×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Deklarata e fortë e gazetares franceze: Gratë myslimane duhet t’i heqin shamitë për një jave, në nder të Samuel Paty

Gazetarja Elisabeth Levy, deklaron se asaj i pëlqente të shihte gratë myslimane që hiqnin shamitë për një javë, për disa ditë në nder të Patit.

Gazetarja, Elisabeth Levy, e ftuar shpesh në setin e Cnews, iu përgjigj një pyetjeje që iu bë asaj për pozicionin e saj karshi ndalimit të veshjes së shamisë në vendet publike, duke thënë se ajo do të donte të shihte gratë myslymane heqin shamitë për një javë, një simbol i Islamit politik, tha ajo, sipas burimit në faqen e internetit të Alnas.

Në të vërtetë, ajo tha: “Shamija është shfaqja sot për shumë njerëz të Islamit politik dhe separatizmit seksual. Shumë myslimanë na thonë Unë dua të jetoj në bashkësinë kombëtare, ne jemi francezë si të gjithë të tjerët’. Unë jam e habitur që nuk ka asnjë të vetëm të thënë me akt. Sot në nder të Samuel Paty; sepse shamija ime është edhe uniforma e armiqve të Francës, do të doja që disa nga bashkatdhetarët tanë myslimanë të thoshin: Për një javë, për disa ditë, nga diskrecioni e heq”.

Pasi përmenda, gjatë kalimit të tij më 20 tetor, akoma në të njëjtin kanal, temën e Islamofobisë; duke e cilësuar atë si të drejtë në vend. Elisabeth Lévy kthehet këtë herë në temën e Islamit në territorin francez.

Marrëdhënia midis myslimanëve dhe Francës është më e tensionuar se kurrë.

Në të vërtetë, që nga e shtuna, dhe pas deklaratave të Presidentit Francez, Emmanuel Macron mbi karikaturat e profetit Mohamed; thirrjet për bojkot të produkteve franceze kanë qenë të shumta në rrjetet sociale.

Franca, nga ana e saj, menjëherë pasi nisi një apel, të dielën, 25 tetor; qeverive të vendeve të Lindjes së Mesme, në mënyrë që të ndalojnë këto thirrje për të bojkotuar produktet franceze.

Është e vërtetë që disa përfaqësues të shteteve nga vendet myslimane kritikuan Emmanuel Macron; dhe besoj se këto komente u panë si një akt provokimi, duke ofenduar shenjtërinë e Islamit.

Të dielën në mbrëmje, presidenti francez, ndërkohë, transmetoi disa dekalrata, gjithashtu në anglisht dhe arabisht; duke treguar refuzimin e saj të “gjuhës së urrejtjes” dhe dëshirën e saj për të vazhduar të mbrojë “debatin e arsyeshëm”, sipas france24.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ky është vendi i parë qe vendos në dispozicion falas produktet e higjenës tek femrat

Ky është vendi i parë qe vendos në dispozicion falas produktet e higjenës tek femrat

Publikuar më 25.11.2020
Skocia u bë vendi i parë në botë që vuri në dispozicion fala...

Skocia u bë vendi i parë në botë që vuri në dispozicion falas produktet e higjienës femërore ndërsa Parlamenti Skocez miratoi unanimisht Aktin e Produkteve (Sigurim falas) (Skoci) të martën në mbrëmje. Ligji kërkon që autoritetet lokale të sigurojnë që produktet e periudhës, të tilla si tampona ose peshqirë sanitarë, janë në dispozicion pa kosto […]

Lexo më shumë

Gjermania shënon rritje të mëdha të numrit të vdekjeve nga COVID-19, ja plani i ri i masave

Gjermania shënon rritje të mëdha të numrit të vdekjeve nga COVID-19, ja plani i ri i masave

Publikuar më 25.11.2020
Gjermania raportoi një rekord vdekjeje prej 410 personash, s...

Gjermania raportoi një rekord vdekjeje prej 410 personash, si pasojë e COVID-19 në 24 orët e fundit, para se 16 udhëheqësit e shtetit federal dhe Kancelarja Angela Merkel të takoheshin të mërkurën për të diskutuar kufizimet për festat e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri. Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit u rrit me 18,633 […]

Lexo më shumë

“Ju fëmijë të mallkuar dhe vrasës të moshuar”/ Personi i irrituar përplas makinën në portat e Kancelares Angela Merkel

“Ju fëmijë të mallkuar dhe vrasës të moshuar”/ Personi i irrituar përplas makinën në portat e Kancelares Angela Merkel

Publikuar më 25.11.2020
Një makinë u përplas në portat e zyrës së Kancelares gjerman...

