×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Dhimbjet në stomak, këto janë katër lëvizje që zgjidhin problemin

Sëmundja e refluksit gastroezofageal është një sëmundje e bezdisshme dhe e dhimbshme e aparatit tretës, kur muskuli unazor i poshtëm i ezofagut nuk arrin të mbajë përmbajtjen gastrike të shtyrë në ezofag, duke shkaktuar urth, dhimbje dhe frymëmarrje të pakëndshme.

Zgjidhja e simptomave gjendet kryesisht tek dieta, si në përmbajtje ashtu edhe në zakonet që e shoqërojnë atë. Në të njëjtën kohë, ndërhyrje shtesë në stilin e jetës mund të bëjnë një ndryshim.

Le të shohim se çfarë këshillojnë ekspertët:

Ndiqni një dietë të zgjuar

Një dietë e zgjuar përfshin si ushqimet e duhura që nuk përkeqësojnë simptomat e sëmundjes ndihmon tretjen e ushqimit ashtu edhe sasinë e duhur të ushqimit.

Ju mund të mbani shënime me ushqime që keni vërejtur se po “ngacmoni”, të cilat për shumicën e pacientëve përfshijnë kafe dhe çokollatë për shkak të kafeinës, alkoolit, pijeve të gazuara, ushqimeve me yndyrë, erëza, të skuqura dhe të kripura, ushqime acide si agrumet dhe ato të tyre lëngje, hudhër, qepë dhe domate.

Tjetra, zgjidhni ushqime të vogla dhe të rregullta, në vend të një pjese të madhe që komplikon procesin e tretjes dhe do të çojë në dhimbje. Hulumtimet kanë treguar që pjesëmarrësit me sëmundje të refluksit gastroezofageal kanë tendencë të hanë një darkë të pasur në vend që ta ndajnë atë me ato më të vogla gjatë ditës.

Ekspertët rekomandojnë të paktën tre vakte në ditë, dhe nëse sasia e ushqimit mund të ndahet në katër ose pesë vakte, përfitimet do të jenë më shumë.

Hani vaktin tuaj në kohën e duhur

Në mënyrë që një dietë e zgjuar të funksionojë pozitivisht, ajo duhet të konsumohet në kohën e duhur. Kështu që shmangni vaktet e mbrëmjes, veçanërisht para se të shkoni në shtrat, pasi është vërtetuar shkencërisht se ky zakon çon në mënyrë të pashmangshme në simptoma më intensive të sëmundjes. Për më tepër, shtrirja menjëherë pas një darke të përzemërt ka qenë e lidhur me sëmundjen e refluksit gastroesofageal të natës.

Çfarë mund të bësh; Në mënyrë ideale, hani vaktin tuaj të paktën tre orë para gjumit. Sipas Fondacionit Ndërkombëtar të Çrregullimit Gastrointestinal, prodhimi maksimal i acidit gastrik ndodh gjatë tre orëve të para pas ngrënies.

Nëse simptomat e natës vazhdojnë, provoni të ngrini majën e shtratit. Kërkimet kanë treguar se rritja e pjerrësisë me 20 cm për gjashtë ditë uli regresin e natës për të gjithë pjesëmarrësit dhe çrregullimet e gjumit me 65%. prej tyre.

Humbni peshë

Studimet kanë arritur në përfundimin se ekziston një lidhje midis shtimit të peshës dhe sëmundjes së refluksit gastroezofageal. Megjithëse mekanizmat prapa marrëdhënieve seksuale janë ende duke u hetuar, sipas një hipoteze shkencore, presioni i ushtruar në bark nga kilet e mësipërme shkakton relaksim të sfinkterit të poshtëm të ezofagut duke rezultuar në zbaticë të përmbajtjes gastrike.

Ndërprisni zakonet e këqija

Ose të paktën i kufizoni ato. Këto janë konsumimi i alkoolit dhe pirja e duhanit që janë shoqëruar negativisht me sëmundjen e refluksit gastroezofageal.

Në veçanti, alkooli dihet se përkeqëson urthin pasi irriton ezofagun, prish funksionimin e duhur të sfinkterit të poshtëm të ezofagut dhe rrit prodhimin e acidit gastrik.

Në lidhje me pirjen e duhanit, një përmbledhje e vitit 2016 arriti në përfundimin se ndikon negativisht në funksionin e sfinkterit të poshtëm të ezofagut dhe zvogëlon efektin e pështymës në neutralizimin e lëngut gastrik.

Evidencat për të dy zakonet dhe lidhjen e tyre me gjendjen janë jo të plota. Nga njëra anë, një studim i vitit 2013 arriti në përfundimin se ka prova të pamjaftueshme për ta konsideruar alkoolin si një faktor negativ dhe, nga ana tjetër, ndërprerja e pirjes së duhanit, e rekomanduar nga ekspertët për të gjithë pacientët me sëmundjen, dukej se ishte efektive vetëm për ata që kishin një trup i shëndetshëm. pesha

Hulumtimi në shkallë të gjerë ka treguar se faktorë të tillë si gjumi i pamjaftueshëm dhe zakonet e dobëta të ngrënies shoqërohen me një rrezik më të lartë të sëmundjeve të tretjes.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Insekti nga Kosova bëhet lajm botëror

Insekti nga Kosova bëhet lajm botëror

Publikuar më 13.04.2021
Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë, bëh...

