×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Dalin sekretet/ Turqia njoftoi Shqipërinë për rrezikun grek në jug të vendit

Debatet për krizën midis Turqisë dhe Greqisë janë duke vazhduar. Edhe pas takimit të djeshëm të Kryeministrit Edi Rama me homologun e tij grek, Kyriakos Mitsotakis, u vu në dukje një kundërshti nga Demokracia e Re për fatin e marrëveshjes detare mes dy vendeve.

Sot, duke marrë shkas nga këto konflikte, media turke Haber Turk, ka bërë një shkrim, duke theksuar se ishin autoritetet turke në bashkëpunim me ato shqiptare që ndaluan avancimin e Greqisë në jug të vendit, për të kërkuar burime natyrore.

Shkrimi i medias turke:

Duke deklaruar zonën e vendosur në jug të Detit Jon dhe ishullit të Kretës si një ‘zonë kërkimore sizmike’ në vitin 2011, Greqia bëri një hap të mëtejshëm pasi Libia nuk kundërshtoi për shkak të trazirave të brendshme dhe hapi tenderët e kërkimit të hidrokarbureve në këtë rajon në vitit 2014.

Statusi aktual i intervenimit

Ekspertët tërhoqën vëmendjen për faktin se këto përpjekje nga Greqia janë një hap drejt regjistrimit të zonave detare të Libisë në emrin e saj duke krijuar një situatë de facto. U deklarua që me fundin, Greqia zotëronte të paktën 39,000 kilometra katrorë zonë deti që normalisht do t’i përkiste Libisë. Është deklaruar se zona e kapur përbën rreth një të tretën e Zonave Ekskluzive Ekonomike të Libisë (ZEE) në këtë pjesë.

I paligjshëm

Sipas lajmeve të Lütfi Kaplan nga gazeta Stan, çdo metodë që prodhon rezultate në kundërshtim me parimin e barazisë, e cila është baza për përcaktimin e kufijve, nuk pranohet ligjërisht. Ka shumë vendime në vendimet e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë të Kombeve të Bashkuara që brigjet kontinentale janë thelbësore për caktimin e kufijve. Nga ana tjetër, shelfi kontinental dhe caktimi i zonës së ZEE-së ose nuk njihen ose u jepet ndikim i kufizuar në varësi të ishujve (të tillë si Kreta), karakteristikat dhe vendndodhjet e tyre.

E njëjta gjë edhe në Shqipëri

Ekspertët kujtuan se Greqia po përpiqet të kapë zonat detare të Shqipërisë me metoda të ngjashme. Kjo iniciativë e autoriteteve shqiptare dhe Turqisë për të rritur ndërgjegjësimin duke informuar rezultatin pa përfundim u regjistrua. Pas kundërshtimit të Shqipërisë ndaj fushave në Adriatik, Greqia pezulloi aktivitetet e saj atje, këtë herë duke theksuar fushat në jug të Kretës dhe duke bërë deklarata se këtu ka burime të pasura të gazit natyror.

HaberTurk i referohet një interviste të dhënë nga Admirali turk Cicaht Yayci, i cili është edhe arkitekti i planit “Atdheu Blu”, përmes të cilit Turqia shpall Zonë Ekskluzive Ekonomike në një pjesë të mirë të Egjeut.

Në intervistën dhënë HaberTurk-ut në qershor të këtij viti, Yayci është më i drejtpërdrejt në këtë drejtim duke theksuar:

Ne e njoftuam palën shqiptare duke iu thënë se “Greqia po i mashtronte”. Në fund, edhe pse marrëveshja u nënshkrua, Shqipëria i tha Greqisë se “ishujt e tu nuk mund të kenë të njëjtin ndikim në Zonën Ekskluzive Ekonomike me tokën time” duke e çuar marrëveshjen në Gjykatën Kushtetuese, e cila e rrëzoi.

Gjithçka nga media pro qeveritare turke rikthehet pas debatit mes kryeministrit Rama dhe firmëtarës së marrëveshjes së detit me Greqinë, të rrëzuar, Dora Bakojanis.

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

FNSH, RENEA dhe “Shqiponjat” në aksion, kontrolle në mjete, banesa dhe lokale! 21 të arrestuar, sekuestrohen armë dhe drogë (Video)

FNSH, RENEA dhe “Shqiponjat” në aksion, kontrolle në mjete, banesa dhe lokale! 21 të arrestuar, sekuestrohen armë dhe drogë (Video)

Publikuar më 19.09.2020
Përmes një njoftimi zyrtar Policia e Shtetit ka njoftuar se ...

Përmes një njoftimi zyrtar Policia e Shtetit ka njoftuar se vijon aksioni i kontrolleve nga FNSH, RENEA dhe ekipi i “Shqiponjave”. Mësohet se në të gjithë vendin janë ngritur 73 pika kontrolli dhe janë ushtruar kontrolle në dhjetëra mjete, banesa, lokale dhe ambiente të ndryshme. Bëhet e ditur se si rezultat i kontrolleve janë sekuestruar […]

Lexo më shumë

Përfshihet në flakë Bashkia e Kamzës, dalin pamjet e para (Video)

Përfshihet në flakë Bashkia e Kamzës, dalin pamjet e para (Video)

Publikuar më 19.09.2020
Është përfshirë në flakë Bashkia e Kamzës. Ngjarja është rap...

