×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

COVID-19/ Spanja në emergjencë kombëtare, vendoset orë policore gjatë natës

Spanja tashmë ndodhet në emergjencë kombëtare për shkak të COVID-19, Vendi po kalon valën e dytë të koronavirusit pas rritjes së rasteve teksa në total ka regjistruar 1.1 milion të infektuar dhe 34 mijë e 752 viktima.

Po ashtu kryeministri spanjoll Pedro Sanchez nuk ka hezituar të vendosë orë policore gjatë natës, nga ora 23:00- 06:00.

Ai madje ka deklaruar se do i kërkojë parlamentit spanjol një shtyrje të masave kufizuese nga 15 ditë në 6 muaj. “Situata që po kalojmë është ekstreme, është më e rënda në gjysmëshekullin e fundit.”- tha Sanchez të dielën.

Në Spanjë kryeqyteti, Madridi është shumë i goditur nga COVID-19 teksa edhe në valën e parë Spanja ishte nga vendet më të goditura jo vetëm prej rasteve dhe viktimave, por edhe prej mbylljes pasi ekonomia spanjolle ka sektor kyç turizmin.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Italia nuk gjen qetësi/ Sot ka 684 persona të vdekur si pasojë e COVID-19!

Italia nuk gjen qetësi/ Sot ka 684 persona të vdekur si pasojë e COVID-19!

Publikuar më 02.12.2020
Italia ka pasur sot 20,709 të infektuar me koronavirusin në ...

Italia ka pasur sot 20,709 të infektuar me koronavirusin në 24 orët e fundit, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë. Viktimat janë 684. Incidenca e njerëzve të rinj që kanë rezultuar pozitivë për Covid ra në 10% krahasuar me numrin e shtupave të kryera në 24 orët e fundit. Konkretisht, shtupat në 24 orët […]

Lexo më shumë

Testimi dhe karantinimi i udhëtarëve që vijnë me avion nuk është ‘efektive’ paralajmërojnë udhëzimet e reja të BE-së

Testimi dhe karantinimi i udhëtarëve që vijnë me avion nuk është ‘efektive’ paralajmërojnë udhëzimet e reja të BE-së

Publikuar më 02.12.2020
Vendosja e karantinave ose testimit sistematik mbi udhëtarët...

Vendosja e karantinave ose testimit sistematik mbi udhëtarët nuk është një “masë efektive e shëndetit publik” për të zvogëluar përhapjen e koronavirusit, sipas udhëzimeve evropiane për masat shëndetësore në udhëtimet ajrore të publikuara të mërkurën. Në një përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit, shumë vende evropiane u kërkojnë udhëtarëve të ardhur për t’u testuar […]

Lexo më shumë

Shfaqen kamionët e parë me vaksina drejt Anglisë (Video)

Shfaqen kamionët e parë me vaksina drejt Anglisë (Video)

Publikuar më 02.12.2020
Kamionë të mbushur me mijëra doza të vaksinës koronavirus ja...

Kamionë të mbushur me mijëra doza të vaksinës koronavirus janë parë duke u larguar nga fabrika belge e Pfizer për në Angli. Këtë fakt e kanë bërë të ditur mediat britanike, të cilat kanë shfaqur pamjet e para filmike me komionë. Britania e Madhe është një nga vendet e para që do të përdorë vaksinën […]

Lexo më shumë

Pandemia do ketë një ndikim negativ mbi pagat, ja kush do preket më shumë

Pandemia do ketë një ndikim negativ mbi pagat, ja kush do preket më shumë

Publikuar më 02.12.2020
Pandemia COVID-19 ka të ngjarë të ushtrojë “presion ma...

Pandemia COVID-19 ka të ngjarë të ushtrojë “presion masiv në rënie mbi pagat në të ardhmen e afërt”, tha Organizata Ndërkombëtare e Punës në një raport të publikuar të mërkurën. Disa nga ndikimet tashmë janë ndjerë: pagat ranë ose rritja e pagave u ngadalësua në gjashtë muajt e parë të vitit 2020 në dy të […]

Lexo më shumë

Rusia bën hapin e parë në botë/ Mësuesit dhe mjekët javën e ardhshme do vaksinohen me Sputnik V

Rusia bën hapin e parë në botë/ Mësuesit dhe mjekët javën e ardhshme do vaksinohen me Sputnik V

Publikuar më 02.12.2020
Presidenti rus Vladimir Putin u tha zyrtarëve të shëndetësis...

Presidenti rus Vladimir Putin u tha zyrtarëve të shëndetësisë të mërkurën që të fillojnë vaksinimet javën e ardhshme, duke shtuar se vendi kishte prodhuar afër 2 milion doza të vaksinës së tij Sputnik V. Njoftimi erdhi në të njëjtën ditë që Britania miratoi vaksinën Pfizer-BioNTech për një shpërndarje duke filluar javën e ardhshme. Javën e […]

Lexo më shumë

Presioni i madh/ Roja personale e Vladimir Putin vret veten brenda ambienteve të Kremlinit!

Presioni i madh/ Roja personale e Vladimir Putin vret veten brenda ambienteve të Kremlinit!

Publikuar më 02.12.2020
Njeriu që besohet se ka qenë roja i Vladimir Putin thuhet se...

Njeriu që besohet se ka qenë roja i Vladimir Putin thuhet se qëlloi veten për vdekje brenda zyrave të Kremlinit, citon media birtanike, Mirror. Mikhail Valeryevich Zakharov, 33 vjeç, mori jetën e tij ndërsa ishte në detyrë brenda natës. Disa media thanë se ai ka punuar për departamentin e mbrojtjes personale të Shërbimit Mbrojtës Federal […]

Lexo më shumë

Gjejeni kush është kthyer? Silvio Berluskoni mposht virusin dhe futet në vijën e parë të politikës

Gjejeni kush është kthyer? Silvio Berluskoni mposht virusin dhe futet në vijën e parë të politikës

Publikuar më 02.12.2020
Pikërisht kur dukej se karriera politike e Silvio Berlusconi...

Pikërisht kur dukej se karriera politike e Silvio Berlusconit përfundoi më në fund, ai u fut përsëri në vijën e frontit të politikës italiane, duke ofruar të mbështesë qeverinë e brishtë të koalicionit duke miratuar buxhetin. Nuk dukej sikur Berlusconi do kthehej këtë herë. Ai nuk u kthye në zyrën publike pas një dënimi për […]

Lexo më shumë

Rritet numri i vdekjeve në Itali/ 785 persona kanë humbur jetën dhe 19.350 infektime të reja

Rritet numri i vdekjeve në Itali/ 785 persona kanë humbur jetën dhe 19.350 infektime të reja

Publikuar më 01.12.2020
Italia raportoi 785 vdekje të lidhura me koronavirusin të ma...

Italia raportoi 785 vdekje të lidhura me koronavirusin të martën, nga 672 të hënën dhe 19,350 infeksione të reja, krahasuar me 16,377 një ditë më parë, tha ministria e shëndetësisë. Vendi i parë perëndimor i goditur nga virusi, Italia ka parë 56,361 viktima të COVID-19 që kur shpërthimi i saj u shfaq në shkurt, numri […]

Lexo më shumë