×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Datat/ Europa po lehtëson kufizimet, ja vendet që kanë hapur kufijtë

Vendet europiane kanë filluar të lehtësojnë masat e bllokimit dhe kufizimet kufitare, në përgatitje për kthimin e turistëve vendas dhe ndërkombëtarë, por kufizimet e udhëtimit dhe masat e sigurisë po ndryshojnë vazhdimisht.

Italia:

  • Kufijtë janë vendosur të rihapen për turistët nga 3 qershori. Parqet janë të hapura; bare, restorante, muze dhe dyqane jo thelbësore rihapën të hënën. Hotelet me shumë mundësi do të hapen nga qershori, megjithatë, kjo do të varet nga prenotimet. Sakaq, planifikon të rihapë kufijtë e saj në 3 qershor për qytetarët e BE-së, Britanisë, zonës Shengen, Andorra dhe Monako

Greqia:

  • Do të rihapen më 15 qershor, por vetëm për qytetarët që vijnë nga Gjermania, Izraeli, Qipro, Ballkani dhe vendet e Balltikut. Turistët do të lejohen të hyjnë në Greqi pa një provë negative të Covid-19, ose karantinë të detyrueshme, ndërsa fluturimet ndërkombëtare fillojnë përsëri në 1 korrik.

Franca:

  • Kufijtë francezë mbeten të mbyllura deri me 15 qershor, përveç për shtetasit e BE që banojnë në Francë, punëtorë sezonalë dhe shtetas të BE që punojnë në Francë. Restorantet dhe baret mund të rihapen nga 2 qershori, ndërsa disa parqe, muze të mëdha dhe plazhe do të qëndrojnë të mbyllura deri më 1 qershor. Udhëtarët do të duhet të japin një certifikatë shëndetësore, duke deklaruar se nuk kanë koronavirus në mënyrë që të hyjnë në vend deri në korrik, ose ata do të duhet të zgjedhin një alternative të izolimit prej 14 ditësh.

Gjermania: 

  • Disa dyqane janë rihapur, ndërsa hotelet do të hapen më 25 maj. Sakaq, mbeten në fuqi deri më 15 qershor kontrollet në kufirin me Austrinë, Zvicrën, Francën dhe Danimarkën, dhe për pasagjerët që vijnë nga Italia dhe Spanja.

Austria

  • Aeroportet e Vjenës, Innsbruck dhe Salzburg janë operativ, por me shërbime të kufizuara deri më 31 maj në fillim. Shteti planifikon të hapë plotësisht kufirin e saj me Gjermaninë më 15 qershor. Baret dhe restorantet janë të hapura, ndërsa hotelet do të hapen nga 29 maji.

Bullgaria:

  • Disa hotele, tregje, restorante, bare, parqe kombëtare janë gjithashtu të hapura dhe është njoftuar që nga 1 qershori do të hapet kufiri me Serbinë dhe Greqinë.

Kroacia:

  • Parqet, dyqanet, muzetë, hotelet dhe restorantet dhe baret në natyrë janë të hapura, dhe disa transport publik janë duke funksionuar. Sakaq, shteti kroat rihapi kufirin e saj me Slloveninë dhe me 29 maj do t’i hap kufijtë edhe me Austrinë, Republikën Çeke, Hungarinë dhe Sllovakinë.

Republika Çeke 

  • Aeroporti i Pragës është i hapur, me fluturime të kufizuara indirekte për në Mbretërinë e Bashkuar, vetëm për udhëtime thelbësore. Shteti hapi kufijtë me Gjermaninë dhe Austrinë më 26 maj, dhe me Sllovakinë dhe Hungarinë më 27 maj.

Holanda

  • Baret dhe restorantet në natyrë, muzetë, kinematë dhe vendet e muzikës janë vendosur të hapen nga 1 qershori. Kufijtë holandezë janë të hapur për ata që udhëtojnë brenda zonës Shengen.

Spanja

  • Fluturime të kufizuara vetëm për udhëtime thelbësore. Udhëtarët që vijnë në vend duhet të izolohen për 14 ditë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Përplasje” mes Ministrisë së Mbrojtjes dhe asaj të Turizmit, 70 turistë mbesin në det

“Përplasje” mes Ministrisë së Mbrojtjes dhe asaj të Turizmit, 70 turistë mbesin në det

Publikuar më 03.07.2020
“Përplasja” mes Ministrisë së Mbrojtjes dhe asaj të Turizmit...

“Përplasja” mes Ministrisë së Mbrojtjes dhe asaj të Turizmit lë në det 70 turistë, të cilët ishin nisur me anije turistike për të eksploruar Gjirin e Vlorës dhe Ishullin e Sazanit. Ministria e Mbrojtjes nuk lejon hyrjen në këtë ishull, ndërsa Ministria e Turizmit jep një urdhër paralel për hapjen e destinacionit për të gjithë […]

Lexo më shumë

Alarmante/ Flet mjeku: Në Spitalin Francez pa masa mbrojtëse edhe pas shpërthimit të infektimeve

Alarmante/ Flet mjeku: Në Spitalin Francez pa masa mbrojtëse edhe pas shpërthimit të infektimeve

Publikuar më 03.07.2020
Mjeku Pajtim Lutaj nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale ...

