimin e luftës kundër korrupsionit dhe luftën kundër krimit të organizuar, ku u finalizua krijimi i strukturave të specializuara kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”.

Draft-konkluzionet: 

Këshilli mirëpret vendosmërinë e Shqipërisë për të çuar përpara axhendën e reformave të BE, që i hapi rrugën vendimit për hapjen e negociatave të anëtarësimit me BE në Mars 2020. Këshilli aktualisht po shqyrton kornizën negociuese për negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë. Shqipëria bëri një përparim thelbësor dhe është afër përmbushjes së të gjitha kushteve që duhet të plotësohen përpara konferencës së parë ndërqeveritare. Duhet arritur më shumë progres në përparësitë e përcaktuara nga Këshilli në paragrafin 10 të konkluzioneve të tij të 25 Marsit 2020. Këshilli i bën thirrje Komisionit Europian të monitorojë nga afër përmbushjen e reformave të kërkuara të mbetura dhe të informojë Këshillin sapo kushtet për konferencën e parë ndërqeveritare të jenë përmbushur.

  1. Këshilli mirëpret që ndryshimet në Kodin Zgjedhor u miratuan nga Parlamenti më 23 korrik 2020, në përputhje me marrëveshjen e 5 qershorit 2020 dhe në linjë me rekomandimet e OSBE / ODIHR. Këshilli nënvizon se dialogu politik në vend duhet të forcohet më tej, veçanërisht mbi reformën zgjedhore dhe zbatimin e saj. Duhet të sigurohet gjithashtu financimi transparent i partive politike
  2. Këshilli mirëpret përparimin e mirë të Shqipërisë në fushën e sundimit të ligjit, përfshirë zbatimin e reformës gjithëpërfshirëse në drejtësi, e cila ka përparuar në mënyrë të qëndrueshme dhe duke forcuar luftën kundër korrupsionit dhe luftën kundër krimit të organizuar, ku vendosja e anti-korrupsionit dhe strukturat e specializuara për krimin e organizuar u finalizuan. Është e rëndësishme që të kryhen rekrutimet e mëtejshme për Byronë Kombëtare të Hetimeve, në mënyrë që ajo të jetë plotësisht funksionale. Përpjekjet drejt krijimit të një gjurme provash të konsoliduara duhet të vazhdojnë, përfshirë vendimet përfundimtare dhe hetimet pro-aktive për korrupsionin e nivelit të lartë dhe krimin e organizuar dhe përmes zbatimit të planit të veprimit për të adresuar rekomandimet e Task-Forcës së Veprimit Financiar, siç duhet tê vazhdojë bashkëpunimi i mirë me autoritetet përkatëse të Shteteve Anëtare. Këshilli mirëpret faktin, që Vetingu ka përparuar në mënyrë të qëndrueshme dhe ka dhënë rezultate të prekshme dhe inkurajon autoritetet shqiptare të vazhdojnë përpjekjet për të reformuar sistemin gjyqësor. Me një dhomë të plotësuar dhe dy të mbetura pa plotësuar, Gjykata e Lartë ka rifilluar funksionimin, megjithëse duhen përpjekje të mëtejshme, në mënyrë që ajo të përmbushë plotësisht rolin e saj. Këshilli mirëpret progresin lidhur me funksionimin e Gjykatës Kushtetuese, megjithëse nevojiten përpjekje të mëtejshme për të vazhduar me emërimet e tjera. Në lidhje me të drejtat themelore, Këshilli shënon pozitivisht përpjekjet e vazhdueshme për të zbatuar një reformë gjithëpërfshirëse të sektorit të pronës dhe për të konsoliduar të drejtat e pronës dhe u bën thirrje autoriteteve të vazhdojnë përpjekje të tilla, duke përfshirë përparimin e shpejtë të procesit të regjistrimit dhe kompensimit. Këshilli gjithashtu inkurajon Shqipërinë që të miratojë dhe zbatojë me shpejtësi legjislacionin e mbetur në lidhje me Ligjin-kornizë 2017 për mbrojtjen e pakicave kombëtare dhe mirëpret miratimin e ligjit për regjistrimin e popullsisë. Për më tepër, Këshilli i bën thirrje Shqipërisë të bëjë përparim urgjent mbi lirinë e shprehjes dhe sigurinë e gazetarëve. Këshilli përsërit rëndësinë që ndryshimet në ligjin e medias të jenë në përputhje me rekomandimet e Komisionit të Venecias. Këshilli gjithashtu mirëpret progresin e prekshëm të arritur në reformën e administratës publike dhe inkurajon Shqipërinë të vazhdojë me vendosmëri përpjekjet në këtë fushë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Përmbytjet, Kokëdhima: Qeveria të ndërpresë show-n, të ndihmojë banorët e pashpresë

Përmbytjet, Kokëdhima: Qeveria të ndërpresë show-n, të ndihmojë banorët e pashpresë

Publikuar më 26.01.2021
Kryetari i partisë “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima, u solidarizua...

Kryetari i partisë “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima, u solidarizua me banorët e zonave të përmbytura në shumë zona të vendit. Përmes një reagimi, Kokëdhima u kërkoi strukturave të qeverisë që të bëjnë detyrën, duke u shkuar në ndihmë banorëve të pashpresë. Reagimi i Kokëdhimës Ultësira Perëndimore e Shqipërisë është nën pushtetin e ujërave, si te këto […]

Lexo më shumë

“I vetmi investim është një dyqan’’, Rama flet për përgjimet: Duan t’i bëjnë nënën këtij vendi

“I vetmi investim është një dyqan’’, Rama flet për përgjimet: Duan t’i bëjnë nënën këtij vendi

Publikuar më 26.01.2021
Teksa ndodhet në një takim virtual me gazetarët me temën ‘Ek...