Është përfshirë në flakë Bashkia e Kamzës. Ngjarja është raportuar pak minuta për parë, ndërsa nuk dihet ende se çfarë e ka shkaktuar zjarrin në hyrjen kryesore të institucionit. Pamjet janë bërë virale në rrjetet sociale dhe ashtu siç shihet nga taraca e hyrjes kryesore dalin shtëllunga të zeza tymi.

Lexo më shumë

“Kemi përpara një dimër të vështirë”, eksperti gjerman bën deklaratën e fortë: Nga maskat nuk do të shpëtojmë lehtë

“Kemi përpara një dimër të vështirë”, eksperti gjerman bën deklaratën e fortë: Nga maskat nuk do të shpëtojmë lehtë

Publikuar më 19.09.2020
Gjatë pandemisë së koronës gjermanët dëgjonin këshillat e vi...

Gjatë pandemisë së koronës gjermanët dëgjonin këshillat e virologut, Christian Drostenit. Në një intervistë për Deutsche Wellen ai paralajmëron se kemi përpara një dimër të vështirë. DW: Dhe sa kohë do të na duhet të jetojmë me pandeminë e koronës? Christian Drosten: Është e vështirë të bësh prognoza globale. Në Europë ne kemi gjendje me […]

Lexo më shumë

“S’dua para e as ushqim”, vajza nga Afganistani shpërthen në lot pasi kapet nga policia shqiptare: S’jemi terroristë!

“S’dua para e as ushqim”, vajza nga Afganistani shpërthen në lot pasi kapet nga policia shqiptare: S’jemi terroristë!

Publikuar më 19.09.2020
“Nuk dua para. Nuk dua ushqim, dua të shkoj në një vend më t...

“Nuk dua para. Nuk dua ushqim, dua të shkoj në një vend më të mirë ku të shkollohem. Ne nuk jemi terroristë”. Kështu deklaroi një vajzë e re nga Afganistani, e cila është kapur nga policia e Pogradecit, bashkë me 5 të tjerë, pasi kishin hyrë ilegalisht në vendin tonë. Mes lotëve dhe duke u […]

Lexo më shumë

Cikloni shënon viktimën e dytë në Greqi/ Vdes fermeri shqiptar, u rrëmbye nga uji (Video)

Cikloni shënon viktimën e dytë në Greqi/ Vdes fermeri shqiptar, u rrëmbye nga uji (Video)

Publikuar më 19.09.2020
Moti i keq, i shkaktuar nga cikloni “Ianos”, i ka marrë jetë...

Moti i keq, i shkaktuar nga cikloni “Ianos”, i ka marrë jetën një tjetër personi në Greqi, mediat greke raportojnë se viktima e radhës është një fermer shqiptar, i cili është rrëmbyer nga ujërat. Ngjarja e rëndë u raportua mëngjesin e kësaj të shtune, pas kalimit të motit të keq nga Thesalia. Pasi një grua […]

Lexo më shumë

Arrestohet 43-vjeçari në Elbasan, në gusht të 2019-ës plagosi 3 persona (Emri)

Arrestohet 43-vjeçari në Elbasan, në gusht të 2019-ës plagosi 3 persona (Emri)

Publikuar më 19.09.2020
Ka rënë në prangat e policisë 43-vjeçari Gentian Mino, i cil...

Ka rënë në prangat e policisë 43-vjeçari Gentian Mino, i cili më 2 gusht të 2019, në lagjen “28 Nëntori”, Elbasan, në ambientet e një lokali gjatë një konfliktit për motive të dobëta plagosën me armë zjarri dy shtetas si dhe me sende të forta një shtetas tjetër. Sipas policisë, ky shtetas dyshohet të jetë […]

Lexo më shumë

Transportonin emigrantë të paligjshëm, arrestohen 2 persona në Korçë (Video)

Transportonin emigrantë të paligjshëm, arrestohen 2 persona në Korçë (Video)

Publikuar më 19.09.2020
Dy shtetas kanë rënë në prangat e policisë pasi janë kapur d...

Dy shtetas kanë rënë në prangat e policisë pasi janë kapur duke transportuar 6 emigrantë të paligjshëm. Policia e Korçës ka bërë me dije se janë goditur dy raste të tjera të aktivitetit kriminal në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit kundrejt shpërblimit, si rezultat i të cilit […]

Lexo më shumë

Rama shkarkon francezin që i mbrojti paketën ‘antishpifje’, propozon Ditmir Bushatin për në OSBE

Rama shkarkon francezin që i mbrojti paketën ‘antishpifje’, propozon Ditmir Bushatin për në OSBE

Publikuar më 18.09.2020
Ndërsa në Shqipëri qeveria ‘Rama’ po këmbëngul të kalojë pa ...

Ndërsa në Shqipëri qeveria ‘Rama’ po këmbëngul të kalojë pa ndryshime paketën ‘antishpifje’ që cenon rëndë lirinë e medias duke e vënë atë përpara gjobave të rënda, kryeministri shqiptar që kryeson OSBE-në, propozoi deputetin e PS-së dhe ish-ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati, si Komisioner për Lirinë e Medias në OSBE. Bushati pritet të zëvendësojë 52-vjeçarin […]

Lexo më shumë