Mjeku Pajtim Lutaj nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale ka reaguar ashpër për mungesën e masave sanitare në spitale pas shpërthimit të rasteve me Cocid-19 në vend. Sipas tij në Spitalin Francez edhe pas infektimit të mjekeve dhe infermierëve administrata e QSUT nuk ka vendosur peçiglas mbrojtës te recepsioni, nuk ka vendosur shenja të distancimit […]

Lexo më shumë

Një tjetër mjek preket nga virusi, ndodhet në gjendje të rëndë i shtruar në QSUT

Një tjetër mjek preket nga virusi, ndodhet në gjendje të rëndë i shtruar në QSUT

Publikuar më 03.07.2020
Një mjek tjetër është prekur nga COVID-i. Mjeku nga Puka ësh...

Një mjek tjetër është prekur nga COVID-i. Mjeku nga Puka është prekur para një jave dhe ndodhet në gjendje të rëndë në QSUT. 170 persona nga bluzat e bardha janë prekur nga COVID-19 në të gjithë vendin, ku gjysma prej tyre janë shëruar. Kujtojmë se më datë 30 qershor, ndërroi jetë personi i parë nga […]

Lexo më shumë

Diçka e çuditshme po ndodh me farmacitë në vend/ Një email i panjohur iu kërkon atyre të shesin biznesin

Diçka e çuditshme po ndodh me farmacitë në vend/ Një email i panjohur iu kërkon atyre të shesin biznesin

Publikuar më 03.07.2020
Një situatë e rrezikshme ka ndodhur me farmacitë ne Shqipëri...

Një situatë e rrezikshme ka ndodhur me farmacitë ne Shqipëri. Një email i çuditshëm u ka kërkuar atyre të shesin biznesin. Lajmi është bërë i ditur në një deklaratë zyrtare nga Urdhri i Farmacistëve të Shqipërisë, të cilët thonj se personi në fjalë disponon të dhëna personale të cilat i ka marrë marrë në mënyrë […]

Lexo më shumë

Covid-19/ Britania e Madhe nxjerr listën e vendeve pa detyrim karantine, ja vendimi për Shqipërinë

Covid-19/ Britania e Madhe nxjerr listën e vendeve pa detyrim karantine, ja vendimi për Shqipërinë

Publikuar më 03.07.2020
Personat që kthehen në Mbretërinë e Bashkuar sipas rregullor...

Personat që kthehen në Mbretërinë e Bashkuar sipas rregulloreve të miratuara gjatë pandemisë së koronavirusit duhet të karantinohen për 14 ditë. Mirëpo, qeveria britanike pas përmirësimit të situatës ka vendosur të lehtësojë këto masa, duke nxjerrë një listë me 59 vende, me të cilët karantina nuk do të jetë më e nevojshme. Në listë bëjnë […]

Lexo më shumë

Shkarkohet Artan Bajrami, prokurori i dosjes së Dritan Dajtit

Shkarkohet Artan Bajrami, prokurori i dosjes së Dritan Dajtit

Publikuar më 03.07.2020
KPA lë në fuqi shkarkimin për ish-kreun e Prokurorisë së Ape...

KPA lë në fuqi shkarkimin për ish-kreun e Prokurorisë së Apelit për Krimet e Rënda, Artan Bajrami, pasi nuk jusifikoi pasurinë. Trupi gjykues i Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, që la në fuqi vendimin e KPK-së, përbëhej nga kryesuesja Rezarta Schuetz, Ardian Hajdari relator, Ina Rama, Luan Daci, Sokol Çomo anëtarë. Komisioni i Pavarur i […]

Lexo më shumë

“Mos u nisni në të njëjtin orar nga plazhi”, apeli i policisë për sezonin veror bën lëmsh qytetarët

“Mos u nisni në të njëjtin orar nga plazhi”, apeli i policisë për sezonin veror bën lëmsh qytetarët

Publikuar më 03.07.2020
Fillimi i sezonit turistik pritet të sjellë rritje të trafik...

Fillimi i sezonit turistik pritet të sjellë rritje të trafikut rrugor. Në kuadër të masave të marra nga ana e Policisë së Shtetit është rritur numri i efektivëve në akset rrugore nacionale dhe në zonat bregdetare. Policia rrugore apelon të vendoset përherë rripi i sigurimit dhe kaska mbrojtëse. Të evitohen parakalimet e gabuara, pasi janë rreziku […]

Lexo më shumë

Jetonin në Pogradec, si u infektuan me Covid-19 tre gjermanët

Jetonin në Pogradec, si u infektuan me Covid-19 tre gjermanët

Publikuar më 03.07.2020
Kjo e premte ka shënuar rekordin e të infektuarve me Cocid-1...

Kjo e premte ka shënuar rekordin e të infektuarve me Cocid-19 në vendin tonë. Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar pozitivë me Covid, 90 raste, ndër të cilët tre raste të reja janë regjistruar me koronaviurs në Pogradec. Të infektuarit janë shtetas gjermanë mes tyre një çift, të cilët jetojnë prej kohësh në këtë […]

Lexo më shumë