×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Dëmi i supozuar i tërmetit të 26 nëntorit dhe fatura reale e 21 shtatorit  

Dëmtimi i banesave nga tërmeti i 21 shtatorit kushton 3.7 mln euro. Fatura u konkludua pas dy muajve. Pas tërmetit të parë u deshën vetëm 4 kompani private për të rikuperuar dëmin ndërsa lëkundjet e 26 nëntorit, kërkojnë mobilizim nga e gjithë bota

Neritan Gjergo

Në mbledhjen e djeshme të Komitetin Kombëtar të Rindërtimit, të thirrur nga kryeministri Edi Rama, një prej ndërtueseve deklaroi se fatura e dëmit të shkaktuar nga tërmeti mëngjesit të datës 26 nëntor mund të jetë 500 milionë euro apo edhe më tepër. Ndihmat financiare deri më tani nuk kanë ndalur dhe vijojnë t’i shtohen arkës së madhe, por le të shpresojmë se fondi do të grumbullohet edhe sikur ai të jetë më i madh apo më i vogël se 500 milionë euro pas vlerësimit final.

Vlerësimi

Vendi ynë, jo më larg se dy muaj më parë u godit nga një tërmet 5.6 ballë i shkallës rihter, i cili duket se u venit, nga forca e këtij të fundit dhe po ashtu edhe kërshëria për faturën financiare. Por, qeverisë shqiptare i janë dashur dy muaj për të shpallur vlerën financiare. Ajo ka dhënë 457 722 940 lekë (afro 3.7 milionë euro) për rikonstruksion dëmi në banesa në Qarqet Durrës dhe Tiranë, ndërsa pas kontraktimit me negocim  kanë qenë 4 kompani private, që do të kryejnë riparimet. Dokumenti i tenderit flet për riparim dëmi dhe nuk është e qartë nëse ka fond tjetër për strehim për rastet e banesave totalisht të pabanueshme dhe të parikonstruktueshme post tërmetit 21 shtator. Situata bëhet edhe më komplekse, pas tërmetit të 26 nëntorit, i cili mund të ketë shkaktuar çarje më të mëdha në objektet e vlerësuara, çka do të përkthehen në kosto shtesë, madje në procedurë mund edhe të anulojnë tenderin e parë. Vlen të theksojmë se, negocimet e ndara në 4 lote, caktojnë si afat për rikonstruksionin total në Durrës, Krujë, Shijak, Kavajë, Rrogozhinë e Kamëz, muajin dhjetor.,

Ndihmat materiale

Sa Çadra u shpërndanë pas tërmetit të datës 21 shtator, cilat bashki përfituan
Nga data 21 shator (tërmeti i parë ) e deri në datën 10 nëntor, Qeveria Shqiptare ka shpërndarë përmes Rezervave të Shtetit për të dëmtuarit e tërmetit dhe fatkeqësisë natyrore:
1. 592 çadra
2. 3226 batanije
3. 535 krevat me dyshek
4. 577 çanta dhe sete gjumi
5. 1210 shtroje
6. Shumë artikuj të tjerë emergjence përfshire edhe 200 filxhanë termikë. Bashkitë që kanë përfituar janë: Tirana, Vora, Durrësi, Belshi, Kavaja, Kamza, Shijaku, Kurbini, Kruja, Klosi, Ura Vajgurore, Librazhdi, Gramshi, Elbasani, Peqini, Përrenjasi, Cërriku, Mirdita, Lezha dhe Dibra.

Fondet buxhetore

Emergjencat e 21 shtatorit, dëmet për rikonstruksion u buxhetuan janë me Burim Financimi: A. Fondet Financiare në Dispozicion të Ministrisë së Mbrojtjes , Drejtorie e Përgjithshme e Emergjencave Civile, në Programin buxhetor Emergjencat Civile. B. Fonde të shtuara në Dispozicion të Këshillit të Ministrave në Programin buxhetor Emergjencat Civile për viti 2019 prej 500 milionë lekësh nga fondi i rezervave të buxhetit të shtetit për rikonstruksion dhe rindërtim të shtëpive të dëmtuara nga Tërmeti në qarqet Tiranë dhe Durrës. Në mbledhjen e djeshme të Komitetin Kombëtar të Rindërtimit, një ndërtues i tha kryeministrit Rama, se barra financiare dhe morale njëkohësisht edhe këtë herë do t’i bjerë të zotit të shtëpisë, pra vetë qeverisë. Por, përmasat e goditjes 6.4 ballë janë aq të mëdha, sa i zoti i shtëpisë, nuk di si ta kapërdijë këtë tragjedi.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Maska me detyrim, ekspertët: Të sigurohet nga shteti, populli shqiptar nuk e përballon dot këtë shpenzim

Maska me detyrim, ekspertët: Të sigurohet nga shteti, populli shqiptar nuk e përballon dot këtë shpenzim

Publikuar më 10.07.2020
Vendosja e maskës me detyrim/ Ekspertët thonë për “Shekulli”...

Vendosja e maskës me detyrim/ Ekspertët thonë për “Shekulli”-n se vendimi është i vonuar. Tritan Shehu: Të sigurohet nga shteti, qytetarët nuk e përballojnë dot. Taulant Muka: Kujdes me përdorimin, duhet maskë profesionale, disa prej tyre rrisin infeksionin Enida Vërça Komiteti Teknik i Ekspertëve ka artikular vendosjen e maskës me detyrim nga popullata në ambiente […]

Lexo më shumë

Shifra rekord të prekurish dhe 2 viktima në 24 orët e fundit në vendin tonë

Shifra rekord të prekurish dhe 2 viktima në 24 orët e fundit në vendin tonë

Publikuar më 10.07.2020
90 raste të reja, 2 humbje jete dhe 43 të shëruar, ky është ...

