×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Detajet dhe prapaskenat e detit në Hagë/ Flet ish-zëvendëskomandanti i Forcave Detare, ja çfarë kërkon Greqia

Artur Meçollari, ish-zëvendëskomandanti i Forcave Detare, është bërë pjesë e debatit për çështjen e shumë përfolur të kufirit detar Shqipëri – Greqi.

Meçollari thotë se qëllimi final i çdo negociate është fitimi i sipërfaqes detare maksimale të mundshme ndërsa vendimi i Gjykatës nga pikëpamja e sipërfaqes shtesë të përfituara ka tre mundësi:

Mundësitë e vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë mbi marrëveshjen detare me Greqinë.

Vendimi i gjykatës do të jetë më i mirë se draft marrëveshja e vitit 2009, pasi vija detimituese e saj është shtyrë në kufijtë maksimal të mundshëm. Pra, nuk mund të ketë një vendim më të keq se ajo. Kjo pasi vija delimituese e vitit 2009 nuk merrë në konsidetatë influencën e vijës së drejtë bazë të Shqipërisë, shfuqizuar në vitin 2008, si dhe korrektimin e saj pēr delimitimin e detit territorial (efekti i shkëmbinjëve) dhe në shelfin kontinental / zonën ekonomike ekskluzive (efekti i ishijve). Qëllimi final i çdo negociate është fitimi i sipërfaqes detare maksimale të mundëshme. Vendimi i gjykatës nga pikëpamja e sipërfaqeve shtesë të përfituara ka tre mundësi:

1) vija e re delimituese të shrtihet midis draft marreveshjes se vitit 2009 dhe propozimit të Greqisë në negociatat e vitit 2018. Në këtë rast vajtja në gjykatë nuk është zgjidhja më e mirë.

2) vija e re delimituese të shtrihet midis pozicionit të palës greke dhe asaj shqiptare në negociatat e vitit 2018. Në këtë rast vajtja në gjykatë është e diskutueshme.

3) vija e re delimituese të shtrihet përej pozicionit të palës shqiptare në negociatat e vitit 2018. Në këtë rast vajtja në gjykatë është zgjidhja më e mirë.

Faktorët vendimtar që do të ndikojnë në vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare tē Drejtësisë do të jenë: 1) efekti i vijës së drejtë bazë të Shqipërisë në fuqi përsëri nga viti 2011, i cili ka nje përfitim 35 herë më të madh se efekti i shkëmbit Barketa në delimitimin e detit territorial, 2) efekti i shkëmbit Barketa në delimitimin e detit territorial dhe 3) efekti i ishujve në delimitimin e shelfit kontinental / zonës ekonomike ekskluzive.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aksident i rëndë në aksin Iballë-Fierzë, makina zë poshtë dy persona  

Aksident i rëndë në aksin Iballë-Fierzë, makina zë poshtë dy persona  

Publikuar më 25.11.2020
Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin Iballë-Fierzë në ve...

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin Iballë-Fierzë në vendin e quajtur Kokëdodë. Mësohet se pesë persona janë plagosur ndërsa 2 prej tyre kanë mbetur të bllokuar brenda në mjet. Burime bëjnë të ditur se për shkak të zonës së thellë malore është e pamundur të futet ambulanca për të marrë të lënduarit dhe […]

Lexo më shumë

Arrestohet juristi i Kadastrës së Vlorës 

Arrestohet juristi i Kadastrës së Vlorës 

Publikuar më 25.11.2020
Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në ...

Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Vlorë, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e falsifikimit të dokumenteve, në bashkëpunim me Prokurorinë e Vlorës, ndaluan shtetasin: H.Sh., 56 vjeç, banues në Vlorë, me detyrë jurist pranë Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Vlorë. […]

Lexo më shumë

E infektuar me COVID-19, ndahet nga jeta pedagogia e Shkencave Sociale, Kozeta Noti

E infektuar me COVID-19, ndahet nga jeta pedagogia e Shkencave Sociale, Kozeta Noti

Publikuar më 25.11.2020
Pedagogia e Shkencave Sociale në Universitetin e Tiranës, ka...

