×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Pirro Naçi

Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirje të gjithëve;- Të dashur shqipëtarë, ruhuni nga (gogoli) ‘’mardhëniet e shkëlqyera’’ me Greqinë ! Diplomati ‘’epidemiolog’’ mori shkas nga një publikim i Kryeministrit Shqiptar pas takimit me kolegun e tij Grek. Çfarë shkruante Edi Rama pas këtij takimi? – ‘’Mardhëniet e shkëlqyera mes dy popujve janë busulla jonë drejt shkëlqimit të mardhënieve mes dy vendeve.’’

Të paktën këto 30-të vitete fundit është heta e parë që diplomacia shqiptare vendos një përqasje reale dhe një tezë të munguar në politikën e diplomacisë midis dy vendeve. Kjo për një diplomat nuk ka vend për keqinterpretim. Më tepër se një ‘’tezë’’ është historia e dy popujve ndër shekuj që nuk mund ta harohet por edhe ta shtrëmbërojmë dhe aq më tepër ta ngushtojmë vetëm në diapazonin e 100-të viteve të fundit. Kryeministri shqiptar u shpreh se mardhëniet midis popujve do të jenë busull dhe shëmbëtirë e këtyre mardhënieve.

Ai nuk flet për mardhënie të shkëlqyera shtetërore dhe qeveritare. Ai flet qartë. Siç fliste qartë dhe pastërt edhe njëqindë e ca vite më parë Ismail Qemali për kombin apo për popullin grek. Por jo vetëm Ismail Qemali. Historia është shumë më e vjetër se kaq. Në qoftë se sot në greqi flitet dhe rruhet gjuha arvanite ajo i ka rrënjët në thellësinë e kësaj historie dhe në harmoninë e njerëzve për të mbijetuar. Dhe me që flasim për histori dhe ‘’epidemiologë’’ le të përmendim edhe një fakt. Në shekullin e 14-të kur në greqinë e sotme kishte rrënë pandemia e murtajës shumë fshatra u shuan dhe u “zhdukën’’ nga faqia e dheut. Ishte Perandoria e Shenjtë e Romës( Constantinople) që i bëri thyrje popujve që ishin gjiton për ti populluar dhe begatuar…Histori të tilla ka plot dhe në shekujt e më vonshëm jo vetëm me epidepi por edhe në luftra, gëzime, hidhërime të përbashkëta.

Histori që i ka bashkuar dhe ka mbijetuar tek të dy popujt. Nga këto histori diplomatët duhet të marin mësime dhe jo të ironizojnë peridhën që i kanë shërbyer. Nuk mjafton të ironizosh atë peridhë dhe nga ana tjetër të gjykosh me parametra dhe kornizën e asaj periudhe! Çdo kush nga ne të rriturit kujtojmë ‘’karamelen’’ që përtipnim dhe propagandën se pas fjalëve të mira të të huajve është fshehur ‘’helmi’’ …etj,etj. Apo të gjykosh me mëndësinë e viteve 70-të. Në atë peridhë ekzistonte një shprehje, kush ishte sudent nga jugu, nga Saranda ,qoftë edhe nga Tatëzati ishte ‘’greku mutit’’… Çdo veprim për përmirësimim e mardhënieve me Greqinë nuk mund të ngijmë alibira apo të sajomë gogolëra, apo të gjykojmë me ‘’nuhatje’’ siç shkruante një gazetar i mirënjëhur.

Një risi e re e gazetarisë- nuhataja! Sa për interpretimet ‘’rivendikimet e detit’’ , ‘’autonominë e Protokollit të Korfuzit’’ apo ‘’grabitja e ujrave të Vjosës’’ apo ‘’abstenimet e 2019-tës’’ tregojnë qartë se titulli i ‘’Diplomat’’ i përket një periudhe të kaluar, asaj të rajait.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Shqiptarët të rifitojnë të drejtën kushtetuese të referendumit                                                     

Shqiptarët të rifitojnë të drejtën kushtetuese të referendumit                                                     

Publikuar më 19.01.2021
Arlind Puka Demokracia e drejtpërdrejtë u eksperimentua për ...

Arlind Puka Demokracia e drejtpërdrejtë u eksperimentua për herë të parë në demokracinë athinase rreth vitit 508 para Krishtit, me pjesëmarrje kufizuese (qytetarë meshkuj, duke përjashtuar skllevërit) në një popullsi të vogël. Me kufizime të ngjashme, demokracia romake ndoqi të njëjtën gjë rreth vitit 449 para Krishtit, duke përfshirë formulimin e qytetarëve dhe miratimin e […]

Lexo më shumë

Katër shpjegime pse të gjithë duan të bëhen deputetë

Katër shpjegime pse të gjithë duan të bëhen deputetë

Publikuar më 18.01.2021
Afrim Krasniqi Gjatë muajve të verës PD në opozitë nisi një ...

