×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Dërgohet në gjykatë dosja e Lulëzim Bashës, bien akuzat për pastrim parash

Prokuroria ka dërguar në Gjykatën e Tiranës  dosjen ndaj kreut të PD-së Lulzim Basha për çështjen e lobimit në SHBA.

Tre prokurorët e çështjes ishin të ndarë në vendimmarrje, dy prej tyre Ervin Karanxha dhe Gjergji Tako për ta çuar në gjykatë dhe Kol Hysenaj për të vijuar hetimet, por drejtuesja e prokurorisë nxorri një udhëzim të përgjithshëm sipas të cilit rekomandon prokurorët të kryejnë veprime të mëtejshme për çështjen.

Ky udhëzim nuk është marrë në konsideratë nga dy prokurorë dhe duke qenë se afatet hetimore përfundonin sot në 12 dhjetor dosja është dorëzuar në gjykatë. Krahas dosjes në gjykatë është dorëzuar edhe akti i drejtueses së prokurorisë e cila konstaton disa pavlefshmëri.

Hetimet për këtë çështje nisën kryesisht nga Prokuroria e Tiranës, pas një shkrimi të revistës amerikane, Mother Jones, e cila hidhte dyshime të forta se kompani të lidhura me shtetas rusë kishin financuar në favor të Partisë Demokratike. Referuar deklarimeve të kompanisë së lobistit Nik Muzin, rezultonte se ajo kishte marrë tri pagesa, në një shumë prej 675 mijë dollarësh, për punën e saj në favor të Partisë Demokratike në vitin 2017.

Njëra nga pagesat është bërë nga kompania Biniata Trade, e regjistruar në Skoci, e krijuar si partneritet i dy kompanive të tjera, të regjistruara në Mbretërinë e Bashkuar, aksionet e të cilave zotërohen nga shtetas rusë.

Sipas Prokurorisë, Lulzim Basha dhe zyrtarët e tjerë të PD-së nuk i kanë deklaruar këto pagesa, por vetëm një shumë prej 25 mijë dollarësh.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Ndodhi një tërmet politik”, plasin të qeshurat në Parlament pas fjalës së Damian Gjiknurit

“Ndodhi një tërmet politik”, plasin të qeshurat në Parlament pas fjalës së Damian Gjiknurit

Publikuar më 28.09.2020
Sot është mbledhur Komisioni për Çështjet Ligjore, ku po shq...

Sot është mbledhur Komisioni për Çështjet Ligjore, ku po shqyrtohen dy nismat për Kodin Zgjedhor, ndërsa bashkëkryetari i komisionit të reformës zgjedhore, Damian Gjiknuri, u shpreh se “së fundmi ndodhi një tërmet politik, siç është ndryshimi i Kushtetutës”. “Ndoshta nuk kemi bërë ndryshimet e duhura kushtetuese, por tashmë ata janë bërë. Duhet të shkohet minimumi […]

Lexo më shumë

Opozita e Bashkuar dërgon në Këshillin Politik draftin për hapjen 100% të listave

Opozita e Bashkuar dërgon në Këshillin Politik draftin për hapjen 100% të listave

Publikuar më 27.09.2020
Opozita e Bashkuar ka dërguar në Këshillin Politik draftin p...

Opozita e Bashkuar ka dërguar në Këshillin Politik draftin për hapjen 100% të listave. Në draft opozita kërkon që të ruhen koalicionet siç janë në ligjin aktual, ndërsa përsërit kërkesën për t’iu drejtuar ODIHR-it për mosmarrëveshjet. PRAGU ZGJEDHOR Për pragun zgjedhor, në draftet e paraqitura ka dallime vetëm sa i përket nivelit të tij. Si […]

Lexo më shumë

Përfundon procesi i votimit në degën e Gjirokastrës, ja kush janë 11 kandidatët e përzgjedhur të PD

Përfundon procesi i votimit në degën e Gjirokastrës, ja kush janë 11 kandidatët e përzgjedhur të PD

Publikuar më 27.09.2020
Ka përfunduar procesi i votimit në degën e Partisë Demokrati...

