Të gjithë zyrtarët dhe ndërtuesit e arrestuar për dëmet nga tërmeti, 11 në kërkim (Emrat)

Një tjetër biznesmen i shoqëruar për dëmet e tërmetit në 26 nëntor e çon në 27 numrin e të kapurve nga Policia.

“Shekulli” mëson se sot është arrestuar edhe biznesmeni i ndërtimit Fejzo Dyrmishi.

Ndërkohë që në kërkim janë edhe 11 persona të tjerë, ndërsa 2të tjerë janë nën hetim në gjendje të lirë. Nga të dhënat e sistemit TIMS rezulton se 6 nga të shpallurit në kërkim ndodhen jashtë Shqipërisë dhe vetëm 7prej tyre është brenda territorit.

E teksa Policia vijon aksionin për kapjen e personave për të cilët është prerë urdhër-arresti, detaje të reja janë zbuluar nga dosja e hetimit për dëmtimet nga tërmeti. Rezulton se 140 objekte nuk kanë dosje projektimi sizmik kur janë ndërtuar, ndërsa materialet e ndërtimit (sipas Prokurorisë)nuk janë shoqëruar me certifikatë teknike sipas standardeve të caktuara. Në dosje thuhet gjithashtu se hetimet e Prokurorisë pas Farkës, Kasharit e Vorës janë shtrirë edhe në zonën e Freskut dhe në Kamëz.

Ndërkohë Prokuroria në një dalje publike tregon edhe procesin e hetimit, që ka sjellë edhe shoqërimin e emrave.

Lista

 1. Fatbardh Plaku, ish-kreu i Komunës Farkë
 2. Besnik Fuçia, ish-kreu i Komunës Kashar
 3. Luan Beta, ish-kreu i Urbanistikës, Vorë
 4. Anila Harxhi, arkitekte
 5. Merita Kushi
 6. Bukurije Halili
 7. Asqeri Xhanari
 8. Vjollca Hoxholli (ndërtuese)
 9. Gerti Çalliku
 10. Jani Ikonomi
 11. Qirjako Gjergo
 12. Sherbet Shehi
 13. Naim Shehi
 14. Ermir Çina
 15. Adhurim Qehajaj
 16. Gëzim Shkalla
 17. Pëllumb Fortuzi (ndërtues)
 18. Xhevahir Doda
 19. Reis Muça
 20. Hekri Disha
 21. Agim Eski
 22. Faik Fejzo
 23. Zhaneta Tagani
 24. Muhamed Felahi
 25. Ndoc Pepkola
 26. Hekri Disho
 27. Fejzo Dyrmishi (ndërtues)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet