×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Dokumenti/ Uria në vitin 1989, ‘talloni’ që konsumonin shqiptarët

Ndërsa racionimet e ushqimeve dhe të artikujve të përditshëm janë të zakonshme në kohë lufte, në Shqipërinë e viteve ’80, ishte uria në kohë paqeje. “Talloni’, siç quhej shkresa me të cilën merrje ushqimet dhe artikujt e paktë të prodhuar në vend, ishte shumë i varfër dhe në sasi minimale, që 3 dekada më pas, as nuk besohet. Ky dokument që daton vitin 1989 tregon më së miri se në çfarë mjerimi jetonin shqiptarët, me mungesa të mëdha dhe kur ishte fat të gjeje një tallon më tepër.

Siç shihet nga dokumenti, racioni në muaj për një familje me 4 persona ishte: 3 kg mish dhe nënprodukte të tij, 100 gr. gjalpë, 1 kg. djathë, 100 gr. kafe, 3 kg. sheqer, 2 kg. miell dhe 900 gr. sapun rrobash.

Për festën e fundvitit ishte tamam ‘festë’, sepse janë dhënë 2 kg peshk gjuhcë, 1 shishe raki, 2 shishe verë, 2 kg mollë dhe 2 kg portokalle.

Sot mjafton të kesh paratë dhe këto produkte të pakta janë konsumi i pak ditëve, plus që shportës së ushqimeve i janë shtuar dhjetra të tjera që ishin të ndaluara për popullatën e gjerë dhe mund të konsumoheshin vetëm nga elita komuniste.

Por me rritjen e varfërisë në vend, thellimit të hendekut mes një pakice super të pasur dhe shumicës që po vafërohet përditë e më shumë, ajo kohë, edhe pse me mungesa të shumta, kujtohet me nostalgji, për përkrahjen që të jepte shteti komunist në arsim, shëndetësi, strehim, punësim, siguri dhe rend aq sa çdo kujtim  pasohet me shprehjen ‘ishim mirë, kur ishim keq’, edhe pse uria ishte ulur këmbëkryq.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ju duket i drejtë vendimi i qeverisë që e cilëson vrasjen e Klodian Rashës si aksidentale dhe i jep 8 pensione sociale familjes?

Loading ... Loading ...

Pas 3 javës Andi rikthehet në “PërPuthen”, tregon pse mungoi për kaq kohë

Pas 3 javës Andi rikthehet në “PërPuthen”, tregon pse mungoi për kaq kohë

Publikuar më 17.01.2021
Pas tre javësh që mungoi në “PërPuthen”, Andi është rikthyer...

Pas tre javësh që mungoi në “PërPuthen”, Andi është rikthyer në këtë prime të tretë të emisionit. I pyetur për mungesat e tij, Andi tha se nuk ka pasur asnjë hatërmbetje me produksionin. Ai shtoi se ka pasur angazhime, që i mbetën pas për shkak të problemeve shëndetësore dhe se gjatë kësaj kohe është marrë […]

Lexo më shumë

Baba për herë të tretë, Sokol Balla zgjedh emrin e lagjes së famshme për vajzën

Baba për herë të tretë, Sokol Balla zgjedh emrin e lagjes së famshme për vajzën

Publikuar më 17.01.2021
Gazetari Sokol Balla është bërë baba për herë të tretë. Vajz...

Gazetari Sokol Balla është bërë baba për herë të tretë. Vajza e tij ka ardhur në jetë një muaj më parë, por Balla e ka bërë lajmin të ditur vetëm dje në një intervistë për emisionin “Fit Station”. Duke folur për marrëdhënien që ka me fëmijët, ai ka zbuluar se prej një muaji është babai […]

Lexo më shumë

Xhemi Shehu publikon për herë të parë foto romantike me bashkëshortin

Xhemi Shehu publikon për herë të parë foto romantike me bashkëshortin

Publikuar më 17.01.2021
Xhemi është një nga ato personazhe që i pëlqen t’i ndajë gjë...

