×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Donald Trump e do Putin në grup/ Europa i mbyll derën Rusisë, ja vendimi i fundit

Bashkimi Europian nuk mendon se Rusia duhet të ribashkohet në G7. BE “konsideron se formati G7 është një kornizë jetike shumëpalëshe midis vendeve të udhëhequr nga vlera të përbashkëta, interesa dhe angazhime”, tha diplomati i lartë i bllokut, Josep Borrell, të martën gjatë një konference shtypi virtuale se si buxheti i ardhshëm i BE-së do të ketë një ndikim mbi politikën e jashtme.

Pjesëmarrja e Moskës në atë që ishte G8 u “pezullua derisa Rusia të ndryshojë kursin dhe mjedisi e lejon një G8, përsëri, [të] ketë një diskutim domethënës dhe ky nuk është aktualisht rasti,” tha Borrell, një ish-ministër i jashtëm spanjoll.

ShBA aktualisht mban presidencën e grupit të shtatë vendeve të industrializuara, i cili gjithashtu përfshin Gjermaninë, Francën, Italinë, Anglinë, Kanadanë dhe Japoninë. Rusia u pezullua në mars 2014 pas aneksimit të Krimesë. Ai u bashkua me klubin në vitin 1998.

Presidenti i SHBA Donald Trump tha në fundjavë se ai do të shtyjë samitin vjetor të G7 deri në shtator dhe se ai planifikoi të ftojë katër vende jo anëtare, përfshirë Rusinë. Njoftimi i tij bëri që SHBA dhe Kanada të shprehin kundërshtim ndaj çdo ripranimi të mundshëm të Moskës.

Trump ka hedhur më parë idenë për t’i kërkuar Rusisë të ribashkohet, por miratimi i anëtarëve të tjerë do të kërkohej që kjo të ndodhte, tha Borrell. “Unë gjithashtu do të doja të theksoja faktin se prerogativë e karriges së G7, në këtë rast Shtetet e Bashkuara … është që të lëshojë ftesa dhe ftesat pasqyrojnë përparësitë e të ftuarit”, tha ai.

“Por ndryshimi i anëtarësisë ose ndryshimi i formatit mbi një bazë të përhershme nuk është prerogativë e karriges së G7”. Trump kishte dashur të mbajë G7 në Uashington më vonë këtë muaj. Javën e kaluar, Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se nuk do të marrë pjesë për shkak të pandemisë koronavirus.

“Ndërsa sot, duke marrë parasysh situatën e përgjithshme të pandemisë, ajo nuk mund të pajtohet me pjesëmarrjen e saj personale, në një udhëtim në Uashington”, tha zëdhënësi i Merkel për Politico.eu.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Autobusi plot me njerëz humb kontrollin e përfundon në rezervuar, 21 të vdekur, mes tyre edhe fëmijë

Autobusi plot me njerëz humb kontrollin e përfundon në rezervuar, 21 të vdekur, mes tyre edhe fëmijë

Publikuar më 07.07.2020
Një autobus i mbushur plot me pasagjerë ka humbur kontrollin...

Një autobus i mbushur plot me pasagjerë ka humbur kontrollin dhe ka përfunduar në një rezervuar me ujë, duke i marrë kështu jetën 21 personave dhe lënë të plagosur 15 të tjerë. Ngjarja e rëndë është raportuar nga Daily Mail, e cila ka bërë publike edhe videon e aksidentit, ku duket autobusi i cili po […]

Lexo më shumë

“Nuk ka asnjë arsye për frikë”, presidenti i Brazilit infektohet me koronavirus

“Nuk ka asnjë arsye për frikë”, presidenti i Brazilit infektohet me koronavirus

Publikuar më 07.07.2020
Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro ka rezultuar pozitiv m...

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Lajmi është bërë i ditur nga vetë ai gjatë një lidhje live në televizion. “Kam dalë pozitiv,” ju tha Bolsonaro një grupi reporterësh, teksa ai mbante vënë një maskë dhe u shfaq jashtë vendbanimit të tij zyrtar. “Nuk ka asnjë arsye për frikë. Kjo është […]

Lexo më shumë

“Mbi 500 mijë vdekje”, OKB ngre alarmin: Covid-19 rrezikon betejën kundër Hiv-Aids

“Mbi 500 mijë vdekje”, OKB ngre alarmin: Covid-19 rrezikon betejën kundër Hiv-Aids

Publikuar më 07.07.2020
Organizata e Kombeve të Bashkuara ka deklaruar se pandemia e...

