×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

DOKUMENTET/ SPAK në bashkinë e Tiranës, hetohen miliardat që blenë mbështetjen publike (nuk zhgënjen Eli Fara)

Arben Rrozhani

Struktura e Posaçme Antikorrupsion (SPAK) po heton faturat e bashkisë së Tiranës të viteve të fundit. Lajmin e kanë bërë të ditur për “Shekulli”-n, burimeve të bashkisë së drejtuar nga Erjon Veliaj, që shtuan se SPAK është vënë në lëvizje pas investigimeve të shumta mediatike para dhe pas zgjedhjeve të 25 prillit si dhe ankesave të individëve dhe operatorëve ekonomikë të skualifikuar apo keqpaguar nga bashkia, ndërsa ajo jep fonde pa kriter për firmat dhe klientët e saj.

Hetimet e SPAK, ndryshe nga sa shpresonte publiku që të hapnin dosjet korruptive të PPP-ve, inceneratorit, lidhjeve me Ndragetën dhe shpërdorimeve kolosale me taksat e banorëve të Tiranës, kanë nisur me dosjet e projekteve kulturore, sociale dhe sportive të bashkisë, të cilat mbajnë firmat e 9 anëtarëve të Këshillit Artistiko-Kulturor të Tiranës dhe të nënkryetarit të bashkisë Andi Seferi.

Aty do të verifikohen ankesat dhe pretendimet e një shoqate që nuk arriti të marrë financimin e nevojshëm për të aktivitet të përvitshëm, por vetëm një pjesë të shumës, problem për të cilin është vënë në dijeni edhe kryetari i bashkisë, Erjon Veliaj, që urdhëroi, pa rezultat, rishikimin e pagesës.

Sipas tabelave financiare, prej vitit 2016 dhe deri në fundvitin 2020, bashkia e Tiranës ka dhënë mbi 12 miliardë lekë për projekte kulturore, artistike dhe sportive. Fondi më i madh vjetor prej 2.54 miliardë lekësh u dha vitin e shkuar, edhe pse ishte vit pandemie dhe gjithçka ishte paralizuar, me salla të mbyllura aktivitetesh dhe ndalime ceremonish. Veliaj, mjashtërisht, shfrytëzoi mungesën e të ardhurave të shumicës së artistëve, që t’i “blente me shumicë”, për të ndikuar në opinionin publik në favor të tij.

 

Disa nga dhjetëra projektet e financuara nga bashkia e Tiranës gjatë vitit 2020

 

Megjithatë fondi nuk ka shkuar dëm: një pjesë e madhe e tij është përdorur për të fituar mbështetjen e bashkisë së Tiranës nga shoqëria civile, media dhe personalitete. Në dokumentet e publikuara para zgjedhjeve të 25 prillit rezultonte se përfitues ishin artistë, gazetarë, media vizive, aktivistë të shoqërisë civile (veçanërisht kundërshtarët e prishjes së Teatrit Kombëtar) etj.

Financime të mëdha apo poste publike përfituan artistë dhe aktivistë të shoqërisë civile. Aktorë si Arben Derhemi, që dolën kundër prishjes së Teatrit Kombëtar, më pas morën financime të shumta. Robert Ndrenika, një kundërshtar i paepur i prishjes së Teartrit u bë anëtar i këshillit Artistik të bashkisë në qershor 2018, një muaj pasi akuzoi Ramën dhe Veliajn për shembjen e teatrit.

Më 8 tetor 2020, këngëtarja Eli Fara ishte krah kryetarit të bashkisë së Tiranës Erion Veliajt në Asamblemë socialiste që u zhvillua në Njësisë 5. Ajo falenderoi Veliajn për atë që ka bërë për vendin pasi sipas saj ai e ka transformuar Tiranën. Më 21 tetor Thesari i Shtetit do të disbursonte në llogarinë e Eli Farës 1.596.000 lekë, për një projekt kulturor të miratuar më 1 shtator 2020, me shumën mbi 1.8 milionë lekë për koncertin “Një kafe në Tiranë”, që nuk u dha askund, as në Korçë ku duhej të ishte si aktivitet.

