×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

‘Çmimi i një iluzioni dashurie’, një libër për dashurinë, si çelësi i të gjitha të mirave

Një ditë më parë, Sindi Shkrapi do të njoftonte e gëzuar miqtë e saj në rrjetet sociale: “Sot është një ditë e veçantë për mua,një nga ato ditët e mbushura me surpriza. Sot u botua libri im i parë,por jo i fundit, sigurisht. Jam shumë e lumtur dhe shpresoj t’ju pëlqejë të gjithëve!”. 20-vjeçarja korçare, studente në Slloveni, thotë për gazetën “Shekulli” se i pëlqen të shkruajë dhe të ndajë frymëzimin e saj poetik me të tjerët. Ndërsa redaktorja e librit “Çmimi i një iluzioni dashurie”, duke folur për autoren e re, thotë se “Nëse jeta për Sindin është sjellë si një dem në arenë, ajo ka ditur të jetë një gladiatore shumë e zonja, ta kapë atë nga brirët e pas kaq e kaq shkundjesh të mos bjerë , të jetë aty, me dinjitet e dëshirë për avancim.

Autorja 20-vjeçare e librit poetik

Më poshtë është parathënia e shkruar nga redaktorja e librit Diamanta Zalta Nikolaou.

Sindi Shkrapi! Një autore e re në lëvrimin me penën e shpirtit dhe zërin e zemrës së poezisë, një  qënie e brishtë, e kristaltë, që ke frikë ta prekësh sepse mund të thyhet e të kthehet e gjitha në cifla. Me botën e saj disi ndryshe nga të tjerët, në atë të sakrificës, durimit, dhe pjekjes para kohe të një fëmije të zgjuar e plot talent, Sindi qëndron kështjellë para humbjeve që Zoti deshi e ja dha. Por kurrësesi e ndëshkuar! Thjesht pranon fatin e saj. Sepse drita thonë, e gjen një ditë vendin për ku duhet futur… A ka dritë më të madhe te njeriu se Dashuria?

Sindi ka shumë dashuri brenda saj dhe kjo i jep kurajo kur çdo mëngjes i duhet të përshëndetet me ditën e re, po në të njëjtin vend, nga po i njëjti pozicion… pothuajse i përhershëm, e megjithatë i është mirënjohëse Jetës që është prezent edhe në ato të mira të vogla që i ka dhënë, e sidomos Dashurisë dhe Talentit.  Të gjithë përreth e duan, por ajo më shumë se të gjithë do dashuritë e saj, që disa ikin, disa qëndrojnë e bëjnë sikur ikin, disa janë të siguruara përjetë, si ajo e babait të kthyer në yll, e nënës që rrezaton dritën e mëmësisë. I pëlqen të shkruajë, i pëlqen të meditojë, me atë mendje fëmije paksa të rritur, që vetëm kërkon nga Universi të dijë! Bota e saj shpirtërore është një fushë e lulëzuar me ngjyra nga e kuqja e përflakur deri tek e zeza serioze e inatçore. Kështu e njoha Sindin, nëpërmjet vargut  shpirtëror. Sa herë jam befasuar me logjikën e saj, pendesat, të folurën e zemrës. Ka një këmbëngulje të fortë për gjithçka që e do, pa llogaritur masën e dashurisë së tjetrit, ajo dashuron për vete, jeton për vete, harmonizohet me gjithçka të kundërt, në sajë të logjikës së fortë, duke e shpënë ujin në avllinë e vet. Të krijohet një përshtypje fillestare, se në librin e saj të parë me poezi ka përsëritje, por jo. Është Këmbëngulje. Është dëshira për të patur atë që e di se nuk e ka fizikisht, por në shpirt ka hedhur rrënjë. Nëse jeta për të është sjellë si një dem në arenë,  ajo ka ditur të jetë një gladiatore shumë e zonja, ta kapë atë nga brirët e pas kaq e kaq shkundjesh të mos bjerë, të jetë aty, me dinjitet e dëshirë për avancim. Herë melankolike, herë kërkuese, poezia për të  rrëfen jetën, i jep asaj ngjyrë, e tërheq drejt të bukurës, e përmbush. Ka frymëmarrje vargu i saj, rritet bashkë me mendimin. Unë dua të jetoj, thotë ajo, sepse si të gjithë e meritoj. Dashuria për të është Dielli. Ajo, dy duar që e mbajnë atë disk të zjarrtë në duar. E lë të digjet, ajo është mësuar me sakrificën dhe dhimbjen.