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka deklaruar se pandemia e koronavirusit po rrezikon përparimin mjekësisë në disa viteve në lidhje me luftën kundër Hiv-Aids. Sipas raportit të OKB-së, HIV-AIDS mund të çojë në më shumë se gjysëm milion vdekje për shkak të ndërprerjes së trajtimeve ndaj kësaj sëmundjeje për shkak të nevojës për tu izoluar. […]

Lexo më shumë

Faktet e Suedisë hedhin poshtë besimin për koronën

Faktet e Suedisë hedhin poshtë besimin për koronën

Publikuar më 07.07.2020
Për muaj të tërë “shtypi cilësor” nga thuajse të...

Për muaj të tërë “shtypi cilësor” nga thuajse të gjitha vendet e BE dhe më gjerë u përpoq të sulmonte dhe denigronte Suedinë për strategjinë e saj ndaj coronës. Kjo u bë me të gjitha mjetet dhe mënyrat, u përpoqën te kapeshin edhe pas fijeve te barit, në mënyrë që panikbërja artificiale të mos demaskohej. […]

Lexo më shumë

Tragjike/ Luante deri vonë me celular, nëna humb durimin me të birin dhe e vret (Video)

Tragjike/ Luante deri vonë me celular, nëna humb durimin me të birin dhe e vret (Video)

Publikuar më 07.07.2020
Një nënë që dukej se ishte prindi i përsosur, ka mbytur djal...

Një nënë që dukej se ishte prindi i përsosur, ka mbytur djalin e saj 11-vjeçar. Këtë akt ekstrem, ajo e ka ndërmarrë pasi ishte mërzitur me të sepse ai luante në celularin e tij vonë natën, shkruan Dailymail.  Policia në Brazil tha se ata akuzuan Alexandra Dougokenski për vrasjen e Rafaelit të enjten, 2 korrik […]

Lexo më shumë

Rritet ndjeshëm numri i personave të infektuar me koronavirus në SHBA, shkon në mbi 130 mijë numri i viktimave

Rritet ndjeshëm numri i personave të infektuar me koronavirus në SHBA, shkon në mbi 130 mijë numri i viktimave

Publikuar më 06.07.2020
Në SHBA numri i të vdekurve si pasojë e koronavirusit i tejk...

Në SHBA numri i të vdekurve si pasojë e koronavirusit i tejkaloi të 130 mijë vetët të hënën, ndërsa vendi po përballet me një rritje të konsiderueshme të infeksioneve. Shkalla e përgjithshme e vdekjeve në SHBA ka pasur një prirje drejt rënies, pavarësisht infeksioneve të reja që janë rritur në nivele rekord gjatë ditëve të […]

Lexo më shumë

U kthyen në shkollë në fund të majit/ Nxënës dhe mësues janë izoluar në shtepi për shkak të dyshimeve për virus

U kthyen në shkollë në fund të majit/ Nxënës dhe mësues janë izoluar në shtepi për shkak të dyshimeve për virus

Publikuar më 06.07.2020
Studentët dhe mësuesit nga rreth 20 klasa të shkollës fillor...

Studentët dhe mësuesit nga rreth 20 klasa të shkollës fillore dhe të mesme u është dashur të izolohen përsëri në shtëpi për shkak të dyshimeve të COVID-19 pasi fëmijët dhe adoleshentët u kthyen në shkollë në grupe të vogla nga fundi i majit. “Nëse do të kishim parë që virusi të përhapet në shkolla, ne […]

Lexo më shumë

Vendet e Ballkanit Perëndimor vazhdojnë të regjistrojnë rritje në rastet e COVID-19, cila është situata

Vendet e Ballkanit Perëndimor vazhdojnë të regjistrojnë rritje në rastet e COVID-19, cila është situata

Publikuar më 06.07.2020
Pas rihapjes në fund të prillit dhe fillim të majit, situata...

Pas rihapjes në fund të prillit dhe fillim të majit, situata me pandeminë e COVID-19 po përkeqësohet në Ballkanin Perëndimor. Qeveritë duket se janë të vendosura të mos rivendosin kufizime të ashpra, edhe pse numri i infeksioneve COVID-19 është në rritje edhe një herë. Vendi më i prekur në rajon është Serbia. Sipas të dhënave […]

Lexo më shumë