×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Dikur fitoi konkursin e bukurisë për vajza, tashmë pret vendimin final të gjykatave më të mëdha në SHBA, kjo është historia e panjohur e zonjës “El Chapo”

Sytë e Joaquin Guzman nuk duket se u shkëputën nga kandidatja 17-vjeçare e bukur e konkursit të bukurisë të mbajtur si pjesë e Festivalit të Kafesë dhe Guavës në Canela, Meksikë.

17-vjeçarja, Emma Coronel Aispouro, e dinte shumë mirë atë natë në 2007 që ishte përballë narktrafikantit më të madh të Meksikës, El Chapi. Kalendari tregoi 6 janarin, një ditë që ajo nuk do ta harrojë kurrë pasi vendosi të martohej me të, pas fatit të shumë bukurosheve të kurorëzuara që u bënë dashnore apo gra të zotërve të drogës në Meksikë dhe Kolumbi.

Katërmbëdhjetë vjet më vonë, ajo po pret shpalljen e dënimit të saj, pasi u deklarua fajtore për tre akuza të trafikut të drogës përmes kartelit Sinaloa të drejtuar nga burri i saj tani i burgosur. Kur kërcënoheni me burgim nga dhjetë vjet në jetë, opsionet tuaja nuk janë të shumta dhe Aispuro vendosi të bashkëpunojë plotësisht me qeverinë amerikane dhe autoritetet gjyqësore.

Kështu u shfajësua prokurori publik Anthony Narntozi i cili akuzoi ish-studenten e kurorëzuar, të gazetarisë dhe nënën e binjakëve të El Chapo që funksiononte si një ndërmjetës dhe karteli i bashkëpunëtorëve të tij pas burgimit në 2014. Narntozi argumentoi se bukuroshja e ndihmoi Guzman të arratisej nga një burg meksikan në vitin 2015 dhe ishte koordinatori i një arratisjeje tjetër, e cila nuk ndodhi sepse “Stoubos” siç e quajnë disa u ekstradua në SHBA. E veshur me rroba të shtrenjta, ajo ishte e pranishme gjatë gjithë gjyqit të El Chapo që mbështeste njeriun që drejtoi kartelin më të fuqishëm të drogës në Meksikë, atë të Sinaloa.

Zonja Guzman thjesht kishte dëshiruar që, pasi pasuria personale e Joaquin Guzman të ishte afër një miliard dollarë amerikanë dhe kështu të mund të blinte atë që ajo dëshironte. Pas bindjes së saj, ajo vazhdoi të jetonte jetën e saj, duke besuar se nuk ishte në rrezik deri në atë të hënë të mjegullt, 21 shkurt. Kur agjentët e FBI dhe DEA e rrethuan atë në Aeroportin Doules, e kuptuan – megjithëse në fillim ajo mohoi gjithçka – se loja kishte mbaruar, pa marrë parasysh sa ajo u përpoq të shpëtonte ose të tregonte se kishte ndryshuar.

Ajo mund të ketë krijuar markën e saj të veshjeve, mund të ketë thënë se e konsideronte veten një grua të zakonshme dhe se është e trishtuar të gjykohet pa e ditur, por në malet e Durango ku ajo lindi, mendimet e njerëzve për të janë të qarta . “Ema punon sipas rregullave të familjeve të vjetra të drogës”, i tha një i njohur i vjetër Reuters në mënyrë anonime vajzës së një tregtari droge e cila sigurisht nuk u rrit si një vajzë e zakonshme. Tani ajo do të duhet të presë deri në shtator për të marrë dënimin që gjykata do t’i shqiptojë asaj pasi pranoi se ajo ishte e përfshirë në mënyrë aktive në kartelin Sinaloa.

Çfarë e bëri atë një “bllok pengues” gjigand siç e quanin armiqtë e tij me ironi Joaquin Guzman, i cili u dënua me burgim të përjetshëm. Ishte 17 korrik 2019 dhe sapo u dëgjua fraza “gjykata dënon të akuzuarin me burgim të përjetshëm”, disa agjentë të DEA mezi u mbajtën dhe u hidhën në këmbë dhe ulërinin nga gëzimi në sallën e gjyqit.

