×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Depresioni/ Ushqimi popullor që zvogëlon rrezikun dhe mbron shëndetin mendor

Kërpudhat janë të famshme për përfitimet e tyre të shumta shëndetësore. Në fakt, sipas një studimi të ri nga shkencëtarët nga Kolegji i Mjekësisë i Universitetit të Pensilvanisë të botuar në Journal of Affective Disorders, ato jo vetëm që zvogëlojnë rrezikun e kancerit dhe vdekjes së parakohshme, por gjithashtu përmirësojnë shëndetin mendor të një personi.

Më konkretisht, studiuesit përdorën të dhëna për ushqimin dhe shëndetin mendor nga më shumë se 24,000 të rritur në Shtetet e Bashkuara midis viteve 2005 dhe 2016, duke gjetur se ata që hanin kërpudha kishin më pak gjasa të ishin në depresion.

Kërpudhat përmbajnë ergothionine, një antioksidant që mbron nga dëmtimi i qelizave dhe indeve në trup. Studimet kanë treguar se antioksidantët ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të ndryshme mendore, të tilla si skizofrenia, çrregullimi bipolar dhe depresioni.

“Kërpudhat janë burimi më i madh ushqyes i aminoacidit ergothionine – anti -inflamator që nuk mund të sintetizohet nga trupi i njeriut. Në nivele të larta, mund të zvogëlojë rrezikun e stresit oksidativ, i cili nga ana e tij gjithashtu mund të zvogëlojë simptomat e depresionit”, thotë studiuesi kryesor Dr Djibril Ba.

Kërpudhat e bardha, për shembull, përmbajnë kalium, i cili mendohet se zvogëlon stresin. Përveç kësaj, disa kërpudha të tjera të ngrënshme, veçanërisht Hericium erinaceus, mund të stimulojnë shprehjen e faktorëve neurotrofikë siç është sinteza e faktorit të rritjes nervore, të cilat mund të kenë një efekt në parandalimin e çrregullimeve neuropsikiatrike siç është depresioni.

Mosha mesatare e pjesëmarrësve në studim ishte 45 vjeç, me studiuesit që vëzhguan një lidhje të konsiderueshme midis konsumimit të kërpudhave dhe shanseve më të ulëta për depresion, duke marrë parasysh faktorët socio-demografikë, faktorët e rëndësishëm të rrezikut, sëmundjet e raportuara nga vetë pjesëmarrësit, ilaçet që mund të kenë të marra dhe agjentë të tjerë ushqyes. Ata përfunduan, megjithatë, se nuk kishte ndonjë përfitim të qartë shtesë me një konsum relativisht të lartë të kërpudhave.

“Studimi shton dëshmi në listën në rritje të përfitimeve të mundshme shëndetësore nga ngrënia e kërpudhave”, vëren Dr Joshua Muscat, një studiues dhe profesor i shkencave të shëndetit publik në Universitetin e Pensilvanisë.

Ekipi kërkimor kreu një analizë dytësore për të parë nëse rreziku i depresionit mund të zvogëlohej duke zëvendësuar një pjesë të mishit të kuq ose të përpunuar me një pjesë të kërpudhave çdo ditë. Sidoqoftë, gjetjet tregojnë se ky zëvendësim nuk ishte i lidhur me shanse më të ulëta për depresion.

Para këtij studimi, kishte disa studime që shqyrtuan lidhjen midis konsumimit të kërpudhave dhe depresionit, dhe shumica ishin prova klinike me më pak se 100 pjesëmarrës. Studiuesit raportojnë se studimi i tanishëm nxjerr në pah rëndësinë e mundshme klinike të shëndetit të konsumimit të kërpudhave si një mënyrë për të zvogëluar depresionin dhe parandaluar sëmundjet e tjera.

Së fundi, shkencëtarët vunë re disa kufizime që mund të shmangen në studimet e ardhshme, përfshirë faktin se të dhënat nuk japin detaje në lidhje me speciet specifike të kërpudhave, kështu që studiuesit nuk mund të përcaktojnë efektet e kërpudhave specifike në depresion.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

A do të ndezë kriza e Ukrainës Luftën e Tretë Botërore?

A do të ndezë kriza e Ukrainës Luftën e Tretë Botërore?

Publikuar më 26.01.2022
Retorika e Vladimir Putin kërkon një tjetër Mynih me kapitul...

Retorika e Vladimir Putin kërkon një tjetër Mynih me kapitullimin e Joe Biden, por Biden nuk mund dhe nuk do ta detyrojë. Por më pas presidenti parashikoi konflikt të armatosur. Këta udhëheqës të zgjuar janë më të mirë se kaq, dhe të dy duhet të shmangin një luftë të shmangshme. Ajo që kanë nevojë të […]

Lexo më shumë

Kobi Bryant/ Dy vjet nga dita kur ‘Black Mamba’ u largua kaq padrejtësisht, publikohen momentet e fundit kur ylli amerikan hipën në helikopter

Kobi Bryant/ Dy vjet nga dita kur ‘Black Mamba’ u largua kaq padrejtësisht, publikohen momentet e fundit kur ylli amerikan hipën në helikopter

Publikuar më 26.01.2022
Kobi ishte zgjuar herët atë të dielë. Ai ishte i lumtur seps...