Afrim Krasniqi Gjatë muajve të verës PD në opozitë nisi një proces propozimesh për kandidatë për deputetë. Brenda 30 ditësh u propozuan rreth 6 mijë emra, nga të cilët rreth 2 mijë refuzuan të plotësojnë formularët dhe pjesa tjetër hynë në proces konkurrimi për tu bërë deputet. Sipas premtimit emrat e propozuar do të përbënin […]

Lexo më shumë

Një popull që zgjedh hajdutë dhe tradhëtarë nuk është viktimë, por bashkëpunëtor

Një popull që zgjedh hajdutë dhe tradhëtarë nuk është viktimë, por bashkëpunëtor

Publikuar më 16.01.2021
Pirro Naçi Për disa, politikanët mund të jenë si trëndafila,...

Pirro Naçi Për disa, politikanët mund të jenë si trëndafila, për t’u marrë erë.  Nuk do të kundërshtoja, për më të shumtit, nga kopshti në  buqetë dhe pastaj… në koshin e plehrave.  Se për nga fjalët, mund  të bëjnë edhe lule këta, por pa fryte dhe farë. Me gjithë mëkatet që mund të kenë, nuk […]

Lexo më shumë

Katastrofa e paralajmëruar e Rilindjes, koha nuk pret!

Katastrofa e paralajmëruar e Rilindjes, koha nuk pret!

Publikuar më 16.01.2021
Nga Erion Dasho Epidemia e COVID-it e nxori zbuluar sistemin...

Nga Erion Dasho Epidemia e COVID-it e nxori zbuluar sistemin shëndetësor shqiptar! Pothuajse asnjë hallkë e ofrimit të shërbimit nuk arriti të funksionojë si duhet. Pasojat janë të dukshme. Ato i kanë vuajtur dhe po i vuajnë dhjetëra mijëra familje, pjestarët e të cilave u prekën nga COVID-i ose humbën jetën. Sikur të mos mjaftonte […]

Lexo më shumë

Qeveritë që gabojnë, ikin, ato që bëjnë faje, ndëshkohen

Qeveritë që gabojnë, ikin, ato që bëjnë faje, ndëshkohen

Publikuar më 15.01.2021
Flutura Açka Qeveria holandeze pritet nga minuta në minutë t...

Flutura Açka Qeveria holandeze pritet nga minuta në minutë të shpallë dorëheqjen. Ende pa u hequr zbukurimet e kapërcyellit të viteve, përgjegjësia morale dhe ligji, e ka vënë para përgjegjësisë. Edhe pse kryeministri Rutte u shpall nëpër popull si heroi i kohërave të vështira të Covid-19, asgjë nuk e mbrojti dot para së drejtës njerëzore […]

Lexo më shumë

Skandali te “Shefqet Ndroqi”, Erion Dasho: Disa mjekë marrin nga 3 mijë euro për të dërguar pacientë në Turqi

Skandali te “Shefqet Ndroqi”, Erion Dasho: Disa mjekë marrin nga 3 mijë euro për të dërguar pacientë në Turqi

Publikuar më 13.01.2021
PËRFITUESIT E VËRTETË TË COVID-IT Historia e dhimbshme e pac...

PËRFITUESIT E VËRTETË TË COVID-IT Historia e dhimbshme e pacientes që humbi jetën në Spitalin COVID-2 ndërkohë që familja paguante shuma të majme për të marrë një trajtim sado pak njerëzor, ka potencialin të hapë një kuti pandore. Sigurisht, ministria reagoi menjëherë duke kërkuar ndëshkim shembullor të fajtores sipas parimit “hajdut është ai që kapet”. […]

Lexo më shumë

Darka e Dubait dhe turistët nga Tirana

Darka e Dubait dhe turistët nga Tirana

Publikuar më 11.01.2021
Enver Robelli Javën që po shkon gazeta britanike «Financial ...

Enver Robelli Javën që po shkon gazeta britanike «Financial Times» botoi një tekst mbi Dubain në kohën e pandemisë. Thelbi i shkrimit ishte ky: ndërsa shumë metropole të botës po qëndrojnë të mbyllura, Dubai po shndërrohet në qytet të ndejave, drekave, darkave e «netëve të çmendura» të turistëve nga bota e jashtme, sidomos europianëve. Në […]

Lexo më shumë

Çdo shekull ka edhe ‘’mesjetën’’ e vet

Çdo shekull ka edhe ‘’mesjetën’’ e vet

Publikuar më 08.01.2021
Pirro Naçi Dhe ne po e kalojmë ndoshta  tani.. Është histori...

Pirro Naçi Dhe ne po e kalojmë ndoshta  tani.. Është histori që përsëritet, e njëjta gjë ka ndodhur edhe në shekullin e kaluar. Përsëritet, apo mesjeta ka bërë tutje vitet dhe shekujt tek ne dhe është ulur këmbëkryq!? …Ajo që i ‘’hëngri’’ kokën Ismail Qemalit në 14 muajt e qeverisjes  në shtetin e parë shqiptar […]

Lexo më shumë