×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Dialogu Kosovë-Serbi, Matthew Palmer, vizitë në Kosovë

I dërguar Special për rajonin e Ballkanit Perëndimor, Matthew Palmer do të jetë prezent në Kosovë. Një prezencë e tillë pritet që të ketë impakt tepër të rëndësishëm për ecurinë e dialogut midis Kosovës dhe Serbisë. Ardhjen e Matthew Palmer e ka konfirmuar Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovë. Megjithatë, ende nuk është caktuar data se kur Palmer do të qëndrojë në Kosovë.

“I Dërguari special Matthew Palmer planifikon të vizitojë Kosovën. Sidoqoftë, data e vizitës së tij nuk është caktuar ende”, thuhet në përgjigjen e Ambasadës së SHBA-së në Prishtinë.

Kjo do të jetë vizita e tij e parë në Kosovë në cilësinë e përfaqësuesit special të SHBA-së për rajonin e Ballkanit Perëndimor. Matthew Palmer më 30 gusht të këtij viti, me  një vendim të sekretarit të Shtetit Amerikan, Mike Pompeo, është emëruar si përfaqësues special për Ballkanin Perëndimor. Sipas njoftimit zyrtar të lëshuar në faqen e Departamentit të Shtetit, thuhet se roli i Palmerit do të jetë që të drejtojë përpjekjet amerikane për të forcuar angazhimin diplomatik amerikan në mbështetje të paqes, stabilitetit dhe prosperitetit në rajon si dhe në përqendrimin e integrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në institucionet Perëndimore. Pavarësisht emërimit si përfaqësues special, Palmer do të vazhdojë të shërbejë si Zëvendës Ndihmës i Sekretarit të Shtetit në zyrën për çështje që ndërlidhen me Evropën dhe Euroazinë, pozitë kjo të cilën e mbanë që nga viti 2018. Më herët Palmer ka qenë drejtor i Zyrës për Jugun e Evropës Qendrore. Matthew Palmer ka treguar se në agjendën e tij si pikë kryesore do të jetë dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, ndërkohë në një intervistë për televizionin publik të Malit të Zi (RTCG), ka shprehur optimizmin e tij se një marrëveshje finale Prishtinë-Beograd mund të arrihet. Palmer si pikë kryesore në agjendën e tij do të ketë rinisjen e dialogut për normalizim të raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, proces ky që është bllokuar që nga nëntori i vitit të kaluar, ndërkohë kërkesë e tij është që Kosova të heq vendimin për taksë ndaj produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.

“Një prej qëllimeve tona kryesore është që t’i japim përkrahje një qeverie në Kosovë e cila është e përkushtuar në dialog, gjë që nënkupton pezullimin e taksës dhe rikthimin në tavolinën e bisedimeve”, ka thënë Palmer për RTCG. Përfaqësuesi Special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor thotë se zgjidhja ideale për dy palët do të jetë njohja reciproke, dhe se SHBA-ja do të luajë rolin e vet prej partneri sapo dy palët t’i kthehen tryezës së bisedimeve. “Idealja do të ishte njohja e ndërsjellë. Sapo të dy palët të kthehen në tavolinën e bisedimeve, ne do të jemi aty si partnerë në kërkim të një marrëveshjeje e cila do të jetë e pranueshme për të gjithë, një marrëveshje e qëndrueshme dhe e ndershme, e cila do ta ndihmojë Serbinë në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian”, ka thënë ndër të tjera Matthew Palmer.

Palmer ka deklaruar se “rusët janë në fuqi në Ballkanin Perëndimor’ dhe se ShBA ka një pikëpamje krejtësisht tjetër në rajon në raport me Rusinë. “Ne e shohim Ballkanin Perëndimor si një anëtar të familjeve të vendeve perëndimore, të integruar në institucionet euroatlantike, si vende me të cilat bashkëpunohet në baza të të drejtave dhe ligjeve. Rusët tashmë na kanë treguar se e dëshirojnë një rajon të bazuar në trazira dhe mosbesim. Mendoj se këtë më së miri e ka dëshmuar me rastin e Malit të Zi, kur rusët ishin përkrahës të grusht shtetit në vitin 2016, i cili ka qenë një proces i panjohur në mënyrë që Mali i Zi të pengohet drejt integrimit në NATO dhe BE”, ka deklaruar ai. I pyetur nëse është e mundur që një gjë e tillë të përsëritet, Palmer ka thënë se nuk ka asnjë informacion që mund ta shtynte të besonte se diçka e tillë mund të ndodhë përsëri. “Megjithatë, unë nuk mendoj se rusët kanë mbaruar përpjekjet e tyre për të shkaktuar probleme në Mal të Zi dhe në Ballkanin Perëndimor, dhe këtë gjë ne e shohim në krejt rajonin”, ka deklaruar Matthew Palmer për RTCG.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

155 të infektuar dhe 2 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vendin fqinj

155 të infektuar dhe 2 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vendin fqinj

Publikuar më 07.08.2020
Të paktën 155 persona kanë rezultuar të infektuar me koronav...

