×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Covid-19 prek direkt qelizat nervore”, mjeku shqiptar në SHBA: Situatë e rënduar, dy ilaçet që po përdorim

Mjeku shqiptar që shërben në SHBA, Gentian Toshkëzi, tha në një lidhje me “Skype” për “News24” se situata me koronavirusin në Amerikë është e rënduar dhe shifrat po rriten nga dita në ditë.

Mjeku Toshkëzi theksoi se shifrat e infektimeve dhe viktimave nga Covid-19 në SHBA janë të njëjtë me ato të para muajit maj, kur u shënua piku i valës së parë.

Situata në SHBA ka qenë vërtet e rënduar ditët e fundit. Ka pasur rritje të pacientëve me Covid. Numri është rritur përditë. Gjendja është e rënduar me këtë fluks të madh pacientësh. Po shohim numrat që janë të njëjtë me ato të para muajit maj. Mendoj se kemi futur protokollet për të mos shkuar drejt kolapsit. Ky virus erdhi me shumë të panjohura. Duke e njohur virusin ne filluam në mënyrë urgjente të implementonim protokollet për të trajtuar virusin dhe tani e kemi më të qartë. Tani kemi protokolle që në një far mënyrë supertojnë problemet, por kemi dhe një ilaç, që prodhohet në mënyrë të përshpejtuar si remdesiviri, por edhe plazma, që ndihmojnë pacientët të dalin nga gjendja e rënduar. Për pacientë më të rënduar kemi protokolle më agresive për trajtimin e tyre”, tha mjeku shqiptar.

Neurokirurgu shqiptar foli dhe për ndikimin e koronavirusit te sistemi nervor i pacientëve, duke thënë se është e vërtetë që ky virus prek sistemin nervor dhe trurin e të infektuarve.

Kemi vënë re që ky virus prek edhe sistemin nervor. Disa nga simptomat e prekjes së sistemit nervor lidhen direkt me infektimin e virusit në qelizat nervore. Simptomat mund të jenë të ndryshme, fillon që nga simptoma të lidhura me inskeni, si mundja e vetëdijes, probleme me të folurit, paraliza të gjymtyrëve, etj. Shoh pacientë me Covid që paraqesin probleme edhe me delirin dhe psikoza, që janë vënë re edhe te pacientë me simptoma më të lehta të Covidit. Pacientët që kanë këto probleme i kemi trajtuar në varësi të simptomave që kanë shfaqur. Në varësi të pacientit dhe simptomave që paraqesin, kemi përshtatur edhe trajtimin e tyre”, u shpreh ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Video/ Asgjësohen 46 mijë rrënjë kanabis në Greqi, pranga 24 personave, mes tyre edhe shqiptarë

Video/ Asgjësohen 46 mijë rrënjë kanabis në Greqi, pranga 24 personave, mes tyre edhe shqiptarë

Publikuar më 14.06.2021
Policia greke ka asgjësuar një sasi të madhe bimësh narkotik...

Policia greke ka asgjësuar një sasi të madhe bimësh narkotike në afërsi të Athinës. 24 të arrestuar dhe 46 mijë rrënjë kanabis, është bilanci i një prej sasive më të mëdha të asgjësuara në territorin grek. Burime për policisë bëjnë me dije se kjo sasi e madhe narkotikësh është gjendur në një serë, në të […]

Lexo më shumë

Qytetari egjiptian fiton gjyqin ndaj Bashkisë Tiranë me dëmshpërblim 2.5 milionë lekë

Qytetari egjiptian fiton gjyqin ndaj Bashkisë Tiranë me dëmshpërblim 2.5 milionë lekë

Publikuar më 14.06.2021
Gjykata Administrative e Tiranës gjeti fajtore Policinë Bash...

Gjykata Administrative e Tiranës gjeti fajtore Policinë Bashkiake për diskriminim dhe i akordoi një dëmshpërblim monetar prej 2.5 milionë lekësh qytetarit Agron Cura për dëmin moral të pësuar nga diskriminimi. Lajmin e bëri të ditur Gentian Serjani, avokati që përfaqësoi Curën në gjyq. Policia Bashkiake e gjeti Curën duke transportuar mbeturina me biçikletën e tij […]

Lexo më shumë

Bie aksidentalisht në kanal, vdes një person në Kavajë

Bie aksidentalisht në kanal, vdes një person në Kavajë

Publikuar më 14.06.2021
Një persona ka humbur jetën pasi ka rënë aksidentalisht në n...

