×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Droga në Greqi/ Shqiptari i arrestuar i tregon të gjitha: I dija cigare, sapo e kuptova u konfliktova me kapitenin e skafit dhe ika

“Mendova se po kontrabandojmë cigare. E bëra sepse më duheshin paratë për një të afërmin tim që ka probleme shëndetësore”. Në faljen e tij për hetuesin, një nga të arrestuarit që u gjet nga Rojet Bregdetare të transportonte drogë me vlerë 6,000,000 euro nga Greqia në Turqi dy javë më parë, mohoi se ai e dinte se ai po transportonte drogë.

Protothema.gr zbulon sot detaje të faljes së njërit prej të pandehurve, i cili gjeti dy javë më parë në Peloponez dhe anijen ku kisha fshehur drogën e zbuluar të mbushur me ujë pas sondazheve të portit. “Unë rashë në konflikt me kapitenin kur e kuptova që po transportonim hashash. Isha mjaft i frikësuar. Nuk kisha asnjë lidhje me transportin e drogës”, tha një nga të akuzuarit.

Kronika e kapjes së madhe

Në mëngjesin e 8 tetorit, një anije patrullimi e Gythio lokalizoi një skaf me tre pasagjerë, e cila mbante një ngarkesë të mbuluar dhe lëvizte me shpejtësi të madhe. Anija e Marinës Greke u përpoq të kontrollonte një tjetër, piloti i skafit zhvilloi shpejtësinë dhe shmangu bllokimin. Të gjithë autoritetet u informuan menjëherë për të gjetur anijen e dyshuar. Oficerët me përvojë të portit konsideruan që nga fillimi se ai ka shumë të ngjarë të transportonte drogë ose cigare kontrabandë.

Më në fund, e njëjta anije u gjet disa ditë më parë, gjysmë e zhytur, me zyrtarët e Prokurorisë që vlerësuan atëherë se ata ose e lanë drogën diku ose i transportuan në ndonjë mënyrë tjetër.

Në një varkë gjysmë të zhytur siç mund ta shihni në fotot e publikuara nga protothema.gr kishte kuti me karburant të një cilësie të dyshimtë. Gjatë hetimeve që pasuan, oficerët e Prokurorisë dhe Kontrabandës në bashkëpunim me zyrtarët e autoriteteve të saj lokale e gjetën drogën në një plazh të paarritshëm dhe shkëmbor: 20 çanta udhëtimi dhe tetë pako që kalonin një ton. Autorët ishin përpjekur ta fshehin drogën në plazhin e largët. Kur kaloi atë pikë, një anije e Rojës Bregdetare pa nga larg diçka që dukej si një varkë e kuqe shpëtimi. Sidoqoftë, autoritetet e portit ishin shumë të vëmendshëm dhe më në fund kontrolluan plazhin.

Menjëherë të gjithë Rojet Bregdetare u vunë në gatishmëri. Në Manin Lindor, oficerët me përvojë të Prokurorisë dhe Kontrabandës së Drogës hetuan dhe më në fund gjetën një të huaj në një dyqan në Marmari. Ai ishte një nga tre pasagjerët. Në të njëjtën ditë, një i huaj tjetër u arrestua për vozitje për të marrë të mëparshmin dhe për t’i shpëtuar arrestimit, i cili tani akuzohet për nxitje. Në të njëjtën kohë, dy autorët e tjerë të krimit ishin të vendosur në një rrugë provinciale në Laconia. Një peshkatar lokal në një varkë ndihmoi për të transportuar drogën në një vend normal dhe për t’i konfiskuar ato nga autoritetet.

Deklaratat e avokatit

“Klienti im A.V me origjinë shqiptare është vetëm 26 vjeç, ai pranon vetëm akuzën e hyrjes ilegale në vend dhe kategorikisht mohon çdo përfshirje në mbajtjen dhe transportin e drogës. Ai mendoi se anija po kontrabandonte cigare nga Shqipëria dhe si sapo e kuptoi se ishte drogë, ai u përplas me kapitenin dhe së bashku me të bashkë-akuzuarin e tretë ata menjëherë u larguan të frikësuar derisa u arrestuan”, tha një avokat për protothema.gr dhe vazhdoi: “Ai është i pafajshëm dhe nuk do të pranonte kurrë ndonjë bashkëpunim në një krim kaq të rëndë dhe të pamoralshëm. Ai është një fëmijë i varfër me probleme serioze shëndetësore në një të afërm të ngushtë dhe ai pranoi kontrabandën e cigareve për të paguar kujdesin mjekësor”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Arrestohet juristi i Kadastrës së Vlorës 

Arrestohet juristi i Kadastrës së Vlorës 

Publikuar më 25.11.2020
Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në ...

Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Vlorë, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e falsifikimit të dokumenteve, në bashkëpunim me Prokurorinë e Vlorës, ndaluan shtetasin: H.Sh., 56 vjeç, banues në Vlorë, me detyrë jurist pranë Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Vlorë. […]

Lexo më shumë

E infektuar me COVID-19, ndahet nga jeta pedagogia e Shkencave Sociale, Kozeta Noti

E infektuar me COVID-19, ndahet nga jeta pedagogia e Shkencave Sociale, Kozeta Noti

Publikuar më 25.11.2020
Është ndarë nga jeta pedagogia e Fakultetit të Shkencave Soc...