Kopertina e vëllimit poetik

Në këtë libër Sindi përfaqëson atë njeri të bukur të sprovuar nga jeta dhe fati që herët, i cili nuk di të ndalojë ta dojë atë, pa kushte dhe pa i kërkuar shumë, përveçse Dashurinë. E habitshme, sa pak kërkojnë njerëzit e sprovuar! Këtu qëndron dhe madhështia e tyre. Ndonëse një fëmijë i rritur deri në kapërcimin  e një adoleshence, Sindi paraqitet para lexuesit me dinjitetin e një të rrituri, duke i dhënë një frymë të re poezisë, ndryshe nga ajo që kemi parë shpesh, paraqitja e saj na bën të mendojmë e të gjykojmë si ajo, pa bujë e kërkesa të mëdha, na bën thirrje të duhemi mes nesh, të respektohemi mes nesh, sepse e vetmja dashuria është çelësi i të gjitha të mirave. I uroj autores, të  jetë e bardhë udha e librit të saj të parë, dhe suksese të tjera në vazhdim.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sëmundja e pashërueshme i merr jetën producentes Vjosa Berisha

Sëmundja e pashërueshme i merr jetën producentes Vjosa Berisha

Publikuar më 23.06.2022
Ditën e sotme ka vdekur producentja nga Kosova, Vjosa Berish...

Ditën e sotme ka vdekur producentja nga Kosova, Vjosa Berisha. Lajmin e ka bërë të ditur bashkëshorti i saj, Fatos Berisha përmes një postimi të në rrjetin social “Instagram”. “Me pikëllim të thellë bëjmë të ditur se e dashura jonë Vjosa Berisha ndërroi jetë, sot me datë 23 qershor në spitalin University College Hospital në Londër. […]

Lexo më shumë

Plan i zgjeruar ndërtimesh në zonën tashmë të pambrojtur të Parkut të Butrintit (VIDEO)

Plan i zgjeruar ndërtimesh në zonën tashmë të pambrojtur të Parkut të Butrintit (VIDEO)

Publikuar më 22.06.2022
Në Butrint, banorët e zonës përreth, por edhe të ardhur rish...

Në Butrint, banorët e zonës përreth, por edhe të ardhur rishtaz nga Mirdita, siç është rasti i fshatit Shëndëlli, janë në dijeni të ndryshimeve që pritet të pësojë e gjithë zonë. Por ata janë të ndarë sa i takon nevojës për investime në funskion të infrastrukturës së parkut dhe jo vetëm, ndonëse pranojnë se nuk […]

Lexo më shumë

Presidenti Meta kërkon komision të posaçëm parlamentar për Parkun e Butrintit: Çështje me rëndësi ekstremisht të veçantë

Presidenti Meta kërkon komision të posaçëm parlamentar për Parkun e Butrintit: Çështje me rëndësi ekstremisht të veçantë

Publikuar më 20.06.2022
Presidenti Ilir Meta i është drejtuar Kuvendit me një kërkes...

Presidenti Ilir Meta i është drejtuar Kuvendit me një kërkesë për ngritjen e një Komision i Posaçëm parlamentar për Parkun Kombëtar të Butrintit. Meta thotë se kjo çështje ka një rëndësi ekstremisht të veçantë që kërkon kujdes të lartë nga organet shtetërore dhe për këtë Kuvendi i Shqipërisë, duhet të miratojë dekretin e Presidentit, dhe të […]

Lexo më shumë

Sunny Hill rikthehet në Prishtinë, festivali do të mbahet në dy kryeqytetet shqiptare

Sunny Hill rikthehet në Prishtinë, festivali do të mbahet në dy kryeqytetet shqiptare

Publikuar më 20.06.2022
Sunny Hill Festival do të mbahet edhe në Prishtinë. Lajmin e...