Një persona ka humbur jetën pasi ka rënë aksidentalisht në një kanal. Sipas uniformave blu, shtetasi i identifikuar si B.H., 80 vjeç ka rënë aksidentalisht në një kanal dhe për pasojë ka humbur jetën në vendin e ngjarjes. Policia dhe grupi hetimor kanë mbërritur në vendin e ngjarjes dhe kanë nisur punën për zbardhjen e […]

Lexo më shumë

Shtohet rreziku i gripit të shpendëve në Shqipëri, kush është bashkia e radhës që preket

Shtohet rreziku i gripit të shpendëve në Shqipëri, kush është bashkia e radhës që preket

Publikuar më 14.06.2021
Duket se situata e gripit të shpendëve në Shqipëri po agravo...

Duket se situata e gripit të shpendëve në Shqipëri po agravon. Kësaj here është Bashkia Peqin e cila ka shpallur një njoftim të rëndësishëm për banorët e saj në lidhje me sëmundjen e shpendëve. E njohur për traditën e kultivitmit të shpendëve, banorët e Peqinit janë më të rrezikuar nga këto specie. NJOFTIM I RËNDËSISHËM […]

Lexo më shumë

Lëkundje tërmeti pranë kufirit Shqipëri-Greqi, ndihet në disa qytete

Lëkundje tërmeti pranë kufirit Shqipëri-Greqi, ndihet në disa qytete

Publikuar më 14.06.2021
Lëkundje tërmeti janë regjistruar ditën e sotme pranë kufiri...

Lëkundje tërmeti janë regjistruar ditën e sotme pranë kufirit mes Shqipërisë dhe Greqisë. Mësohet se tërmeti ka qenë i magnitudës 4.0 të shkallës rihter. Epiqendra e kësaj lëkundje sizmike ka qenë 13 km në Veri të Fillates të Greqisë. Fatmirësisht nga lëkundjet e tërmetit nuk janë raportuar dëme materiale. Ndërsa raportohet paraprakisht se tërmeti është […]

Lexo më shumë

Çekia vendos Shqipërinë në zonën e rrezikut të Covid, këto do jenë rregullat e reja të udhëtimit

Çekia vendos Shqipërinë në zonën e rrezikut të Covid, këto do jenë rregullat e reja të udhëtimit

Publikuar më 14.06.2021
Në Shqipëri në çdo ditë po raportohen numra shumë të ulët të...

Në Shqipëri në çdo ditë po raportohen numra shumë të ulët të infektimeve të reja me Covid, përfshirë edhe raste kur në ditë të caktuara nuk rezultojnë të infektuar. Vendi ynë, ka hapur kufijtë me të gjitha shtetet, pa kërkuar përmbushjen e asnjë kriteri për mbërritjen e turistëve apo shtetasve të huaj. Ndërsa Çekia, siç […]

Lexo më shumë

“Çmendet” lushnjari/ Pasi dhunoi partneren dhe djalin e mitur, hedh nga ballkoni i katit të 5-të orenditë shtëpiake, prish dy makina

“Çmendet” lushnjari/ Pasi dhunoi partneren dhe djalin e mitur, hedh nga ballkoni i katit të 5-të orenditë shtëpiake, prish dy makina

Publikuar më 14.06.2021
Një rast i pazakontë është raportuar nga Lushnja, ku një 43-...

Një rast i pazakontë është raportuar nga Lushnja, ku një 43-vjeçar, pasi ka dhunuar partneren dhe djalin e tij të mitur, ka hedhur nga ballkoni orenditë shtëpiake. Sipas uniformave blu, disa sende dhe orendi kanë dëmtuar automjetet tip “Benz” dhe “Nisan”, në pronësi të shtetasve K. Rr dhe I. N., të cilët ishin të parkuar […]

Lexo më shumë

Greqia i dhuron Shqipërisë 20.000 doza vaksina antiCovid

Greqia i dhuron Shqipërisë 20.000 doza vaksina antiCovid

Publikuar më 14.06.2021
Ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu është shprehur ...

Ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu është shprehur sot se në Shqipëri kanë mbërritur edhe 20,000 doza të tjera vaksine AstraZeneca, ndaj Covid- 19. Dozat e ardhura janë dhuratë nga shteti fqinj, Greqia. Sipas Ministres, deri tani janë 95,200 doza,  nga të cilat 836,430 janë kryer dhe 332,173 qytetarë kanë marrë dozën e dytë. Sapo kanë […]

Lexo më shumë