Të paktën 155 persona kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut, ndërsa dy pacientë raportohet të kenë humbur jetën në spital nga virusi vdekjeprurës. Mediat vendase raportojnë se në 24 orët e fundit janë kryer 1 845 teste të personat e dyshuar , ka të cilët vetëm […]

Lexo më shumë

Greqi/ 10 ditë karantinë, mbyllet ishulli i famshëm për shkak të COVID-19

Greqi/ 10 ditë karantinë, mbyllet ishulli i famshëm për shkak të COVID-19

Publikuar më 07.08.2020
Shteti grek ka vendosur për të mbyllur për 10 ditë ishullin ...

Shteti grek ka vendosur për të mbyllur për 10 ditë ishullin e Parosit. Ky vendim është marrë pasi janë zbuluar 13 raste me COVID-19 brenda 24 orëve. Sakaq, banorët aty në ishull duhet të ndjekin masa të rrepta gjatë ditëve në vijim me qëllim ndalimin e përhapjes së koronavirusit më tej. Në lidhje me oraret, […]

Lexo më shumë

Vendim i ri për hyrjet e qytetarëve nga vendet e tjera në Malin e Zi, Shqipëria në listën e verdhë

Vendim i ri për hyrjet e qytetarëve nga vendet e tjera në Malin e Zi, Shqipëria në listën e verdhë

Publikuar më 07.08.2020
Në shtetin e Malit të Zi, qeveria ka dalë me një vendim se S...

Në shtetin e Malit të Zi, qeveria ka dalë me një vendim se Shqipëria, Kosova, Bosnje dhe Hercegovina, Izraeli, Libani dhe Singapori, janë në listën “e verdhë” të rrezikshmërisë nga pandemia e koronavirusit. Për këtë arsye, qytetarëve të këtyre vendeve, për të hyrë në Mal të Zi, do u kërkohet testi për COVID-19 sipas metodës […]

Lexo më shumë

Tjetër deputet shqiptar infektohet me koronavirus, shtrohet edhe në spital

Tjetër deputet shqiptar infektohet me koronavirus, shtrohet edhe në spital

Publikuar më 06.08.2020
Një tjetër deputet shqiptar është infektuar me koronavirus n...

Një tjetër deputet shqiptar është infektuar me koronavirus në Kosovë. Bëhet fjala për deputetin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Adrian Shala, i cili është edhe kryetar i degës së LDK-së në Suharekë. Ndërsa mësohet se sot ai është shtruar në Spitalin e Prizrenit pas konfirmimit nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike i Kosovës se është […]

Lexo më shumë

6 të vdekur dhe 113 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit në vendin fqinj

6 të vdekur dhe 113 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit në vendin fqinj

Publikuar më 06.08.2020
6 persona kanë ndërruar jetë dhe 113 raste të reja me korona...

6 persona kanë ndërruar jetë dhe 113 raste të reja me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut. Mediat maqedonase kanë raportuar 259 pacientë të shëruar. 113 rastet e reja kanë rezultuar nga gjithsej 1 543 testime të realizuara, është bilanci për Covdi-19 brenda 24 orëve të fundit, njofton Ministria […]

Lexo më shumë

16 persona humbën jetën dhe 196 të tjerë u infektuan nga koronavirusi në 24 orët e fundit

16 persona humbën jetën dhe 196 të tjerë u infektuan nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Publikuar më 06.08.2020
16 persona kanë humbur jetën dhe 196 të tjerë janë infektuar...

16 persona kanë humbur jetën dhe 196 të tjerë janë infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë. Mediat kosovare raportojnë numri total i të vdekurve si pasojë e pandemisë ka arritur në 300, ndërsa numri total i të infektuarve në 9 688. Në 24 orët e fundit janë shëruar 134 persona. Kjo […]

Lexo më shumë

Bilanc tragjik/ 15 të vdekur dhe 218 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit

Bilanc tragjik/ 15 të vdekur dhe 218 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit

Publikuar më 05.08.2020
15 persona kanë humbur jetën dhe 218 të tjerë janë infektuar...

15 persona kanë humbur jetën dhe 218 të tjerë janë infektuar nga koronavirusi në Kosovë. Sipas institucioneve shëndetësore, IKSHPK-së dhe MSH-së, të mërkurën janë marrë mostrat e 461 persona. Ndërsa 156 persona janë shëruar raportojnë mediat kosovare. Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 70 raste, komuna Podujevë 23, komuna Gjilan 16 raste, komuna Ferizaj 15 […]

Lexo më shumë

13 të vdekur dhe 225 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit

13 të vdekur dhe 225 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit

Publikuar më 04.08.2020
Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se të martën kanë rezul...

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se të martën kanë rezultuar pozitivë 225 persona derisa 13 persona kanë vdekur. 201 persona janë shëruar nga virusi. Tutje IKSHPK-ja njofton se janë marrë mostrat e 477 personave, ku 225 prej tyre rezultuan pozitivë. Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 93 raste, komuna Mitrovicë 16 raste, komuna Gjakovë 14 […]

Lexo më shumë