×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Denoncimi i banorëve: Ndihmat po i vjedhin menaxherët e kampit

Banorët e strehuar në kapin e Vorës denoncojnë për “Shekulli”-n se shumë prej ndihmave të ardhur,  janë duke u vjedhur. Radhë të gjata për të marrë një thes miell. Shpërndaja e ndihmave në mënyrë selektive  

Enida Vërça

Një ndër problemet e referuara për “Shekulli”-n nga banorët e strehuar në kampin e Vorës, është vjedhja e ndihmave nga përgjegjësit të cilët mbikëqyrin këto çadra. Banorët denoncojnë se shumë pak ndihma shkojnë në çadra dhe pjesa më e madhe e produkteve të nevojshme vidhen. Dhimitër Berisha, tashmë banorë i kampit thotë se pjesën më të madhe të ndihmave i marrin menaxherët e kampit.”Menaxherët kanë vjedhur shumë. Me makinë kanë marrë dyshekët, jorganët, ushqimet e shumë produkte të tjera. Po të shkosh në shtëpitë e tyre, shikon që banesat e tyre janë plotë me ndihmat që kanë ardhur për njerëzit që rrinë në këto çadra”, deklaron ai. Me tej shton se banorët të cilët kanë qenë më herët me qira, nuk janë marrë në konsideratë, duke mos iu dhënë asnjë ndihmë nga shteti. “Banesa ku unë jam me qira do të prishet dhe për ne nuk është dhënë asnjë zgjidhje. Deri në datën 15 na kanë lënë që afat që rrimë në kamp dhe më vonë do të dalim me qira, nuk e dimë se çdo të bëhet me ne. Shteti duhet të vej dorën në zemër. Jemi me fëmijë të vegjël, vajzën e kam të shtruar në spital, nuk kam lekë për rrugën që të shkoj ta vizitoj”, thotë i dëshpëruar Berisha.

Shpërndarja e ndihmave

Ditën e sotme në këtë kamp u shpërndan ndihma, të ardhura nga USAID. Me qindra banorë prisni në radhë për të dëgjuar emrin, duke pasur mundësinë e marrjes së batanijeve, miell, apo sheqer. Shumë prej tyre deklarojnë se ende deri më tani nuk kanë marrë asnjë ndihmë deri më tani. “Sot na njoftuan që do marrim ndihma. Deri më tani familja ime nuk ka marrë asgjë. më shumë kemi qëndruar pa ngrënë se të ngrënë. Tani presim që të dali emri që ta marrim një thes miell”, thotë Bajram Dervishi. “Kam marrë vetëm dy herë ndihmë deri më tani, por nuk mund të kalojmë gjithë jetën kështu. Askush nuk na jep një zgjedhje se çfarë do të bëhet. Ne na interesojnë shtëpitë. Banesën e kam ndërtuar me kredi dhe tani kam mbetur në rrugë”, thotë Haxhi Vrapi, banorë i fshatit Bërxull.

Mungesa e çadrave

Teksa shumë banorë presin radhën për ndihma, shumë të tjetër deklarojnë se nuk kanë se ku t’i përdorin, pasi kushtet në të cilat ndodhen është e pamundur të gatuhet. Zamira, nga fshati Marqinet i Tiranës thotë se për më shumë se tre herë ka bërë kërkesë për një çadër, që ta vendos pranë banesës së saj të dëmtuar por deri më tani askush nuk i ka dhënë një përgjigje. “Sollën një thes miell, sheqer dhe dy batanije, për ca i duam këto? Unë nuk kam se ku të gatuaj. E vetmja gjë që dua është një çadër aty ku kam banesën, pasi këtu në Vorë e kam të pamundur të vij. Jam me invalid në shtëpi. Këto ndihma janë sa për të kaluar radhën. Nëse doni vërtet të na ndihmonin, të na i përgatisnin ushqimet bazë. Nuk kam asnjë vend për të gatuar. Pa ngrënë po rrimë. Në të ftohtë. Shtëpia është carë në dy pjesë, fatia është prishur, kur bie shi, çfarë bie jashtë, bie brenda”, thotë ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjobitet për parkim në ambientet e QSUT-së, shpërthen dermatologia: Turp dhe thonë pse ikin mjekët (Video)

Gjobitet për parkim në ambientet e QSUT-së, shpërthen dermatologia: Turp dhe thonë pse ikin mjekët (Video)

Publikuar më 28.09.2020
Monika Fida, mjeke dermatologe ka reaguar ashpër mbi situatë...

Monika Fida, mjeke dermatologe ka reaguar ashpër mbi situatën e krijuar në QSUT nga koncesionari i parkimeve. Edhe pse Fida punon mjeke në QSUT, ajo mëngjesin e kësaj të hënë është gjobitur me gjobë, për shkak se bluzat e bardha nuk lejohen të parkojnë në këto ambiente. Mjekja thotë se ka komunikuar me nëndrejtorin e […]

Lexo më shumë

Naftëtarët e Ballshit sërish në protestë, kërcënojnë me grevë urie

Naftëtarët e Ballshit sërish në protestë, kërcënojnë me grevë urie

Publikuar më 28.09.2020
Kjo e hënë i gjeti sërish në protestë naftëtarët e Ballshit,...