Joaquin Artsivaldo Guzman Loera, i njohur më mirë në të gjithë botën si “El Chapo” përkthyer si “i shkurtër” ose “Stoumpos” thjesht uli kokën. Me sa duket ai nuk donte që të gjithë ata që e shihnin të ndienin se loja për të kishte përfunduar përfundimisht dhe në mënyrë të pakthyeshme. Lordi më i madh në botë i drogës pas Pablo Escobar nuk do ta shohë kurrë më Sinaloa-n e tij të dashur, ku ai kishte vendosur kartelin e tij famëkeq, duke dërguar me mijëra drogë në Shtetet e Bashkuara.

Ai u transferua në burgun e Firences në Colorado, burgu me rregullat më të rrepta të kujdestarisë në Shtetet e Bashkuara, të cilin ai e quan “Alcatraz i Maleve Rockie” sepse kushtet e paraburgimit janë krejtësisht të ndryshme nga burgjet e tjera dhe të burgosurit atje janë të privuar nga shumë liritë dhe të drejtat themelore.

Vetëm kjo është gjëja e fundit që duhet të shqetësojë El Chapo, i cili “e lau” Amerikën me kokainë dhe vrau tmerrësisht këdo që ai e konsideronte pengesë në rrugën e tij të përgjakshme. Ajo që filloi në një shtëpi të varfër të një familje rurale gjashtëdhjetë e dy vjet më parë, kur Joaquin qau për herë të parë në 4 prill 1957, duke dalë nga barku i nënës së tij.

Loja e fundit

Më 8 janar 2016, natën vonë, një grup i zgjedhur marinsash të marinës meksikane, ishin gati të hidheshin përsëri në gjueti për njeriun që ishte arratisur tre herë nga burgjet e vendit. I fundit në 2014, ishte padyshim më mbresëlënësi, pasi bashkëpunëtorët e tij arritën të hapnin një tunel në qelinë e tij dhe ta merrnin me vete. Para kësaj, “i shkurtri” kishte shpëtuar në një shportë për rroba të palara, të cilat askush nuk i kontrollonte gjatë gjithë udhëtimit të tij. Arsyeja ishte e thjeshtë. Dollarët e drogës së ‘El Chapo’ po derdheshin me bollëk në të gjitha drejtimet, madje edhe te oficerët e policisë ose zyrtarët e lartë të qeverisë.

Një duzinë prej tyre u arrestuan pas disa muaj hetimesh për përfshirjen e tyre në mënyra të ndryshme në arratisjen e udhëheqësit famëkeq të kartelit Sinaloa. Por atë natë të lagur të janarit, marinsat, të armatosur deri në dhëmbë, ishin të vendosur të përfundonin me njeriun e kërkuar në numër 1 në vendin e tyre dhe më gjerë. Një grup i zgjedhur i policisë së fshehtë kishte vendosur një shtëpi në Los Tsimos, një qytet bregdetar në provincën Sinaloa, disa ditë më parë, e përdorur nga një prej njerëzve më të besuar të Joaquin Guzman.

Përgatitjet treguan se një person i rëndësishëm ishte gati të mbërrinte dhe autoritetet nuk ranë jashtë, kur pasditen e 8 janarit panë truprojën më të besuar të tregtarit të drogës duke u larguar nga shtëpia. Marinsat po prisnin për një natë të mirë dhe kur pak para mesnatës panë një sasi ushqimi ‘tacos’ që mbërrinin në shtëpi, ata zgjodhën të prisnin edhe disa orë të tjera.

Gjysmë e zhveshur në rrugë

Ishte ora 04.30 e mëngjesit kur filloi bastisja në kompleksin e apartamenteve ku “El Chapo” fshihej me Forcat Speciale të Marinës Meksikane për të përballuar rezistencë të madhe nga njerëzit e tregtarit më të kërkuar të drogës në botë. Pesë njerëz u vranë në shkëmbimin e armëve, por Guzmanto së bashku me truprojën e tij ata kishin lënë një kriptë speciale, e cila ishte pas një pasqyre dollapi.