Xhemi është një nga ato personazhe që i pëlqen t’i ndajë gjërat e bukura në Instagram, por jo kur është fjala për bashkëshortin. Visin, bashkëshortin e saj, e kemi njohur vetëm nga fotot e paparacëve. Por Xhemi ka vendosur të bëjë publike një copëz nga disa momente romantike me të, edhe pse me kursim të […]

Lexo më shumë

Artisti shqiptar thotë se do e puthte në buzë Ledri Vulën

Artisti shqiptar thotë se do e puthte në buzë Ledri Vulën

Publikuar më 17.01.2021
Kur Genc Salihu mori pjesë në rolin kryesor të filmit “Marte...

Kur Genc Salihu mori pjesë në rolin kryesor të filmit “Martesa” në vitin 2017, buja që bëri në atë kohë vazhdon ta ketë jenohën edhe sot pas disa vitesh. Në film shtjellohet dashuria homoseksuale gjatë Luftës së Kosovës, nëpërmjet një trekëndëshi, dy djemve dhe një femre. Genc Salihu, ish-trajneri i “The Voice of Albania”, ka […]

Lexo më shumë

Të kombinuar deri në detaje, Fjolla Morina organizon festën surprizë për 30-vjetorin e bashkëshortit

Të kombinuar deri në detaje, Fjolla Morina organizon festën surprizë për 30-vjetorin e bashkëshortit

Publikuar më 17.01.2021
Partneri i Fjolla Morinës, Fisnik Syla festoi mbrëmjen e dje...

Partneri i Fjolla Morinës, Fisnik Syla festoi mbrëmjen e djeshme 30- vjetorin e lindjes. Ishte këngëtarja ajo e cila u sigurua që i dashuri i saj i zemrës ta festonte në mënyrën më të bukur të mundshme ditëlindjen. Një festë ku të pranishëm ishin fëmijët e të dy palëve, miqtë dhe të afërmit e tyre […]

Lexo më shumë

Një vit nga ndarja nga jeta e Xhevdet Ferrit, vajza përlot rrjetin: Faleminderit që më del në ëndërr

Një vit nga ndarja nga jeta e Xhevdet Ferrit, vajza përlot rrjetin: Faleminderit që më del në ëndërr

Publikuar më 16.01.2021
Ka kaluar një vit nga ndarja nga jeta e aktorit të njohur të...

Ka kaluar një vit nga ndarja nga jeta e aktorit të njohur të skenës shqiptare Xhevdet Ferri. Kaq qenë vajza e tij, e cila e ka kujtuar sërish babain e ndjerë me një postim në rrjetet e saj sociale. Bora Ferri mes falënderimeve të shumta që bën ndaj babait të saj, i është mirënjohëse edhe […]

Lexo më shumë

Çiljeta Xhilaga në zi, humb njeriun e shtrenjtë të familjes

Çiljeta Xhilaga në zi, humb njeriun e shtrenjtë të familjes

Publikuar më 16.01.2021
Ditën e djeshme është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare nj...

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare një nga figurat më të shquara të komunitetit shqiptar në SHBA, Skënder Xhilaga. Sipas vajzës së tij, Emilie Xhilaga, inxhinieri ndërroi jetë në Kosta Rika, ku kishte udhëtuar për të kaluar Vitin e Ri. Këngëtarja e njohur shqiptare, Çiljeta Xhilaga, ka pasur lidhje gjaku me […]

Lexo më shumë

Ermali tregon lidhjen e gjakut që ka me Fifin

Ermali tregon lidhjen e gjakut që ka me Fifin

Publikuar më 15.01.2021
Fifi dhe Ermal Fejzullahu zbuluan pak kohë më parë se ata is...

Fifi dhe Ermal Fejzullahu zbuluan pak kohë më parë se ata ishin kushërinj me njëri-tjetrin. Kur Ermali ishte i ftuar në emisionin “Shiko kush luan”, Fifi tha se kishte lidhje gjaku me të dhe se familja e Ermalit kanë pasur mbiemrin e saj, por më vonë e kishin ndryshuar. Mirëpo ata të dy nuk dhanë […]

Lexo më shumë