Pagesa për koncertin fantazmë të këngëtares Eli Fara (lart me Veliajn dy javë para se të merrte paratë)

 

Pagesa të tilla janë bërë për dhjetra artistë të tjerë, si Kastro Ziso, Marsela Çibukaj, Eneda Tarifa, apo aktorin e humorit Gazmend Paja.

Të gjitha këto projekte janë fimosur nga 9 anëtarët e Këshillit Artistiko-Kulturor. Për periushën 2020-2022, në këtë këshill bëjnë pjesë: Robert Ndrenika, aktor në pension; Yllka Mujo-aktore; Helidon Haliti-piktor; Diana Çuli-shkrimtare; Luiza Gega-sportiste; Alket Islami; Dorian Koçi-drejtor i Muzeut Historik Kombëtar; Meri Kumbe-zv.ministre e Kulturës dhe Eraldo Rexho-gazetar i show-bizz të cilët përfitojnë edhe 4500 lekë shpërblim për çdo mbledhje, ku kalojnë miliardat që blejnë mbështetjen publike.

Firmat e anëtarëve të Këshillit Artistiko-Kulturor të bashkisë Tiranë për projektin e botimit të disa librave

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Dy makina të djegura, luksi në rrjetet sociale dhe skamja në familje: Kush është “gangsterrja” e Bilishtit, Deizi Arapi

Dy makina të djegura, luksi në rrjetet sociale dhe skamja në familje: Kush është “gangsterrja” e Bilishtit, Deizi Arapi

Publikuar më 26.09.2022
Dje, në orët e para të mëngjesit, makina e 27-vjeçares nga B...

Dje, në orët e para të mëngjesit, makina e 27-vjeçares nga Bilishti, Deizi Arapi është gjetur e djegur pranë banesës së saj. Pas ngjarjes, nuk ka vonuar edhe reagimi nga 27-vjeçarja, e cila në dëshminë e saj ka hedhur dyshime të forta se, kjo ngjarje ka ndodhur pasi ka patur një konflikt vite më parë […]

Lexo më shumë

“Jam një grua, një nënë, e krishterë”, kush është Giorgia Meloni që jetë kryeministre e Italisë

“Jam një grua, një nënë, e krishterë”, kush është Giorgia Meloni që jetë kryeministre e Italisë

Publikuar më 26.09.2022
Koncepti i familjes që u shfaq nga një fëmijëri pa baba, ësh...

Koncepti i familjes që u shfaq nga një fëmijëri pa baba, është baza e formimit politik të Giorgia Melonit, shkruan La Reppubblica për profilin e gruas që ktheu të djathtën në pushtet në Itali. Sot, si në kohët e fillimit të militimit të saj në të djathtën romake, liderja ka në krah të njëjtin grup […]

Lexo më shumë

Avokatja myslimane: Të legjitimohet martesa me shumë gra në Shqipëri

Avokatja myslimane: Të legjitimohet martesa me shumë gra në Shqipëri

Publikuar më 26.09.2022
Avokatja Migena Balla, njëherësh praktikante e besimit islam...

Avokatja Migena Balla, njëherësh praktikante e besimit islam, thotë se poligamia duhet legjitimuar për shkak të ekzistencës së saj “de facto”. Balla thotë se askush nuk i tregon hapur lidhjet jashtëmartesore në shoqëri apo dhe martesat me më shumë se një grua. Avokatja vë në dukje ka mungesë sinqeriteti nga hoxha që bën një martesë […]

Lexo më shumë

Arrestimi i mjekut të Traumës, kolegu: Edhe unë kam marrë bakshish, s’kam turp, as frikë

Arrestimi i mjekut të Traumës, kolegu: Edhe unë kam marrë bakshish, s’kam turp, as frikë

Publikuar më 26.09.2022
Pas arrestimit me bujë të mjekut të traumës, ka folur kolegu...

Pas arrestimit me bujë të mjekut të traumës, ka folur kolegu i tij Ilir Allkja i cili  thotë se është e vështirë që të gjesh një doktor në Shqipëri, i cili nuk ka marrë një pagesë për shërbimin mjekësor që ka ofruar. Në emisionin “Good Morning Albanians” në “Euronews Albania”, Allkja u shpreh se edhe […]

Lexo më shumë

Hakerat zbulojnë pamjet sekrete nga qelitë e policisë dhe të pikave kufitare

Hakerat zbulojnë pamjet sekrete nga qelitë e policisë dhe të pikave kufitare

Publikuar më 26.09.2022
Hakerat kanë shtënë në dorë të dhëna dhe pamje filmike nga s...

Hakerat kanë shtënë në dorë të dhëna dhe pamje filmike nga serverat e institucioneve të ndryshme në vend dhe nuk po ndalen së publikuari ato në rrjetin e komunikimit “Telegram”. Sot ata kanë publikuar pamjet nga kamerat e sigurisë në drejtorinë e policisë në Tiranë dhe komisariatet në disa qytete të tjera. Në pamjet e nxjerra […]

Lexo më shumë

Nxënëset e shkollës turke ‘Mehmet Akif’ në protestë para MAS: Jep dorëheqjen Evis Kushi, e mbyte arsimin

Nxënëset e shkollës turke ‘Mehmet Akif’ në protestë para MAS: Jep dorëheqjen Evis Kushi, e mbyte arsimin

Publikuar më 26.09.2022
Nxënëset e shkollës “Mehmet Akif” kanë dalë këtë të hënë në ...

Nxënëset e shkollës “Mehmet Akif” kanë dalë këtë të hënë në protestë para Ministrisë së Arsimit dhe kanë kërkuar dorëheqjen e Evis Kushit. Nxënëset kërkojnë të anulohet vendimi për heqjen e licencës së shkollës dhe duan një takim me ministren Kushi për t’ju përgjigjur rreth pyetjeve që ato kanë, se çfarë do bëhet me 160 nxënëse […]

Lexo më shumë

U arrestua për korrupsion, mjeku i Traumës pëson ishemi cerebrale

U arrestua për korrupsion, mjeku i Traumës pëson ishemi cerebrale

Publikuar më 26.09.2022
Mjeku Fitim Marku, i cili u arrestua pak ditë në spitalin e ...

Mjeku Fitim Marku, i cili u arrestua pak ditë në spitalin e Traumës pas mori ryshfet nga një agjent i infiltruar ka pësuar ishemi celebrale në paraburgim. Ai është dërguar me urgjencë në spital ku po merr ndihmën e parë mjekësore. Mësohet se ai ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore. Mjekut do t’i komunikohej ditën […]

Lexo më shumë

Pasi shpalli rekrutimin dhe Rusia është në protesta, Putin “arratiset” në shtëpinë e tij sekrete në fshat

Pasi shpalli rekrutimin dhe Rusia është në protesta, Putin “arratiset” në shtëpinë e tij sekrete në fshat

Publikuar më 26.09.2022
Ndërsa dhjetëra qytete ruse organizojnë protesta të përditsh...

Ndërsa dhjetëra qytete ruse organizojnë protesta të përditshme kundër rekrutimit të parë të vendit pas Luftës së Dytë Botërore,  një gazetar rus ka zbuluar, duke cituar një burim të besueshëm, se Vladimir Putin shkoi me pushime në shtëpinë e tij sekrete menjëherë pas njoftimit “bombë” të mërkurën e kaluar. “Pavarësisht mohimeve nga Kremlini, Putini duket […]

Lexo më shumë