×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Dëgjuam një shpërthim të madh”/ Një pako e dyshimtë shkaktoi frikë pranë fabrikës së vaksinave, AstraZeneca

Një fabrikë ku prodhohen dhe ruhen dozat e vaksinave të AstraZeneca, është evakuuar pasi u vu re një pako të dyshimtë.

Policia e Uellsit tha se oficerët ishin në zonën industriale Wrexham.

“Ne morëm një pako të dyshimtë këtë mëngjes. Të gjithë autoritetet përkatëse u informuan menjëherë”. Duke ndjekur këshillat e ekspertëve, ne evakuuam pjesërisht zonën në pritje të një hetimi të plotë”, njoftoi fabrika e Wockhardt në Mbretërinë e Bashkuar.

Policia tha se një kordon ishte vendosur afër fabrikës dhe publikut iu kërkua të qëndronte larg. Nuk pati raportime për lëndime, dhe një njësi e asgjësimit të eksplozivëve ishte në vendin e ngjarjes.

Fabrika në Rexham ka kapacitetin për të prodhuar afërsisht 300 milion doza të vaksinës në vit.

“Kemi dëgjuar një shpërthim të madh”

Një punonjës në një kompani afër tha se dëgjoi “një shpërthim të madh” rreth orës 11:35 të mëngjesit (me kohën e Mbretërisë së Bashkuar).

“Ne ishim pranë Wockhardt”. Të tre po flisnim dhe dëgjuam një shpërthim, një shpërthim të madh”, tha ai. “Unë dola jashtë, nuk shihja asgjë. Vështrova në anën tjetër dhe dy djem ishin në çati. Menjëherë më pas, policia kishte bllokuar rrugën dhe po kontrollonte nëpër shkurre”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Angela Merkel/ Ulja e popullaritetit të partisë së saj, faktor janë normat e ngadalta të vaksinimit

Angela Merkel/ Ulja e popullaritetit të partisë së saj, faktor janë normat e ngadalta të vaksinimit

Publikuar më 07.03.2021
Konservatorët e Angela Merkel kanë rënë me 32% në vota, nga ...

Konservatorët e Angela Merkel kanë rënë me 32% në vota, nga 32.9% në zgjedhjet e fundit parlamentare, midis kritikave ndaj pandemisë, sipas një sondazhi të publikuar sot. Kjo është një rënie prej dy pikësh në një javë dhe gjithashtu niveli më i ulët në të cilin Bashkimin Kristian Demokratik (CDU) i kancelares dhe aleati i […]

Lexo më shumë

Itinerari i qarkullimit të drogës për në Europë

Itinerari i qarkullimit të drogës për në Europë

Publikuar më 07.03.2021
Alexander është në mesin të 40-ve i punësuar dhe jeton në Be...

Alexander është në mesin të 40-ve i punësuar dhe jeton në Berlin-Mitte. Ai është konsumator kokaine. Dikur, thotë ai, ka konsumuar afërsisht dy herë në javë. Që prej lockdown-it si rrjedhojë e koronavirusit konsumon më shpesh, i thotë Alexandër DW në telefon: “Me siguri katër herë në javë.” Ai çdo mbrëmje ka shokë për vizitë […]

Lexo më shumë

OBSH refuzon planet e BE-së për librezat e vaksinimit

OBSH refuzon planet e BE-së për librezat e vaksinimit

Publikuar më 06.03.2021
Libreza e vaksinimit në BE synon të ndihmojë për përballimin...

Libreza e vaksinimit në BE synon të ndihmojë për përballimin e pandemisë korona. Por Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rezerva serioze – dhe bën një prognozë të guximshme. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka rezerva serioze ndaj planit të Komisionit të BE për një “librezë digjitale vaksinimi kundër Covidi-19”. Drejtori rajonal i OBSH-së në Evropë, […]

Lexo më shumë

Makthi në Itali/ 100,000 vdekje më shumë në vitin 2020 krahasuar me pesë vitet 2015-2019

Makthi në Itali/ 100,000 vdekje më shumë në vitin 2020 krahasuar me pesë vitet 2015-2019

Publikuar më 05.03.2021
Viti 2020 ishte viti që regjistroi në Itali 746.146 vdekje. ...

Viti 2020 ishte viti që regjistroi në Itali 746.146 vdekje. Këto të dhëna përmblidhen në një studim nga Instituti Italian i Statistikave (Istat), i cili u krye në bashkëpunim me Institutin e Lartë të Shëndetit Italian. Studiuesit shtojnë se 10.2% e vdekjeve është për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe se numri i përgjithshëm i […]

Lexo më shumë

Certifikata e vaksinimit/ Shefja e Komisionit Europian, Von der Leyen: Miratimi i propozimit do të bëhet në 17 mars

Certifikata e vaksinimit/ Shefja e Komisionit Europian, Von der Leyen: Miratimi i propozimit do të bëhet në 17 mars

Publikuar më 05.03.2021
Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka ...

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka folur për “Certifikatën e Gjelbër Dixhitale”. Ajo informoi udhëheqësit evropianë, me letër dërguar atyre në funksion të miratimit të një propozimi legjislativ më 17 mars. Në letrën e saj, Presidentja e Komisionit kujtoi se në konferencën me video më 24 shkurt kishte një marrëveshje për të […]

Lexo më shumë

Rrëzohet helikopteri, 9 ushtarë që ishin në bord kanë gjetur vdekjen

Rrëzohet helikopteri, 9 ushtarë që ishin në bord kanë gjetur vdekjen

Publikuar më 04.03.2021
Një helikopter ushtarak u rrëzua në Turqi, në provincën e Bi...

Një helikopter ushtarak u rrëzua në Turqi, në provincën e Bingιόl, në Anadoll. Sipas mediave turke, 9 ushtarë në bord të helikopterit u vranë dhe katër u plagosën. Në një deklaratë, Ministria e Mbrojtjes flet për një helikopter AS532 Cougar, i cili u ngrit nga Bingιol në 1:55 pasdite dhe u përplas gjatë rrugës për […]

Lexo më shumë

Italia bllokon dërgesën e vaksinës Oxford/AstraZeneca drejt Australisë

Italia bllokon dërgesën e vaksinës Oxford/AstraZeneca drejt Australisë

Publikuar më 04.03.2021
Italia bllokoi një dërgesë prej 250,000 dozash të vaksinës O...

Italia bllokoi një dërgesë prej 250,000 dozash të vaksinës Oxford/AstraZeneca drejt Australisë, thanë zyrtarët e BE për POLITICO. Një zyrtar i BE tha se Komisioni nuk e kishte kundërshtuar vendimin e Italisë, pas raportit fillestar në Financial Times. Skema e eksportit e BE kërkon që kompanitë të marrin autorizim të qartë nga autoritetet kombëtare para […]

Lexo më shumë

Bënë seks vetëm një natë në rrugë, vajza e pëson keq, i panjohuri ia pret trupin në 7 copa dhe e hedh në pyll!

Bënë seks vetëm një natë në rrugë, vajza e pëson keq, i panjohuri ia pret trupin në 7 copa dhe e hedh në pyll!

Publikuar më 04.03.2021
Një djalë i ri vrau dhe copëtoi një vazjë që e takoi në një ...

Një djalë i ri vrau dhe copëtoi një vazjë që e takoi në një natë jashtë, dhe i la pjesët e trupit të saj në një rrugicë me pyje, theksoi një gjykatë. Azam Mangori thuhet se vendosi disa nga pjesët e trupit të Lorraine Cox në një çantë koshi që ai e la në një […]

Lexo më shumë