Donald Lu me mesazh të fortë: Të mbrohet Valbona, ndër parqet më të bukur të Shqipërisë

Foto 1 nga 1 Pas Para

Ekspertë dhe qytetarët kanë zhvilluar një takim me përfaqësues të kompanisë “Gener 2” lidhur me ndërtimin e Hidrocentraleve në Valbonë. Në takim është edhe ambasadori i SHBA-së Donald Lu dhe ai i OSBE-së, Bern Boschard. Në fjalën e tij në emër të qeverisë amerikane ambasadori Lu bëri apel për dialog të hapur

Donald Lu: “Qeveria e SHBA mbështet një dialog të hapur dhe konstruktiv mes shoqërisë civile kompanive private dhe qeverisë shqiptare. Përgëzojmë të tre për pjesëmarrjen e sotme në këtë diskutim të rëdëndëshsihëm. Shpresojmë që diskutimet të çojnë në dialog afatgjatë që u lejon të treteve të punojnë së bashku për zhvillimin e mbrojtjen e burimeve natyrore të Shqipërisë dhe një nga parqet kombëtare më të bukur të Shqipërisë Përfaqësues të ‘Gener 2’ thonë se zona turistike e luginës së Valbonës nuk preket nga ndërtimi i hidrocentraleve dhe se të ardhurat që do i shkojnë qeverisë janë 2 milionë euro.

Perfaqësuesi i Gener 2: “Zona turistike e luginës së Valbonës nuk preket nga ndërtimi i hidrocentraleve dhe se të ardhurat që do i shkojnë qeverisë janë 2 milionë euro. Nuk do të ketë basene apo diga të ndërtuara. Kompania kryen raporte tre mujore mbi cilësinë e mjedisit. Nuk kemi ndryshime në cilësinë e mjedisit për shkak të ndërtimeve Kane nisur ndertimet e HEC në fshatrat Dragobi dhe Cerem.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Të tjera

Abissnet