Ka përfunduar procesi i votimit në degën e Partisë Demokratike në Gjirokastër. Vetë kjo degë konfirmon se në votim kanë marrë pjesë 618 anëtarë ose 63,3 %, nga 975 anëtarë që janë në total. 11 të përzgjedhurit janë: Adil Xhelili, Alije Kokalari, Altin Çomo, Antonela Lena, Beqir Gjika, Besnik Aliaj, Entela Shehaj (Fico), Nikolla Zhulla, […]

Lexo më shumë

Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm nga Vlora: Lokalet do të hapen edhe brenda

Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm nga Vlora: Lokalet do të hapen edhe brenda

Publikuar më 27.09.2020
Nga Vlora, kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur lehtësimin...

Nga Vlora, kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur lehtësimin e masave anti-covid, ndërsa jemi në stinën e vjeshtës, ai tha se tani më lokalet do të mund të hapin edhe ambientet e brendshme të tyre. Këtë gjë ai tha gjatë inspektimit të bizneseve në qytetin e Vlorës. Ndërsa deri më sot të gjitha ambientet […]

Lexo më shumë

Lista/ Emrat që votohen nga anëtarësia e PD në qarkun e Dibrës të kandidatëve për deputetë

Lista/ Emrat që votohen nga anëtarësia e PD në qarkun e Dibrës të kandidatëve për deputetë

Publikuar më 25.09.2020
Nesër në Qarkun e Dibrës do të votohet për kandidatët që do ...

Nesër në Qarkun e Dibrës do të votohet për kandidatët që do të përfaqësojnë Partinë Demokratike në zgjedhjet e ardhshme. Votimet zhvillohen nga ora 10.00 deri në orën 18.00. Lista me emrat që kanë marrë vlerësimin e Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve, sipas udhëzimit do ti nënshtrohet votimit të antarësisë: Dega Mat, Qarku Dibër, lista […]

Lexo më shumë

Ambasadorja e SHBA përsërit apelin për Edi Ramën dhe Lulzim Bashën: Jeni pala përgjegjëse

Ambasadorja e SHBA përsërit apelin për Edi Ramën dhe Lulzim Bashën: Jeni pala përgjegjëse

Publikuar më 24.09.2020
Ambasadorja e SHBA në vendin tona, Yuri Kim, ka apeluar edhe...

Ambasadorja e SHBA në vendin tona, Yuri Kim, ka apeluar edhe një herë kryetarët e dy partive më të mëdha në vend, Edi Rama dhe Lulzim Basha që tu përmbahen angazhimeve të marrëveshjes së 5 qershorit për reformën zgjedhore. “Ne i kujtojmë kryeministrit Edi Rama, Lulzim Bashës dhe të gjithë udhëheqësve të tjerë të gjitha […]

Lexo më shumë

PD nxjerr emrat e kandidatëve për deputet të qarkut Kukës

PD nxjerr emrat e kandidatëve për deputet të qarkut Kukës

Publikuar më 24.09.2020
Parita Demokratike ka publikuar listën e deputetëve të qarku...

Parita Demokratike ka publikuar listën e deputetëve të qarkut Kukës. Qarku i Kukësit ka një numër të konsiderueshëm të deputetëve të PD-së. Sot anëtarët e PD janë thirrur të votojnë në bllok për listën e kandidatëve ose të refuzojnë një prej tyre. Me vendim të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve, lista e kandidatëve që sipas […]

Lexo më shumë

“Ka përpjekje për të manipuluar zgjedhjet”/ Eksperti gjerman: Rama nuk është në kontakt me realitetin, po luan kumar me të ardhmen e Shqipërisë në BE

“Ka përpjekje për të manipuluar zgjedhjet”/ Eksperti gjerman: Rama nuk është në kontakt me realitetin, po luan kumar me të ardhmen e Shqipërisë në BE

Publikuar më 24.09.2020
Cila do të jetë e ardhmja e Shqipërisë pas periudhës së pand...

Cila do të jetë e ardhmja e Shqipërisë pas periudhës së pandemisë? A ka shanse Shqipëria t’i mbijetojë recesionit që e ka prekur? Si paraqitet e ardhmja politike e vendit? Këto janë disa pyetje që marrin përgjigje nga ana e këshilltarit ekonomik gjerman, Martin Henze Erjon Dervishi Situata e pandemisë në Shqipëri pritet të ketë […]

Lexo më shumë