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë, bëhet lajm në botë, për të cilin  ka shkruar edhe medium i njohur për zbulime shkencore “Phys.org”. Profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halili Ibrahimi,  i cili është edhe zbuluesi i këtij insekti,  u shpreh se ky insekt jeton vetëm në Bjeshkët e Namuna. Për ta kujtuar […]

Lexo më shumë

“I lodhur nga pandemia”, jep dorëheqje ministri i Shëndetësisë në Austri

“I lodhur nga pandemia”, jep dorëheqje ministri i Shëndetësisë në Austri

Publikuar më 13.04.2021
Ministri i Shëndetësisë i Austrisë, Rudolf Anschober, tha se...

Ministri i Shëndetësisë i Austrisë, Rudolf Anschober, tha se jep dorëheqje nga pozita, pasi ndihet i rraskapitur nga lufta me pandeminë e koronavirusit. “Në krizën më të rëndë shëndetësore në dekada, republika ka nevojë për një ministër të Shëndetësisë, i cili është 100% i aftë. Ky, aktualisht, nuk jam unë”, tha Anschober, duke përmendur problemet […]

Lexo më shumë

“Shpejtësi dhe çmenduri”/ Audi RS6 Avant arrin 324 km/orë dhe papritmas…! (Video)

“Shpejtësi dhe çmenduri”/ Audi RS6 Avant arrin 324 km/orë dhe papritmas…! (Video)

Publikuar më 12.04.2021
Audi RS6 Avant i ka të gjitha: Ofron praktike, luks, ndërsa ...

Audi RS6 Avant i ka të gjitha: Ofron praktike, luks, ndërsa në të njëjtën kohë shquhet për performancën e tij të egër. Me pak fjalë, është automjeti që kërkojnë kryefamiljarët e shqetësuar. Brezi i rezistencës së fortë 3 (nga viti 2019 është i katërti) u prezantua në 2013, duke tërhequr kokat me krahët e fryrë, […]

Lexo më shumë

Këta janë 8 luanët më unikë në botë (Video)

Këta janë 8 luanët më unikë në botë (Video)

Publikuar më 12.04.2021
Nga luanët me tipare praktikisht mitologjike e deri te disa ...

Nga luanët me tipare praktikisht mitologjike e deri te disa që mbase nuk keni dëgjuar më. Këta janë 8 nga luanët më unikë në botë. Në videon e mëposhtme të publikuar nga mediet ndërkombëtare shihet qartë lloji dhe cilësia e secilit luan. Kujtojmë se sot në botë luanët janë kafshët e rrezikuara nga gjuetia e […]

Lexo më shumë

Çrregullimi i zakonshëm endokrin që mund ta shkaktojë dëmtimin e veshkave

Çrregullimi i zakonshëm endokrin që mund ta shkaktojë dëmtimin e veshkave

Publikuar më 12.04.2021
Hiperparatiroidizmi primar, një çrregullim relativisht i zak...

Hiperparatiroidizmi primar, një çrregullim relativisht i zakonshëm endokrin, mund të ketë pasoja serioze për shëndetin e veshkave. Kjo gjendje ndikon në nivelet e kalciumit në gjak, dhe kur kjo ndodh për një kohë të gjatë shkakton formimin e gurëve në veshka. Ajo gjithashtu ka efekte afatgjata në shëndetin e organeve të tjera, të tilla si […]

Lexo më shumë

Dy ilaçe të njohur që ju mbrojnë nga infeksioni i COVID-19

Dy ilaçe të njohur që ju mbrojnë nga infeksioni i COVID-19

Publikuar më 12.04.2021
Inkurajuese janë të dhënat nga një studim i ri mbi dy ilaçe ...

Inkurajuese janë të dhënat nga një studim i ri mbi dy ilaçe që mund të pengojnë veprimin e koronavirusit. Në veçanti, studimi i ri i botuar në Revistën Britanike të Farmakologjisë pretendon se dy ilaçe të përdorura gjerësisht – një ilaç antifungale dhe një antidepresiv – mund të vrasin në mënyrë efektive virusin SARS-CoV-2 që […]

Lexo më shumë

Princesha Martha Louise/ Kush është personi që vodhi zemrën e “rebeles” së pallateve norvegjeze?

Princesha Martha Louise/ Kush është personi që vodhi zemrën e “rebeles” së pallateve norvegjeze?

Publikuar më 12.04.2021
Intervista e saj me gazetën norvegjeze “VG” ku a...

Intervista e saj me gazetën norvegjeze “VG” ku ajo tha se planifikon të largohet nga atdheu i saj dhe të transferohet në Los Angeles ku jeton i dashuri i saj, ka shkaktuar një sensacion në mediat ndërkombëtare, duke kujtuar “rebelimin” e çiftit Sussex me largimin nga pallatet britanike – e ashtuquajtura “Megxit”. Princesha e Norvegjisë, […]

Lexo më shumë

“A lejohen homoseksualët në xhami?”, befason Imam Ahmed Kalaja: Nuk është vetëm për engjëjt! (Video)

“A lejohen homoseksualët në xhami?”, befason Imam Ahmed Kalaja: Nuk është vetëm për engjëjt! (Video)

Publikuar më 11.04.2021
Imami i mirënjohur Ahmed Kalaja ka qenë i ftuar në televizio...

Imami i mirënjohur Ahmed Kalaja ka qenë i ftuar në televizionin Ora News në emisionin ‘Expuls’. I pyetur për njerëzit me orientim seksual të njëjtë, LGBTI, për faktin qe shpesh iu thuhet se kanë dalë nga “rruga e zotit”, se çfarë mendon si Imam, dhe nëse ka vend në fe për ta, Z. Ahmed Kalaja […]

Lexo më shumë