Teksa ndodhet në një takim virtual me gazetarët me temën ‘Ekonomia në fokus’, kryeministri Rama është pyetur edhe mbi përgjimet e prokurorisë italiane. Në fjalën e tij, kreu i qeverisë është shprehur se mbi këtë çështje do të flasë grupi hetimor. Sipas Ramës aty thuhet qartë se pavarësisht tentativave që Ndragheta ka bërë për të […]

Lexo më shumë

“Eurodeputeti i përfshirë mik i vjetër i Bashës”, flet Balla pas përgjimeve të  Ndragheta-s

“Eurodeputeti i përfshirë mik i vjetër i Bashës”, flet Balla pas përgjimeve të  Ndragheta-s

Publikuar më 25.01.2021
Numri dy i Partisë Socialiste, Taulant Balla ka reaguar në l...

Numri dy i Partisë Socialiste, Taulant Balla ka reaguar në lidhje me përgjimet e Ndragheta-s, ku i përfshirë është emri i kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj. Në një deklaratë për mediat, Balla ka thënë se eurodeputeti i përfshirë është një mik i vjetër i Lulëzim Bashës, teksa ka shtuar se ka qënë edhe në zyrën […]

Lexo më shumë

Basha flet nëse do të largohet nga PD po të humbasë zgjedhjet

Basha flet nëse do të largohet nga PD po të humbasë zgjedhjet

Publikuar më 23.01.2021
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me optimizëm iu...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me optimizëm iu shmang pyetjes së gazetares Nisida Tufa në News 24 rreth vendimit të tij për të lënë postin aktual në PD në rastin e humbjes së zgjedhjeve. Basha tha se shqiptarët do të zgjedhin ndryshimin, duke mos e llogaritur aspak mundësinë e një humbjeje. Nisida Tufa: Dakord, […]

Lexo më shumë

“T’i hiqet gjoba 1500 lekëshe drejtorit të kadastrës”, KQZ tallet me ligjin që ndalon fushatën shtetërore 4 muaj përpara zgjedhjeve

“T’i hiqet gjoba 1500 lekëshe drejtorit të kadastrës”, KQZ tallet me ligjin që ndalon fushatën shtetërore 4 muaj përpara zgjedhjeve

Publikuar më 22.01.2021
Asnjë ndëshkim për veprimet e deputetit socialist Bujar Cela...

Asnjë ndëshkim për veprimet e deputetit socialist Bujar Cela, i cili shpërndau leje legalizimesh përpara fushatës elektorale në zonën e tij zgjedhore, por as për shefin e Kadastrës që ishte bashkëpunëtor. Dënimi simbolik prej 15 mijë lekësh të vjetër për drejtorin e Kadastrës Lushnje, Arben Qalliu, u rrëzua sot pasi Komisioni për Ankimet dhe Sanksionet […]

Lexo më shumë

“Akuzat janë të sajuara”/ Ambasada ruse reagon për largimin e diplomatit: Jemi të befasuar, Shqipëria nuk na dha prova se diplomati ka shkellur rregullat

“Akuzat janë të sajuara”/ Ambasada ruse reagon për largimin e diplomatit: Jemi të befasuar, Shqipëria nuk na dha prova se diplomati ka shkellur rregullat

Publikuar më 22.01.2021
Një ditë pas vendimit të shtetit shqiptar për shpalljen non-...

Një ditë pas vendimit të shtetit shqiptar për shpalljen non-grata të diplomatit të një vendi të rëndësishëm, siç është Rusia, ka ardhur edhe regimi i Ambasadës së Federatës Ruse. Në reagimin e saj të qartë dhe tepër korrekt, Ambasada e Federatës Ruse e cilëson si të papranueshme bërjen publike të emrit të diplomatit nga ana […]

Lexo më shumë

Dëbimi i diplomatit, Rusia kërcënon Shqipërinë: Nuk do të mbeteni pa përgjigje!

Dëbimi i diplomatit, Rusia kërcënon Shqipërinë: Nuk do të mbeteni pa përgjigje!

Publikuar më 22.01.2021
Dëbimi i diplomatit rus nga Shqipëria pas thyerjes së karant...

Dëbimi i diplomatit rus nga Shqipëria pas thyerjes së karantinës ka sjell reagime të shumta. Këtë të premte ka reaguar edhe Ministria e Jashtme ruse, e cila është shprehur se ky ka qenë një provokim. Në një intervistë për mediat, zv. ministri i Jashtëm Aleksandër Grushko tha se ky veprim nuk do të mbetet pa […]

Lexo më shumë

Diplomati rus shpallet “Non-grata” në Shqipëri; Reagon Rusia: Tirana ka bërë 2 shkelje, ne i konsiderojmë…

Diplomati rus shpallet “Non-grata” në Shqipëri; Reagon Rusia: Tirana ka bërë 2 shkelje, ne i konsiderojmë…

Publikuar më 21.01.2021
Shqipëria shpalli një diplomat rus persona non grata për shk...

Shqipëria shpalli një diplomat rus persona non grata për shkak të shkeljeve të masave anti-koronavirus, njoftoi të enjten ministria e jashtme e Shqipërisë, citojnë mediat ruse. Ministria kontaktoi ambasadorin rus në Tiranë, Mikhail Afanasyev, duke shprehur shqetësimin për shkeljet e vazhdueshme të masave për të luftuar COVID-19 nga diplomati i ambasadës ruse. Diplomati duhet të […]

Lexo më shumë