Është ndarë nga jeta pedagogia e Fakultetit të Shkencave Sociale Kozeta Noti, si pasojë e Covid 19. Lajmi bëhet i ditur nga ana e koleges Majlinda Keta, e cila shprehet se Noti ka lënë pas dhimbje mes kolehëve dhe studentëve, ndërsa shprehet se fjalët për këtë ikje sot janë të pakta. Noti është pedagogia e […]

Lexo më shumë

Skandali/ Tenderi që po ‘çmend’ trupin diplomatik, nga uiski, rakia dhe deri tek vera!

Skandali/ Tenderi që po ‘çmend’ trupin diplomatik, nga uiski, rakia dhe deri tek vera!

Publikuar më 25.11.2020
Edhe pse vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e...

Edhe pse vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e shkaktuar nga Covid 19, janë disa institucione që vijojnë të bëjnë tendera luksi, e që kanë në planet e tyre dhe festat e fundvitit. Më i fundit vjen nga Drejtoria e Shërbimit të Trupit Diplomatik, ku titullari i saj Adhurim Saliu, po bën gati […]

Lexo më shumë

Imzot George Frendo mposht COVID-in, lë spitalin

Imzot George Frendo mposht COVID-in, lë spitalin

Publikuar më 25.11.2020
Lajm i mirë për besimtarët katolikë. Imzot George Frendo ka ...

Lajm i mirë për besimtarët katolikë. Imzot George Frendo ka fituar betejën me COVID-19 dhe ka dalë nga spital. Frendo po trajtohej në Bari të Italisë. Imzot Frendo u shpreh pak ditë më parë se ishte i paduruar për t’u kthyer në përditshëmrinë në Arqidioqezën në Tiranë dhe jetën baritor. “Përmes këtij komunikimi, ju informojmë […]

Lexo më shumë

KLGJ e skualifikoi nga gara për Gjykatën e Lartë, shfuqizohet vendimi për Saida Dollanin

KLGJ e skualifikoi nga gara për Gjykatën e Lartë, shfuqizohet vendimi për Saida Dollanin

Publikuar më 25.11.2020
Apeli ka rikthyer në detyrë gjyqtaren Saida Dollani, ndërsa ...

Apeli ka rikthyer në detyrë gjyqtaren Saida Dollani, ndërsa Këshilli i Lartë Gjyqësor ka vendosur të bëjë rekurs në Gjykatën e Lartë. Këshilli i Lartë Gjyqësor ka vendosur të bëjë rekurs për vendimin e Gjykatës Administrative për gjykatësen Saida Dollani. Gjykatësja Dollani u skualifikua nga KLGJ në garën për Gjykatën e Lartë por Administrativja e […]

Lexo më shumë

Basha nga Shkodra: Dje rekord vdekjesh nga COVID, Rama fsheh numrin e viktimave

Basha nga Shkodra: Dje rekord vdekjesh nga COVID, Rama fsheh numrin e viktimave

Publikuar më 25.11.2020
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është kthyer ...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është kthyer sërish debatit për rastet e vdekjeve në vend nga koronavirusi. Gjatë një takimi me biznesin e vogël në Shkodër, lideri demokrat akuzoi rivalin e tij politik, Edi Ramën se fsheh numrin e vërtetë të vdekjeve nga COVID-19. Sipas Bashës, situata në vend është shumë e rëndë, […]

Lexo më shumë

Pak shpresë dhe gëzim tek “Shefqet Ndroqi”, Ansambli i Këngëve e Valleve Popullore jep shfaqje para spitalit (Foto)

Pak shpresë dhe gëzim tek “Shefqet Ndroqi”, Ansambli i Këngëve e Valleve Popullore jep shfaqje para spitalit (Foto)

Publikuar më 25.11.2020
Një ditë ndryshe ka qenë kjo e sotmja në spitalin “Shefqet N...

Një ditë ndryshe ka qenë kjo e sotmja në spitalin “Shefqet Ndroqi” apo COVID 2, ku Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore ka dhuruar shfaqe për të sëmurët dhe stafin mjekësor të këtij institucioni. Për disa minuta me radhë Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore dhuroj sado pak gëzim në këto ditë të vështira dhe […]

Lexo më shumë

Një tjetër mjek shqiptar humb betejën me Covid-19

Një tjetër mjek shqiptar humb betejën me Covid-19

Publikuar më 25.11.2020
Një tjetër mjek e ka humbur betejën me Covid-19. Bëhet fjalë...

Një tjetër mjek e ka humbur betejën me Covid-19. Bëhet fjalë për doktorin Bledi Nini, i cili ndërroi jetë këtë mëngjes. Lajmin e ka bërë të ditur, miku  i tij njëherësh edhe kreu i bashkisë së Vlorës, Dritan Leli, i cili thotë se marrja e këtij lajmi nuk ishte i thjeshtë. “U nisa për në […]

Lexo më shumë