×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Dështojnë planet gjermane/ Merkel shtyn rregullat e distancës sociale deri më 29 qershor

Gjermania të martën zgjati masat e saj sociale të distancimit deri më 29 qershor, si pjesë e përpjekjeve për të kufizuar përhapjen e koronavirusit, sipas një marrëveshjeje midis qeverisë federale dhe autoriteteve rajonale.

Në vazhdim, qeveritë e 16 shteteve federale të Gjermanisë mund të lejojnë që të takohen deri në 10 persona, ose anëtarë të dy familjeve.Sidoqoftë, qeveria rekomandon që njerëzit të kufizojnë akoma kontaktet e tyre sociale dhe të mbajnë madhësinë e grupit të tyre social sa më konstant që të jetë e mundur.

Ai gjithashtu sugjeron mbajtjen e tubimeve jashtë, ku rreziku i infeksionit është më i ulët.Masat e tanishme u vendosën të përfundonin në 5 qershor, në pritje të diskutimeve midis kancelares Angela Merkel dhe drejtuesve të 16 rajoneve, të cilat në fund të fundit kanë fuqinë të vendosin kufizime.

Merkel fillimisht njoftoi kufizime në takimet e më shumë se dy personave në 22 mars në përgjigje të virusit vdekjeprurës.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Edouard Philippe dha dorëheqjen, Macron emëron kryeministrin e ri të Francës

Edouard Philippe dha dorëheqjen, Macron emëron kryeministrin e ri të Francës

Publikuar më 03.07.2020
Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka emëruar nëpunësin e ...

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka emëruar nëpunësin e lartë civil, Jean Castex, i cili hartoi politikën për lehtësimin e masave të izolimit gjatë pandemisë, si kryeministrin të ri të vendit. Vendimi është pjesë e një riorganizimi qeveritar. Castex, 55 vjeç, ka shërbyer gjithashtu si president i Agjencisë Kombëtare të Sporteve në Francë dhe ka mbikëqyrur […]

Lexo më shumë

Jep dorëheqjen kryeministri francez, Edouard Philipp

Jep dorëheqjen kryeministri francez, Edouard Philipp

Publikuar më 03.07.2020
Kryeministri francez, Edouard Philippe i paraqiti sot dorëhe...

Kryeministri francez, Edouard Philippe i paraqiti sot dorëheqjen e qeverisë së tij, presidentit Emmanuel Macron, të cilën ai e pranoi, njoftoi Pallati Elyse. Qeveria e dorëhequr do të trajtojë punët aktuale deri në emërimin e qeverisë së re, një ndryshim i kërkuar nga Emmanuel Macron i cili njoftoi për një “ekip të ri” për të […]

Lexo më shumë

Vendimi/ Deputetët e Parlamentit Europian do paraqiten në shtator në seancat plenare, nuk ka më tolerime

Vendimi/ Deputetët e Parlamentit Europian do paraqiten në shtator në seancat plenare, nuk ka më tolerime

Publikuar më 02.07.2020
Seancat plenare mujore të Parlamentit Europian në Strasburg ...

Seancat plenare mujore të Parlamentit Europian në Strasburg do të rifillojnë në shtator pasi për disa muaj u mbajtën në Bruksel (dhe kryesisht në internet) për shkak të koronavirusit, sipas një shënimi të brendshëm dërguar eurodeputetëve të enjten dhe parë nga POLITICO. “Që nga shtatori, seancat plenare (javët 38, 41, 43, 48, 51) do të […]

Lexo më shumë

Udhëzimi i ri/ Shkollat do të hapen në shtator, kush nuk vjen do t’i vendoset gjobë

Udhëzimi i ri/ Shkollat do të hapen në shtator, kush nuk vjen do t’i vendoset gjobë

Publikuar më 02.07.2020
Prindërit në Angli do të duhet t’i dërgojnë fëmijët e ...

Prindërit në Angli do të duhet t’i dërgojnë fëmijët e tyre përsëri në shkollë në shtator – ose të përballen me gjoba të mëdha. Sekretari i arsimit të enjten përshkroi planet e qeverisë për të rihapur shkollat ​​pas verës, së pari në Dhomën e Përbashkët dhe më pas për publikun përmes një konference shtypi të Downing […]

Lexo më shumë

Bumi për kanabisin medicinal/ Tregu i përdorimit në BE rritet në Gjermani dhe Austri

Bumi për kanabisin medicinal/ Tregu i përdorimit në BE rritet në Gjermani dhe Austri

Publikuar më 01.07.2020
Një mungesë e përkohshme e luleve holandeze të kërpit, të de...

Një mungesë e përkohshme e luleve holandeze të kërpit, të destinuara për eksport në Gjermani, ka vënë në qendër të vëmendjes mungesën e burimeve të larmishëm të furnizimit dhe standardeve uniforme të cilësisë në tregun evropian në rritje për kanabisin mjekësor, citon Euractiv.com. Në gjysmën e parë të qershorit, zyra e qeverisë Hollandeze përgjegjëse për […]

Lexo më shumë

“Lamtumirë” Covid-19, festë në Republikën Çeke

“Lamtumirë” Covid-19, festë në Republikën Çeke

Publikuar më 01.07.2020
Në një moment kur Organizata Botërore e Shëndetësisë paralaj...

Në një moment kur Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi këtë javë se pandemia as nuk është afër përfundimit, në Republikën Çeke u mbajt një festë për t’i dhënë në mënyrë simbolike ‘lamtumirën’ pandemisë së Covid-19. Mijëra të ftuar u ulën të martën në një tryezë të gjatë rreth 500 metra në urën Charles në Pragë, […]

Lexo më shumë

Raste të shtuara në Leicester/ Britania vendos qytetin në karantinë

Raste të shtuara në Leicester/ Britania vendos qytetin në karantinë

Publikuar më 30.06.2020
Qeveria britanike të hënën e ka vendosur në karantinë qyteti...

Qeveria britanike të hënën e ka vendosur në karantinë qytetin Leicester, i cili ka shkallë shumë më të lartë të infektimeve me koronavirus se pjesët e tjera të vendit. “Duke e pasur parasysh përhapjen në Leicester, ne nuk mund të rekomandojmë që lehtësimi i izolimit kombëtar më 4 korrik të ndodhë edhe në Leicester”, tha […]

Lexo më shumë

Hapja e kufijve me BE/ Më 1 korrik jo, Shqipëria mund të ketë shansin pas 2 javësh

Hapja e kufijve me BE/ Më 1 korrik jo, Shqipëria mund të ketë shansin pas 2 javësh

Publikuar më 29.06.2020
Shqipëria duhet të presë edhe 2 javë për të mësuar nëse do t...

Shqipëria duhet të presë edhe 2 javë për të mësuar nëse do të mund të udhëtojë drejt Bashkimin Europian. Deri tani, ajo nuk është e përfshirë në listën e vendeve që do të hapen me datë 1 korrik Lista që pritet të miratohet me shumicë të cilësuar nga 27 shtetet anëtare të Bashkimit Europian sot përfshin […]

Lexo më shumë