Marinsat “zbarkuan” pas tyre, të vendosur për ta kapur me çdo kusht, ndërsa në të njëjtën kohë “preja” e tyre u tërhoq me një bluzë dhe të brendshme në kanalizime të ndryshme. Kur doli në rrugë ai u gjend në trafik, i çorientuar nga rruga për në kanalizime, i ndyrë dhe i dëshpëruar. Truproja i tij ndaloi një makinë të bardhë, hodhi shoferin jashtë, shtypi gazin dhe së bashku me shefin e tij u larguan në një drejtim të panjohur.

Por fati i tyre kishte mbaruar. Disa blloqe më vonë, makina filloi të nirrte tym, ata e braktisën atë dhe ndaluan një Ford Focus të drejtuar nga një grua, e cila kishte me vete vajzën dhe nipin e saj 5-vjeçar.

“Dil, zonjë. Tani …”, ishin fjalët e truprojës dhe i drejtoi gruas pistoletën, e cila mori fëmijën dhe u largua me vajzën e saj, duke lënë pas çantën.

“Toger” i El Chapo në një lëvizje të papërshtatshme për ‘sicario’ – një term i përdorur për ekzekutuesit e karteleve – i dha çantën gruas, para se të largohej.

Dëshmitarët okularë provuan të ishin një faktor vendimtar në gjuetinë e fundit për “El Chapo”, pasi automjeti i vjedhur u bllokua në autostradë. Me ‘sicario’ dhe Guzman duke i shënuar me tyta automatizimi dhe vëzhgues lazer, ata u dorëzuan te marinsat, të ndyrë dhe të veshur vetëm me të brendshme. Disa minuta më vonë, zotëria më i kërkuar i drogës në botë ishte një kafshë në kafazin e tij, mbase duke ndjerë se këtë herë ai nuk mund të “zhdukej” përsëri nga një burg meksikan. Shtetet e Bashkuara e prisnin me pranga të hapura për të “mbyllur” njëherë e përgjithmonë me të, llogaritë e dekadave që ishin hapur.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Çfarë duhet të “ndërprisni” në mënyrë që zemra juaj të mos ju tradhtojë në 50

Çfarë duhet të “ndërprisni” në mënyrë që zemra juaj të mos ju tradhtojë në 50

Publikuar më 19.09.2021
Dy modele të zakonshme dietike, përfshirë konsumin e lartë t...

Dy modele të zakonshme dietike, përfshirë konsumin e lartë të çokollatës dhe ëmbëlsirave, mund të shoqërohen me një rritje të rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekjes në moshën e mesme, sipas një studimi të botuar në BMC Medicine. Në mënyrë të veçantë, studiuesit nga Universiteti i Oksfordit identifikuan dy dieta që shoqëroheshin me një rrezik […]

Lexo më shumë

‘Euromilitaria’ po vjen, përgjigja e Brukselit ndaj marrëveshjes SHBA-Angli-Australi

‘Euromilitaria’ po vjen, përgjigja e Brukselit ndaj marrëveshjes SHBA-Angli-Australi

Publikuar më 19.09.2021
Franca dha një kundërsulm në të gjitha frontet pas bllokimit...

Franca dha një kundërsulm në të gjitha frontet pas bllokimit të saj detar nga Paqësori, me rastin e anulimit të marrëveshjes për furnizimin e nëndetëseve nga Parisi në emër të Australisë. Pasoja e parë dhe tingëlluese e paktit trepalësh të sigurisë anglo-saksone AUKUS (SHBA, Australi, Britani e Madhe) ishte të vepronte si përshpejtues i një […]

Lexo më shumë

Burri hyri në shtëpinë e ish-partneres së tij dhe i dërgoi videon e vjedhjes në Facebook!

Burri hyri në shtëpinë e ish-partneres së tij dhe i dërgoi videon e vjedhjes në Facebook!

Publikuar më 19.09.2021
Një 34-vjeçar u arrestua nga policia me akuzën e vjedhjes dh...