Kobi ishte zgjuar herët atë të dielë. Ai ishte i lumtur sepse do të kalonte disa orë me Xhanën, e cila tashmë ishte zgjuar dhe ishte gati të largohej, e lumtur për të fluturuar me helikopter. Gruaja Vanessa përshëndeti një burrë dhe një vajzë që kishin hipur në helikopter rreth orës nëntë e gjysmë dhe […]

Lexo më shumë

Orë kritike për Ukrainën/ SHBA jep përgjigje me shkrim për kërkesat e sigurisë së Rusisë: Ato janë të papranueshme

Orë kritike për Ukrainën/ SHBA jep përgjigje me shkrim për kërkesat e sigurisë së Rusisë: Ato janë të papranueshme

Publikuar më 26.01.2022
Shtetet e Bashkuara dhanë përgjigjen e tyre me shkrim ndaj k...

Shtetet e Bashkuara dhanë përgjigjen e tyre me shkrim ndaj kërkesave të sigurisë së Kremlinit për Ukrainën dhe NATO-n të mërkurën pasdite, tha Ministria e Jashtme ruse në një deklaratë. Ambasadori amerikan në Moskë, John Sullivan, ia dorëzoi përgjigjen zëvendësministrit të Jashtëm rus, Alexander Grushko, sipas informacioneve të agjencisë TASS. Shtetet e Bashkuara nuk e […]

Lexo më shumë

#Cancel_Influencers/ Baronët e rinj të mediave (sociale)!

#Cancel_Influencers/ Baronët e rinj të mediave (sociale)!

Publikuar më 26.01.2022
Është rendi i ri i krijuar, patricët e ‘metaversit’, –...

Është rendi i ri i krijuar, patricët e ‘metaversit’, – për dikë krejtësisht të pakuptueshëm për mendjen mesatare publike- me ndikim të kohës, njerëzit që me përbërjen e tyre përcaktojnë debatin publik, kanë një vend dhe një fjalë mbi shkencëtarët dhe kryesisht formësojnë pikëpamjen kryesore të qarkulluar si një thesar në rrjetet sociale. Ata shpërndajnë […]

Lexo më shumë

Putin arrin fitoren e parë/ ‘Bishat’ ekonomike italiane janë kundër sanksioneve amerikane, ato mbështesin zhvillimet financiare mes tyre

Putin arrin fitoren e parë/ ‘Bishat’ ekonomike italiane janë kundër sanksioneve amerikane, ato mbështesin zhvillimet financiare mes tyre

Publikuar më 26.01.2022
Presidenti rus Vladimir Putin po zhvillon një video-telefona...

Presidenti rus Vladimir Putin po zhvillon një video-telefonatë me ‘Bishat’ e mëdha të biznesit italian të mërkurën, por lidhjet e forta korporative midis Rusisë dhe Italisë nuk do të thotë se Roma do të kundërshtojë sanksionet kundër Moskës, siç bëri pas pushtimit të Krimesë në 2014. Lidhjet fitimprurëse tregtare midis Italisë dhe Rusisë ishin një […]

Lexo më shumë

Ky shtet evropian heq masat kufizuese nga 1 shkurti

Ky shtet evropian heq masat kufizuese nga 1 shkurti

Publikuar më 26.01.2022
Danimarka planifikon të heqë kufizimet e saj lidhur me COVID...

Danimarka planifikon të heqë kufizimet e saj lidhur me COVID-19 më 1 shkurt megjithë infeksionet rekorde, pasi shkalla e lartë e saj e vaksinimit konsiderohet e mjaftueshme kundër variantit më të butë Omicron, tha të mërkurën Ministria e Shëndetësisë. Nëse një komision parlamentar miraton propozimin e qeverisë më vonë të mërkurën(26 janar), Danimarka do të […]

Lexo më shumë

Video apokaliptike/ Borëpastruesja pa zinxhirë dhe goma të dendura rrëshket

Video apokaliptike/ Borëpastruesja pa zinxhirë dhe goma të dendura rrëshket

Publikuar më 25.01.2022
Moti i keq vazhdon dhe ka krijuar ndërprerje të qarkullimit ...

Moti i keq vazhdon dhe ka krijuar ndërprerje të qarkullimit në të gjithë qytetin grek të Athinës. Në fakt, trileri brenda natës në Attiki Odos nuk ndalet dhe përpjekjet për lirimin e drejtuesve të mjeteve. Ushtria, zjarrfikësja dhe policia janë mobilizuar me operacion të vështirë për shkak të borës. Për pastrim, megjithatë duhen borëpastruese speciale, […]

Lexo më shumë

Covid i gjatë/ Shkencëtarët kanë identifikuar një metodë për parashikimin e rrezikut të zgjatjes së infeksionit

Covid i gjatë/ Shkencëtarët kanë identifikuar një metodë për parashikimin e rrezikut të zgjatjes së infeksionit

Publikuar më 25.01.2022
Shkencëtarët në Zvicër kanë njoftuar se për herë të parë kan...

Shkencëtarët në Zvicër kanë njoftuar se për herë të parë kanë gjetur një mënyrë për të parashikuar nëse një pacient është në rrezik për të zhvilluar të ashtuquajturin Covid-19 me veprim të gjatë, që do të thotë të ketë simptoma të sëmundjes për muaj të tërë. Është një “nënshkrim” në sistemin imunitar, përkatësisht nivele të […]

Lexo më shumë