Një makinë u përplas në portat e zyrës së Kancelares gjermane Angela Merkel të mërkurën, citon DW. Imazhet e paverifikuara të shpërndara në mediat sociale treguan një makinë me një mesazh të shkruar në anën e saj duke lexuar: “Ju fëmijë të mallkuar dhe vrasës të moshuar”. Fotografitë e tjera nga vendi i ngjarjes treguan […]

Lexo më shumë

“Situata pandemike mbetet serioze”/ Ursula von der Leyen: Të “mos përsërisnin të njëjtat gabime” pavarësisht nga dëshira për t’u kthyer në normalitet

“Situata pandemike mbetet serioze”/ Ursula von der Leyen: Të “mos përsërisnin të njëjtat gabime” pavarësisht nga dëshira për t’u kthyer në normalitet

Publikuar më 25.11.2020
Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen të më...

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen të mërkurën bëri thirrje për një qasje të ngadaltë, të kujdesshme për heqjen e masave të koronavirusit dhe paralajmëroi kryeqytetet kombëtare të “mos përsërisnin të njëjtat gabime” pavarësisht nga dëshira për t’u kthyer në normalitet për Krishtlindje. “Situata pandemike mbetet serioze”, i tha von der Leyen Parlamentit […]

Lexo më shumë

Erdogan është gati të tërhiqet nga qëndrimi agresiv ndaj Evropës, ja cilat janë lëvizjet e fundit

Erdogan është gati të tërhiqet nga qëndrimi agresiv ndaj Evropës, ja cilat janë lëvizjet e fundit

Publikuar më 25.11.2020
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të tërhiqet nga qënd...

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të tërhiqet nga qëndrimi i tij agresiv ndaj Evropës “në shenjën e parë të unitetit të BE”, tha një burim në Bruksel për EURACTIV.com. “Ne besojmë se nëse Evropa tregon shenjën e parë të unitetit, Erdoğan do të tërhiqet, për ta goditur në një farë mënyre”, tha burimi. “Evropa […]

Lexo më shumë

Zvicra goditet nga sulmi terrorist/ E dyshuara plagos dy gra në një dyqan (Video)

Zvicra goditet nga sulmi terrorist/ E dyshuara plagos dy gra në një dyqan (Video)

Publikuar më 25.11.2020
Një grua është arrestuar në qytetin jugor të Zvicrës, Lugano...

Një grua është arrestuar në qytetin jugor të Zvicrës, Lugano pasi dyshohet se plagosi dy gra të tjera në një sulm të dyshuar terrorist në një dyqan. Ajo u përpoq të mbyste njërin dhe goditi një tjetër në qafë me një thikë përpara se të ndalohej nga blerësit, thotë policia. Një viktimë besohet të ketë […]

Lexo më shumë

Gjermania shtrëngon masat për ‘të shpëtuar’ festat e fundvitit

Gjermania shtrëngon masat për ‘të shpëtuar’ festat e fundvitit

Publikuar më 25.11.2020
Shifrat e infektimeve në Gjermani janë ende të larta, por të...

Shifrat e infektimeve në Gjermani janë ende të larta, por të qëndrueshme. E megjithatë, Gjermania synon  t’i shtrëngojë edhe më shumë masat e mbylljes së lehtë, me shpresën që në festat e Krishtilndjeve dhe fundvitit numri i infektimeve të mos rritet shumë. Dhe që të mos ndodhte si dy javë më parë, kur masat e parashikuara […]

Lexo më shumë

Ylli amerikan i filmave, George Clooney kundër liderit hungarez Viktor Orban: Pres që Hungaria të jetë si dikur

Ylli amerikan i filmave, George Clooney kundër liderit hungarez Viktor Orban: Pres që Hungaria të jetë si dikur

Publikuar më 25.11.2020
Aktori i Hollivudit George Clooney është përfshirë në një re...

Aktori i Hollivudit George Clooney është përfshirë në një replikë me kryeministrin hungarez Viktor Orban, pasi ai kritikoi qeverinë e Budapestit si një shembull të “zemërimit dhe urrejtjes” të parë në të gjithë botën. Në një intervistë me GQ botuar në internet javën e kaluar, Clooney foli rreth xhirimit të filmit të tij të ardhshëm […]

Lexo më shumë