90 raste të reja, 2 humbje jete dhe 43 të shëruar, ky është bilanci i 24 orëve të  fundit. Një 81 vjeçar nga Shkodra dhe një 63 vjeçar nga Elbasani, të shtruar prej disa ditësh në spitalin infektiv në gjendje të rënduar, nuk kanë mundur të mbijetojnë, megjithë përpjekjet e stafit mjekësor. Gjatë 24 orëve […]

Lexo më shumë

“Po na heqin bukën e fëmijëve”, denoncimi i fortë: 320 mësuesve nuk u jepet rroga!

“Po na heqin bukën e fëmijëve”, denoncimi i fortë: 320 mësuesve nuk u jepet rroga!

Publikuar më 09.07.2020
Kryetari i Sindikatave të Arsimit Dibër Selami Kaza, denonco...

Kryetari i Sindikatave të Arsimit Dibër Selami Kaza, denoncon në gazetën “Shekulli”, se 320 mësues rrezikojnë mosmarrjen e pagave për dy muaji, si pasojë e një udhëzimi të ri nga MASR. Mësuesit: Rrezikojmë bukën e fëmijëve. Zyra Arsimore Vendore pa përgjigje Enida Vërça 320 mësues rrezikojnë të mos marrin pagën për muajin korrik-gusht në rrethin […]

Lexo më shumë

“Tre pacientë të intubuar në moshë të re”, Manastirliu zbulon detaje tronditëse nga Infektivi

“Tre pacientë të intubuar në moshë të re”, Manastirliu zbulon detaje tronditëse nga Infektivi

Publikuar më 09.07.2020
Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zbuluar detaj...

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zbuluar detaje tronditëse nga foltorja e Kuvendit, paraditen e kësaj të enjte. Ministrja ka bërë me dije se në Spitalin Infektiv përveç moshave të treta, ka të intubuar edhe mosha të reja. Mes 6 të intubuarve të cilët u raportuan sot, 3 prej tyre i përkasin moshave të reja, […]

Lexo më shumë

Vazhdon rritja e rasteve me Covid-19, situatë serioze në spitale, numër i lartë pacientësh në gjendje të rëndë

Vazhdon rritja e rasteve me Covid-19, situatë serioze në spitale, numër i lartë pacientësh në gjendje të rëndë

Publikuar më 09.07.2020
Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 401 testime për të dyshu...

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 401 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 82 raste pozitive. Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 30 raste në Tiranë, 11 në Shkodër, 6 në Kukës, 5 në Elbasan, nga 4 raste në Bulqizë, Krujë, Berat, Malësi e Madhe, nga […]

Lexo më shumë

Dyshime për aborte selektive, çfarë po ndodh në Shqipëri? Lindin më shumë djem sesa vajza

Dyshime për aborte selektive, çfarë po ndodh në Shqipëri? Lindin më shumë djem sesa vajza

Publikuar më 09.07.2020
Gratë zënë pjesën më të madhe të popullsisë shqiptare. Sipas...

Gratë zënë pjesën më të madhe të popullsisë shqiptare. Sipas raportit të publikuar së fundmi nga INSTAT, në Shqipëri rezulton se gratë zënë 50.1% të popullsisë, ndërsa burrat 48.9% .Por gratë nuk mbizotërojnë për të gjitha moshat. Raporti gjinor sipas grupmoshave tregon se ka një mbizotërim të gjinisë mashkullore ndërmjet moshës 35-39 vjeç. Pas të […]

Lexo më shumë

“Ndodhemi në mëshirën e tekave të virusit”, mjeku ngre alarmin: Situata në Shqipëri ka dalë jashtë kontrollit, çfarë duhet të bëjmë

“Ndodhemi në mëshirën e tekave të virusit”, mjeku ngre alarmin: Situata në Shqipëri ka dalë jashtë kontrollit, çfarë duhet të bëjmë

Publikuar më 08.07.2020
Shqipëria renditet e fundit në Evropë për numrin e testeve t...

Shqipëria renditet e fundit në Evropë për numrin e testeve të Covid-19 në raport me popullsinë. Erion Dasho, ekspert i Shëndetit Publik thotë për “Shekulli”-n se mungesa e testeve dhe mungesa e një strategjie gjithëpërfshirëse ka bërë që situata e krijuar nga virusi i ri të dalë jashtë kontrollit Enida Vërça Me vetëm 8549 teste […]

Lexo më shumë

Alarmante/ Infektohen dy punonjës të Institutit të Shëndetit Publik

Alarmante/ Infektohen dy punonjës të Institutit të Shëndetit Publik

Publikuar më 08.07.2020
Nga 68 raste të konfirmuara paraditen e së mërkurës, 5 raste...

Nga 68 raste të konfirmuara paraditen e së mërkurës, 5 raste i përkasin qytetit të Beratit. Mësohet se mes të infektuarve janë edhe 2 punonjës të Drejtorisë së Shëndetit Publik. Nga pesë rastet e sotme, 4 raste janë brenda në qytetin e Beratit dhe 1 rast është në fshatin Karkanjoz. Ndërkohë gjatë ditës së djeshme […]

Lexo më shumë