Një 34-vjeçar u arrestua nga policia me akuzën e vjedhjes dhe shkaktimit të dëmtimit të pronës së huaj në Greqi. Sipas policisë, personi i arrestuar vodhi një motoçikletë me dy rrota në pronësi të një gruaje 51-vjeçare mbrëmë dhe hyri në shtëpinë e ish-partneres së tij 39-vjeçare në Milina, duke shkaktuar dëme brenda dhe jashtë […]

Lexo më shumë

Studimi zbulon se vaksina Moderna është më e mira në parandalimin e shtrimit në spital Covid-19

Studimi zbulon se vaksina Moderna është më e mira në parandalimin e shtrimit në spital Covid-19

Publikuar më 19.09.2021
Vaksina Covid-19 e Modernës është më efektive në mbrojtjen k...

Vaksina Covid-19 e Modernës është më efektive në mbrojtjen kundër shtrimeve në spital, sipas një studimi të botuar nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Një analizë e më shumë se 3,600 të rriturve të shtruar në 21 objekte amerikane nga marsi deri në gusht, zbuloi se efikasiteti i vaksinës kundër shtrimit në spital […]

Lexo më shumë

Hapësira X/ Katër “astroturistët” janë kthyer nga hapësira – Shihni pamjet nga ulja

Hapësira X/ Katër “astroturistët” janë kthyer nga hapësira – Shihni pamjet nga ulja

Publikuar më 19.09.2021
Anija kozmike SpaceX u ankorua mbrëmjen e së shtunës (me koh...

Anija kozmike SpaceX u ankorua mbrëmjen e së shtunës (me kohën lokale) në brigjet e Atlantikut, pas tre ditësh në hapësirë, duke shënuar misionin e parë të suksesshëm orbital në histori pa përfshirjen e ndonjë astronauti apo kozmonauti profesionist. Ulja u bë në kohën e caktuar, në orën 19:00 (bregu lindor i SHBA -së), sipas […]

Lexo më shumë

Johnny Depp/ Fëmijëria e vështirë, droga dhe “nëna e keqe” që e la atë në moshën 15-vjeçare

Johnny Depp/ Fëmijëria e vështirë, droga dhe “nëna e keqe” që e la atë në moshën 15-vjeçare

Publikuar më 17.09.2021
Dokumentet e reja të paraqitura në gjykatë për gjyqin kundër...

Dokumentet e reja të paraqitura në gjykatë për gjyqin kundër Amber Heard zbulojnë sesi Johnny Depp u rrit “vetëm” në moshën 15-vjeçare. Sipas dokumenteve të ‘Page Six’ dhe një postimi që daton në 1981, pasi prindërit e tij u divorcuan, nëna e tij – të cilën ai dikur e përshkroi si “njeriu më i keq […]

Lexo më shumë

Italia i afrohet referendumit për dekriminalizimin e kanabisit

Italia i afrohet referendumit për dekriminalizimin e kanabisit

Publikuar më 17.09.2021
Një referendum që synon të dekriminalizojë rritjen dhe konsu...

Një referendum që synon të dekriminalizojë rritjen dhe konsumimin e kanabisit në Itali është nënshkruar nga më shumë se 420,000 njerëz në vetëm katër ditë. Me ritmin aktual, është vendosur të arrijë në 500,000 nënshkrime që duhet të konsiderohen të vlefshme shumë më herët se afati i 30 shtatorit. Referendumi kërkon të ndryshojë një ligj […]

Lexo më shumë

Eksperti i njohur për COVID-19: Do të duhen tre ose katër vjet pas pandemisë për t’u marrë me efektet

Eksperti i njohur për COVID-19: Do të duhen tre ose katër vjet pas pandemisë për t’u marrë me efektet

Publikuar më 16.09.2021
Eksperti i shëndetësisë, Sotiris Tsiodras u përqëndrua në sf...

Eksperti i shëndetësisë, Sotiris Tsiodras u përqëndrua në sfidat e pandemisë, duke theksuar se që nga momenti kur u konfirmua transmetimi i virusit, të dhënat ndryshojnë jo vetëm për sëmundjen, por edhe për shkencën. “Do të duhen tre ose katër vjet pas përfundimit të pandemisë për t’u marrë me efektet e sëmundjes, e cila është […]

Lexo më shumë