Covid-19/ “Klientët mbajnë maskë gjatë marrdhënieve seksuale”, punonjësia e seksit rrëfen vështirësitë gjatë karantinës

“Covidi na shkatërroi, ka prekur të gjithë pa dallim” shpjegon Sofia Mehiel, anëtare e lëvizjes për mbrojtjen e të drejtave të transgjinoreve.

“Ne nuk mund të punojmë, unë jam në vështirësi financiare dhe madje” thotë Baby Moana eskortë napolitane por që prej vitesh jeton në Bolonjë. “Për ne transgjinorët ky profesion është një domosdoshmëri, unë u përpoqa disa herë të kërkoja punë, por ka ende shumë diskriminim” shpreh ajo.

Në Itali prostitucioni nuk është i paligjshëm por të punosh prostitutë nuk është një punë e njohur dhe kështu shumë punonjës seksi nuk kanë të drejtë të përfitojnë nga stimujt ekonomikë dhe subvencione në një situatë emergjente.

“Nëse prostitucioni do të njihej, ne do të paguanim taksat dhe do të kishim të drejtë edhe për pension”, shpjegon Baby Moana.

Sipas Mike Morra CEO dhe themelues i faqes Escort Advisor, 80% e shoqëruesve vendosën të mos punojnë në këtë periudhë.

“Pas 4 majit, megjithatë, kemi vërejtur një rritje të fortë të kërkesave në disa qytete, edhe nëse për momentin për shkak të kufizimeve të lëvizjes në raste urgjente, klientët nuk mund të kenë eksortë”.

Xhesika, thotë se fitonte deri në 15,000 euro në muaj para pandemisë së koronavirusit, ndërsa sapo ka filluar punën përsëri: “Frika është atje, por unë nuk mund të pres akoma derisa të gjejnë një vaksinë. Kam marrë masa paraprake dhe kam pasur klientë që e mbajnë maskën gjatë marrëdhënieve seksuale ” thotë ajo.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet