×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

DITARI I 25 PRILLIT (-74)/ Lali Gjoba

Arben Rrozhani

Një javë pasi anuloi gjobën 1500 lekëshe ndaj drejtorit të Kadastrës Lushnje, pse i dha lejet e legalizimit deputetit të PS-së për t’i shpërndarë si dhurata personale politike për Vit të Ri, KQZ-ja vendosi të gjobisë kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, pasi ka zhvilluar aktivitete që janë të ndaluara të bëhen 4 muaj para zgjedhjeve. Gjoba 75 mijë lekë ishte për 3 shkeljen e rregullave për aktivitetet e ndaluara, mosraportim dhe për promovim të tyre.

Veliaj fushatë me rindërtimin e shtëpive të dëmtuara nga tërmeti

Veliaj tha se do ta apelojë vendimin, siç bëri drejtori i Kadastrës së Lushnjes, por u betua se nuk do të ndalojë: “Do vazhdojnë përditë me shtëpi, shkollat, çerdhet. Për këtë detyrë jemi zgjedhur. Ky nuk është një aktivitet i ndaluar me ligj”. Dhe ka të drejtë. Si mund t’i ndalosh njeriut të vetmen punë që di të bëjë, propagandën?!

Po të shohësh rrjetet sociale të kryetarit të bashkisë së Tiranës, për mbushjen e të cilave janë të punësuar rreth 40 njerëz dhe ku bëjnë like, share, comment, me detyrim, të gjithë firmëtarët në borderotë e bashkisë, aktivitete të tilla janë pa fund.

Veliaj në fushatë elektorale

Veliaj është i qetë sepse nuk do t’ia marrë mamit paratë për të paguar gjobën. Ato do t’i paguajmë ne, me gjobat që vë bashkia për çdo shërbim, tarifë dhe taksë. Ne që i paguajmë një këmishë të firmës “Comme des Garçons” 160 euro, xhaketën sportive 219 euro, pulovrën 275 euro, çantën e markës “Y-3”, 896 dollarë, me të cilat del dhe bën spektaklin e djalit të mirë.

Veshjet firmato të kryebashkiakut

Ne që sivjet do t’i japim bashkisë së Tiranës mbi 20.5 miliardë lekë, që 6.3 miliardë do t’i bëjë paga dhe sigurime shoqërore për 5740 të punësuar, 6.2 miliardë lekë për shpenzime operative mirëmbajtje dhe vetëm 7.1 miliardë lekë për investime në bashki, apo rreth 35 për qind të asaj që mblidhet.

Të gjithë që sivjet do të derdhim në arkën e Veliajt mbi 6 miliardë lekë për ndërtimet që ia zunë frymën qendrës dhe periferisë; 2.6 miliardë lekë taksa mbi pronën; 2.2 miliardë lekë tarifë pastrimi për kryeqytetin më të qelbur, 754 milionë për taksën e përkohshme të infrastrukturës arsimore që po bëhet e përhershme për të paguar ndërtimin e shkollave me PPP, 505 milionë për parkimin e automjeteve etj etj.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Rama pyetet nëse Shqipëria do të marrë vaksinat ruse e kineze: Gjithça mund të ndodhë, jetojmë në Europë

Rama pyetet nëse Shqipëria do të marrë vaksinat ruse e kineze: Gjithça mund të ndodhë, jetojmë në Europë

Publikuar më 07.03.2021
Kryeministri Edi Rama, tha se thuajse e gjithë pjesa më e ma...

Kryeministri Edi Rama, tha se thuajse e gjithë pjesa më e madhe e Evropës dhe Botës, po has vështirësi në sigurimin e vaksinave anti-COVID. Në një bashkëbisedim me qytetarët në Lezhë, kryeministri theksoi se tregu i vaksinave nuk është i lirë dhe është shumë i vështirë sigurimi i tyre. Ai mori shembullin e Gjermanisë, e […]

Lexo më shumë

Goditi për vdekje të atin me shkopin e bagëtive, Gjykata vendos arrest me burg për Erdis Rrapaj

Goditi për vdekje të atin me shkopin e bagëtive, Gjykata vendos arrest me burg për Erdis Rrapaj

Publikuar më 07.03.2021
Gjykata e Fierit ka caktuar masën e sigurisë “arrestme burg”...

Gjykata e Fierit ka caktuar masën e sigurisë “arrestme burg” për Erdis Rapin, 25-vjeçarin, që qëlloi për vdekje babanë e tij, Dhori Rapi, 52 vjeç. Ngjarja ndodhi në fshatin Luar të Roskovecit mesditën e së premtes, në tokën pranë shtëpisë ku jetonin. 25-vjeçari, pasi debatoi me fjalë e u grind me grushte me babanë e […]

Lexo më shumë

Ishte i fiskuar pas të resë duke e kërcënuar e përndjekur, arrestohet 29-vjeçari në Elbasan

Ishte i fiskuar pas të resë duke e kërcënuar e përndjekur, arrestohet 29-vjeçari në Elbasan

Publikuar më 07.03.2021
Policia e Elbasanit ka arrestuar një 29-vjeçar, pasi kërcëno...

Policia e Elbasanit ka arrestuar një 29-vjeçar, pasi kërcënonte dhe përndiqte një të re në rrjetet sociale. Policia njofton se ka vënë në pranga shtetasin S. B., i cili përndiqte një 21-vjeçare. Njoftimi i policisë: Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Elbasan, arrestuan në flagranc shtetasin: S.B., 29 vjeç, banues në Elbasan, […]

Lexo më shumë

Itinerari i qarkullimit të drogës për në Europë

Itinerari i qarkullimit të drogës për në Europë

Publikuar më 07.03.2021
Alexander është në mesin të 40-ve i punësuar dhe jeton në Be...

Alexander është në mesin të 40-ve i punësuar dhe jeton në Berlin-Mitte. Ai është konsumator kokaine. Dikur, thotë ai, ka konsumuar afërsisht dy herë në javë. Që prej lockdown-it si rrjedhojë e koronavirusit konsumon më shpesh, i thotë Alexandër DW në telefon: “Me siguri katër herë në javë.” Ai çdo mbrëmje ka shokë për vizitë […]

Lexo më shumë

Po transportonin 27 emigrantë të paligjshëm drejt Tiranës, policia vë në pranga 3 persona

Po transportonin 27 emigrantë të paligjshëm drejt Tiranës, policia vë në pranga 3 persona

Publikuar më 07.03.2021
Policia e Korçës ka arrestuar 3 persona që po transportonin ...

Policia e Korçës ka arrestuar 3 persona që po transportonin 27 emigrantë të paligjshëm drejt Tiranës. Ndërsa një person tjetër është shpallur në kërkim. Të arrestuarit prej operacionit policor të koduar “Perimetri” janë Mehdi Gjini 28 vjeç, Kliton Preka 23 vjeç dhe Besim Laçi 28 vjeç, ndërsa është shpallur në kërkim shtetasi me iniciale A. […]

Lexo më shumë

Ishte shpallur në kërkim për veprime të turpshme ndaj fëmijëve, arrestohet 45 vjeçari

Ishte shpallur në kërkim për veprime të turpshme ndaj fëmijëve, arrestohet 45 vjeçari

Publikuar më 07.03.2021
Midis pesë të arrestuarve nga policia e Tiranës është edhe n...

Midis pesë të arrestuarve nga policia e Tiranës është edhe një 45 vjeçar. Shtetasi me E. K., ishte shpallur në kërkim për pasi me datë 01.02.2021, ka kryer veprime të turpshme në prani të një shtetasi të mitur. Njoftimi: Arrestohen në flagrancë 5 shtetas, për vepra të ndryshme penale, njëri prej tyre i shpallur në […]

Lexo më shumë

“Shpejt të thuhet se Covid-19 do largohet”, mjeku pneumolog: Duhet të përgatitemi për dimrin e ardhshëm, të infektuarit mund të preken nga format e reja

“Shpejt të thuhet se Covid-19 do largohet”, mjeku pneumolog: Duhet të përgatitemi për dimrin e ardhshëm, të infektuarit mund të preken nga format e reja

Publikuar më 06.03.2021
Mjeku pneumolog Adrian Jorgji, deklaroi se është ende e larg...

Mjeku pneumolog Adrian Jorgji, deklaroi se është ende e largët dita kur mund të themi se COVID do të zhduket, ndërsa theksoi rëndësinë se duhet të përgatitemi për dimrin e ardhshëm. I ftuar në emisionin ‘Kjo javë’ në ‘News24’, Jorgji tha se edhe nëse ke kaluar covid kohët e fundit, nuk do të thotë se […]

Lexo më shumë

Rekord viktimash dhe 777 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në vendin tonë

Rekord viktimash dhe 777 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në vendin tonë

Publikuar më 06.03.2021
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar ...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar se në 24 orët e fundit e kanë humbur betejën me virusin vdekjeprurës 21 pacientë, ndërsa janë kryer 3 308 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 777 persona. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 320 raste në Tiranë, 50 në Durrës, 41 në […]

Lexo më shumë