Sunny Hill Festival do të mbahet edhe në Prishtinë. Lajmin e ka bërë të ditur me anë të një deklaratë të përbashkët Sunny Hill Festival dhe Ministrisë së Kulturës. Një njoftim bëhet me dije se Sunny Hill do të mbahet në Prishtinë në datat 4, 5, 6 dhe 7 gusht 2022. Institucionet qendrore dhe lokale […]

Lexo më shumë

Zhvendosja e festivalit ‘Sunny Hill’ nga Prishtina në Tiranë, media amerikane: Kosova humbi ndaj Shqipërisë

Zhvendosja e festivalit ‘Sunny Hill’ nga Prishtina në Tiranë, media amerikane: Kosova humbi ndaj Shqipërisë

Publikuar më 17.06.2022
Zhvendosja e Sunny Hill në Tiranë ka marrë vëmendjen e media...

Zhvendosja e Sunny Hill në Tiranë ka marrë vëmendjen e mediave të njohura në botë. Billboard, e specifikon zhvendosjen nga Prishtina në Tiranë si mosmarrëveshje politike. Ata e cilësojnë si fitore të Shqipërisë dhe humbje të Kosovës, zhvendosjen e festivalit të organizuar nga Dua Lipa dhe i ati i saj, Dukagjin Lipa. Shkrimi Një festival ndërkombëtar […]

Lexo më shumë

Dua Lipa konfirmon zhvendosjen e festivalit ‘Sunny Hill’ në Tiranë, historia e plotë e përplasjes që trazoi Kosovën dhe lumturoi dyshen Veliaj-Rama

Dua Lipa konfirmon zhvendosjen e festivalit ‘Sunny Hill’ në Tiranë, historia e plotë e përplasjes që trazoi Kosovën dhe lumturoi dyshen Veliaj-Rama

Publikuar më 15.06.2022
Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, e cila njëh...

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, e cila njëherësh ishte e përfshirë në organizimin e “Sunny Hill” ka reaguar pas anulimit të festivalit. Kjo pas zhvendosjes së tij në Tiranë, për shkak të zvarritjes së përgjigjes nga Ministria e Administrimit Publik për dhënien e pronës. Ajo ka ripostuar një fotografi të faqes zyrtare të “Sunny Hill” […]

Lexo më shumë

Besa nxjerr këngën e parë të albumit të ri, shqiptarë dhe francezë mirëpresin ‘En Equilibre’

Besa nxjerr këngën e parë të albumit të ri, shqiptarë dhe francezë mirëpresin ‘En Equilibre’

Publikuar më 12.06.2022
Besa Kokëdhima, këngëtarja e shkëlqyer shqiptare me një karr...

Besa Kokëdhima, këngëtarja e shkëlqyer shqiptare me një karrierë të gjatë e të suksesshme, sapo ka nxjerrë “En Equilibre”, që është kënga e parë “single”nga albumi i saj i ardhshëm në Francë dhe Evropë. “En Equilibre” (Ekuilibri) është publikuar në të gjitha platformat dixhitale në Francë & EU https://smarturl.it/besa Regjia është bërë nga artisti i talentuar […]

Lexo më shumë

Butrinti, pasqyrë e mendimit arkeologjik?

Butrinti, pasqyrë e mendimit arkeologjik?

Publikuar më 07.06.2022
Pirro Naçi Kohët e fundit u fol shumë për Butrintin dhe arke...

Pirro Naçi Kohët e fundit u fol shumë për Butrintin dhe arkeologjinë. Na e solli ligji i menaxhimit të Butrintit. Dhe mirë bëri…. Më shumë folën ata jashtë kësaj shkence se sa vetë arkeologët. Por edhe ata kur folën, na ngatëruan më shumë!…. Disa madje u munduan të japin edhe ‘’çertifikata’’ identiteti… Butrinti nuk ka […]

Lexo më shumë