Kjo e hënë i gjeti sërish në protestë naftëtarët e Ballshit, para uzinës. Të gjendur pa asnjë zgjidhej nga autoritetet, ata shprehen se revolta para ministrisë së Financave e zhvilluar pak ditë më parë, nuk pati asnjë rezultat. Në këto kushte, naftëtarët shprehen se do të nisin grevën e urisë, si e vetmja alternativa që […]

Lexo më shumë

Vazhdojnë humbjet e jetës, ja sa raste të reja u zbuluan sot me Covid në 24 orë

Vazhdojnë humbjet e jetës, ja sa raste të reja u zbuluan sot me Covid në 24 orë

Publikuar më 25.09.2020
Në 24 orët e fundit në vendin tonë, humbën jetën 3 persona d...

Në 24 orët e fundit në vendin tonë, humbën jetën 3 persona dhe u zbuluan 124 raste të reja me Covid-19. Kanë humbur jetën një 71 vjeçar nga Divjaka, një 79 vjeçar nga Korça, një 83 vjeçar nga Gramshi me sëmundje bashkëshoqëruese. Nga 808 testime të kryera, kanë rezultuar me infeksionin Covid-19, 124 persona. 57 […]

Lexo më shumë

Asnjë viktimë në 24 orët e fundit, ja sa raste u zbuluan me Covid në Shqipëri

Asnjë viktimë në 24 orët e fundit, ja sa raste u zbuluan me Covid në Shqipëri

Publikuar më 24.09.2020
Pas shumë kohësh vendi ynë këtë të enjte, 24 shtator 2020 nu...

Pas shumë kohësh vendi ynë këtë të enjte, 24 shtator 2020 nuk shënoi asnjë viktimë. Në përditësimin e të dhënave, Ministria e Shëndetësisë njoftoi se nga 852 testime të dyshuara për Covid, 134 kanë rezultuar pozitiv. Shpërndarja gjeografike e të konfirmuarve pozitivë është si vijon: 61 raste në Tiranë, 14 raste në Durrës, 10 raste […]

Lexo më shumë

Mjekët paralajmërojnë protestë para QSUT-së, ndalohen nga policia

Mjekët paralajmërojnë protestë para QSUT-së, ndalohen nga policia

Publikuar më 23.09.2020
Bluzat e bardha kanë vendosur që ditën e nesërme të zhvilloj...

Bluzat e bardha kanë vendosur që ditën e nesërme të zhvillojnë një protestë para oborrit të QSUT-së. Protesta e tyre lidhet me kushtet e vështira të punës dhe po ashtu kërkesa për rritje rroge. Një prej mjekëve i cili është në dijeni të këtij organizimi, Arian Mezini i tha “Shekulli”-t se nuk u është dhënë […]

Lexo më shumë

Sërish humbje jete në 24 orë, ja sa raste të reja u zbuluan me Covid në vendin tonë

Sërish humbje jete në 24 orë, ja sa raste të reja u zbuluan me Covid në vendin tonë

Publikuar më 22.09.2020
Në 24 orët e fundi kanë humbur jetën 3 persona dhe janë shën...

Në 24 orët e fundi kanë humbur jetën 3 persona dhe janë shënuar 131 raste të reja me Covid, raporton Ministria e Shëndetësisë. Një 78 vjeçar nga Peqini, një 80 vjeçare dhe një 87 vjeçar nga Tirana, nuk kanë arritur t’i mbijetojnë sëmundjes. Sa i takon rasteve të reja nga 825 të dyshuar, 131 kanë […]

Lexo më shumë

Kuçovë/ Infektohet me Covid-19 edukatorja dhe fëmija e saj 5 vjeçe

Kuçovë/ Infektohet me Covid-19 edukatorja dhe fëmija e saj 5 vjeçe

Publikuar më 21.09.2020
Një edukatore në një kopsht në Kuçovë dhe fëmija e saj 5 vje...

Një edukatore në një kopsht në Kuçovë dhe fëmija e saj 5 vjeçe që është e regjistruar në po të njëjtin kopsht,kanë rezultuar të prekura me Covid-19. Raportohet se edukatorja ka qenë në punë deri në momentin e shfaqjes së simptomave dhe pas këtij momenti ka kryer tamponin ku dhe ka rezultuar e infektuar. Pas […]

Lexo më shumë

Covid hyn në shkollat e Bulqizës, infektohen mësuesit, pritet pezullimi i mësimit

Covid hyn në shkollat e Bulqizës, infektohen mësuesit, pritet pezullimi i mësimit

Publikuar më 18.09.2020
Në shkollën “Shefqet Tançi” në Bulqizë kanë rezultuar me Cov...

Në shkollën “Shefqet Tançi” në Bulqizë kanë rezultuar me Covid-19 katër mësues. Nisur nga rezultati në fjalë i tamponëve pritet që të pezullohet procesi mësimor. Kjo mbyllje do të vijë fare pak ditë pas çeljes së shkollave. Deri më tani numri i personave të prekur me virusin e ri në këtë qark ka shkuar në […]

Lexo më shumë