Pedagogia e Shkencave Sociale në Universitetin e Tiranës, ka humbur jetën si pasojë e COVID-19. Lajmin për këtë humbje të rëndë e ka bërë pedagogia Majlinda Keta e cila shprehet se Noti ka lënë pas dhimbje mes kolegëve dhe studentëve, ndërsa shprehet se fjalët për këtë ikje sot janë të pakta. Noti është pedagogia e […]

Lexo më shumë

Skandali/ Tenderi që po ‘çmend’ trupin diplomatik, nga uiski, rakia dhe deri tek vera!

Skandali/ Tenderi që po ‘çmend’ trupin diplomatik, nga uiski, rakia dhe deri tek vera!

Publikuar më 25.11.2020
Edhe pse vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e...

Edhe pse vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e shkaktuar nga Covid 19, janë disa institucione që vijojnë të bëjnë tendera luksi, e që kanë në planet e tyre dhe festat e fundvitit. Më i fundit vjen nga Drejtoria e Shërbimit të Trupit Diplomatik, ku titullari i saj Adhurim Saliu, po bën gati […]

Lexo më shumë

Imzot George Frendo mposht COVID-in, lë spitalin

Imzot George Frendo mposht COVID-in, lë spitalin

Publikuar më 25.11.2020
Lajm i mirë për besimtarët katolikë. Imzot George Frendo ka ...

Lajm i mirë për besimtarët katolikë. Imzot George Frendo ka fituar betejën me COVID-19 dhe ka dalë nga spital. Frendo po trajtohej në Bari të Italisë. Imzot Frendo u shpreh pak ditë më parë se ishte i paduruar për t’u kthyer në përditshëmrinë në Arqidioqezën në Tiranë dhe jetën baritor. “Përmes këtij komunikimi, ju informojmë […]

Lexo më shumë

KLGJ e skualifikoi nga gara për Gjykatën e Lartë, shfuqizohet vendimi për Saida Dollanin

KLGJ e skualifikoi nga gara për Gjykatën e Lartë, shfuqizohet vendimi për Saida Dollanin

Publikuar më 25.11.2020
Apeli ka rikthyer në detyrë gjyqtaren Saida Dollani, ndërsa ...

Apeli ka rikthyer në detyrë gjyqtaren Saida Dollani, ndërsa Këshilli i Lartë Gjyqësor ka vendosur të bëjë rekurs në Gjykatën e Lartë. Këshilli i Lartë Gjyqësor ka vendosur të bëjë rekurs për vendimin e Gjykatës Administrative për gjykatësen Saida Dollani. Gjykatësja Dollani u skualifikua nga KLGJ në garën për Gjykatën e Lartë por Administrativja e […]

Lexo më shumë

Basha nga Shkodra: Dje rekord vdekjesh nga COVID, Rama fsheh numrin e viktimave

Basha nga Shkodra: Dje rekord vdekjesh nga COVID, Rama fsheh numrin e viktimave

Publikuar më 25.11.2020
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është kthyer ...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është kthyer sërish debatit për rastet e vdekjeve në vend nga koronavirusi. Gjatë një takimi me biznesin e vogël në Shkodër, lideri demokrat akuzoi rivalin e tij politik, Edi Ramën se fsheh numrin e vërtetë të vdekjeve nga COVID-19. Sipas Bashës, situata në vend është shumë e rëndë, […]

Lexo më shumë

Pak shpresë dhe gëzim tek “Shefqet Ndroqi”, Ansambli i Këngëve e Valleve Popullore jep shfaqje para spitalit (Foto)

Pak shpresë dhe gëzim tek “Shefqet Ndroqi”, Ansambli i Këngëve e Valleve Popullore jep shfaqje para spitalit (Foto)

Publikuar më 25.11.2020
Një ditë ndryshe ka qenë kjo e sotmja në spitalin “Shefqet N...

Një ditë ndryshe ka qenë kjo e sotmja në spitalin “Shefqet Ndroqi” apo COVID 2, ku Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore ka dhuruar shfaqe për të sëmurët dhe stafin mjekësor të këtij institucioni. Për disa minuta me radhë Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore dhuroj sado pak gëzim në këto ditë të vështira dhe […]

Lexo më shumë