×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Dënohen shqiptarët që furnizonin me kokainë qytetin francez

Një rrjet trafikantësh shqiptarë për drogë janë dënuar nga gjykata penale në Anecy të Francës, gjatë seancës gjyqësore e cila filloi të enjten dhe vazhdoi edhe këtë të premte.

Rrjeti prej 11 personash, të moshave nga 19 deri 33 vjeç, u dënua me kusht nga 1 deri në 9 vite burg. Pas kryerjes së dënimit, është vendosur ndalimi i përhershëm në territorin francez.

Njëri nga të akuzuarit, i dënuar me dënimin më të rëndë dhe gjobën më të fortë (100,000 euro), i munguar gjatë procedurës, është ende subjekt i një urdhër arresti.

Rrjeti funksionoi për gati një vit, midis marsit 2018 dhe shkurt 2019, në Annecy dhe disa zona të tjera. Rrjeti është çmontuar më 15 shkurt 2019.

U sekuestruan para, drogë dhe armë

Atë ditë, policia e Annecy kreu një kontroll, duke arrestuar 9 të dyshuar shqiptarë. Hetuesit zbuluan 1.1 kilogramë heroinë të pastër, e cila, kur u kontrollua në mënyrë të kryqëzuar, vlente në treg rreth 80,000 euro, 10 kg produkte prerëse dhe 400 gram kokainë (ose 40,000 euro në rishitje). Ata gjithashtu zbuluan edhe 17,400 euro, një revolver 8 mm dhe një revolver alarmi.

Hetimi ndaj grupit filloi në nëntor të vitit 2018, duke bërë të mundur gjithashtu rikuperimin e 75 kg produkteve prerëse nga një veturë në janar 2019. Në të vërtetë u godit një strukturë e plotë, nga shoferët, specialistët e logjistikës, shitësit, etj, shpengonte komandanti i policisë Annecy Jean-Philippe Charvet në atë kohë.

Rrjeti “u bë i fortë” dhe “ujiti gjerësisht pellgut Annecy”, tha kreu i sigurisë.

Rrjeti furnizoi disa pika shitje në Annecy. Laboratori i tyre ishte vendosur në një apartament në Rumilly. Sipas hetimeve, droga sillej direkt nga Holanda. Bastisja e 15 shkurtit ndodhi pikërisht në ditën e furnizimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zbardhet konflikti në Durrës, 5 të arrestuar dhe 3 shpallen në kërkim

Zbardhet konflikti në Durrës, 5 të arrestuar dhe 3 shpallen në kërkim

Publikuar më 19.09.2020
Është zbardhur ngjarja e ndodhur mbrëmjen e djeshme në Durrë...

Është zbardhur ngjarja e ndodhur mbrëmjen e djeshme në Durrës, ku pas një konflikti të çastit janë qëlluar me sende të forta dhe armë zjarri e kanë mbetën të plagosur babë e bir, Armando Baboçi dhe Erald Gjini e një shtetas tjetër. 39-vjeçari Baboçi disa minuta pasi ka mbërritur në spitalin e Durrësit ka ndërruar […]

Lexo më shumë

Sherri në Durrës, një tjetër i plagosur paraqitet në spital, ja çfarë thotë policia

Sherri në Durrës, një tjetër i plagosur paraqitet në spital, ja çfarë thotë policia

Publikuar më 18.09.2020
Një tjetër i plagosur në Durrës, nga sherri mes dy familjeve...

Një tjetër i plagosur në Durrës, nga sherri mes dy familjeve që shkaktoi dhe një viktimë. Policia e Durrësit deklaron zyrtarisht se në urgjencën e Spitalit të Durrësit është paraqitur i lënduar shtetasi E.T., për të cilën grupi hetimor po punon për sqarimin nëse ka lidhje me këtë ngjarje. Ngjarja ndodhi në lagjen 13, ku mes familjes […]

Lexo më shumë

Zbardhet identiteti i të vrarit në Durrës, u plagos edhe i biri me mbiemër tjetër

Zbardhet identiteti i të vrarit në Durrës, u plagos edhe i biri me mbiemër tjetër

Publikuar më 18.09.2020
Personi që humbi jetën mbrëmjen e sotme në Durrës pas një ko...

Personi që humbi jetën mbrëmjen e sotme në Durrës pas një konflikti me sende të forta dhe më pas me përdorimin e armëve të zjarrit është shtetasi Armando Baboçi. Viktima është 39 vjeç. Bashkë me të, mbeti i plagosur edhe i biri, 19 vjeçar, i quajtur Erald Gjini, i cili ka ndryshuar mbiemrin nga ai […]

Lexo më shumë

Durrës/ Ndërron jetë një nga të plagosurit

Durrës/ Ndërron jetë një nga të plagosurit

Publikuar më 18.09.2020
Mbrëmjen e sotme si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri...

Mbrëmjen e sotme si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në Durrës, mbetën të plagosur dy persona. Gjendja e tyre paraqitej e rëndë. Raportohet se një person humbi jetën mbrëmjen e sotme në Durrës pas të shtënave me armë zjarri, ndërsa djali i tij është i plagosur në spital. Viktima është Armando Baboçi […]

Lexo më shumë

Të shtëna me armë zjarri në Durrës/ Qëllohen dy persona, policia shoqëron 6 të përfshirët në ngjarje (Emrat)

Të shtëna me armë zjarri në Durrës/ Qëllohen dy persona, policia shoqëron 6 të përfshirët në ngjarje (Emrat)

Publikuar më 18.09.2020
Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar mbrëmjen e sotme n...

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar mbrëmjen e sotme në Durrës dhe për pasojë kanë mbetur të plagosur dy persona. Paraprakisht bëhet me dije se ngjarja ka ndodhur në lagjen numër. 13. Mësohet se të plagosur kanë mbetur shtetasit Armando Baboçi dhe Erald Gjini, të cilët janë qëlluar me armë zjarri pas një konflikti […]

Lexo më shumë

U arrestua si porositësi i dy vrasjeve në Elbasan, Erion Alibej dyshohet edhe për ekzekutimin e vëllait të Talo Çelës

U arrestua si porositësi i dy vrasjeve në Elbasan, Erion Alibej dyshohet edhe për ekzekutimin e vëllait të Talo Çelës

Publikuar më 18.09.2020
Ditën e sotme Policia e Elbasanit njoftoi arrestimin e Erion...

Ditën e sotme Policia e Elbasanit njoftoi arrestimin e Erion Alibej. Ky i fundit dyshohet se është organizatori dhe porositësi i vrasjes së Emiljano Ramazanit dhe Regis Runajt në qytetin e Elbasan gjatë muajit korrik. Mësohet gjithashtu se veç dy vrasjeve të sipërpërmendura, Alibeaj dyshohet të ketë urdhëruar edhe ekzekutimin e ndodhur një ditë më […]

Lexo më shumë

OFL i çon formularin e deklarimit të vdekurit, i dënuari për terrorizëm u vra 6 vite më parë në Siri

OFL i çon formularin e deklarimit të vdekurit, i dënuari për terrorizëm u vra 6 vite më parë në Siri

Publikuar më 18.09.2020
OFL bëri publik sot emrat e 4 të dënuarve të radhës që duhet...

OFL bëri publik sot emrat e 4 të dënuarve të radhës që duhet të plotësonin formularin e vetëdeklarimit të pasurisë. Të 4 personat në listë rezultojnë të jenë të dënuar për terrorizëm. Ndërsa Operacioni Forca e Ligjit, në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim […]

Lexo më shumë

Porositësi i dy vrasjeve në Elbasan/ Kush është 34-vjeçari i arrestuar, në 2018 iu ekzekutua vëllai

Porositësi i dy vrasjeve në Elbasan/ Kush është 34-vjeçari i arrestuar, në 2018 iu ekzekutua vëllai

Publikuar më 18.09.2020
I arrestuar si organizator dhe porositës i dy vrasjeve të bu...

I arrestuar si organizator dhe porositës i dy vrasjeve të bujshme në Elbasan, të Emiljani Ramazanit e Regis Runajt, Erion Alibej njihet për të shkuarën e tij kriminale, pasi rezulton të jetë I përfshirë në trafikun e drogës. Erion Alibej është vëllai i Endrit Alibej (Dylgjeri), i cili ishte objektivi i një atentati me armë […]

Lexo më shumë