×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Cikloni mbërthen Greqinë, probleme serioze në katër ishuj të Jonit (Foto)

Orët e fundit shteti fqinj, Greqia, është mbërthyer nga cikloni mesdhetar “Janos”, i cili ka sjell reshje të dendura shiu dhe erë të fortë.

Mediat greke kanë bërë publike foto nga situata e krijuar në vend, dhe sipas tyre, e premtja parashikohet të jetë një ditë me reshje të mëdha shiu dhe stuhi, të cilat do të shoqërohen nga erëra shumë të forta. Cikloni do të ketë ndikim më të madhe në ishujt e Jonit, nga Lefkada dhe më në jug, Greqinë Qendrore dhe Evia.

Mësohet se në orët e mbrëmjes do të ketë një dobësim të lehtë.

Ndërsa në Atikë, reshjet e shiut dhe shtrëngatat do të intensifikohen natën dhe do të vazhdojnë me intensitete të mëdha në intervale deri në mesditën e së shtunës.

Të dielën, fenomene të forta do të prekin Peloponezin jugor deri të hënën në mëngjes herët.

Moti i keq vazhdon me intensitet në Lefkada, ku shkollat ​​nuk po punojnë, sidomos pjesa jugore e ishullit është në vorbullën e ciklonit Mesdhe nga 4 në mëngjes.

Erërat e fuqishme dhe shiu i rrëmbyeshëm goditën zonat në Vasiliki, Ponti e Poros.

Shumë rrugë janë përmbytur ndërsa përrenjtë zbresin të fryrë nga malet përreth. Ekipet komunale po përpiqen të hapin daljen e ujit në det duke hequr trungjet e pemëve të rrëzuara.

Ndërsa raportohet se ka probleme me energjinë elektrike në Kefalonia, Zakynthos dhe Ithaca.

Moti i keq shkaktoi dëme të mëdha në rrjetin e tre ishujve, dhe parashikimet meteorologjike bëjmë me dije se fenomeni i motit është ende në zhvillim e sipër, duke e komplikuar kështu punën e ekuipazheve për të riparuar dëmet.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shifrat e COVID-19 në Kosovë, tre të vdekur dhe 197 persona rezultojnë pozitiv

Shifrat e COVID-19 në Kosovë, tre të vdekur dhe 197 persona rezultojnë pozitiv

Publikuar më 27.10.2020
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë M...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.018 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 197 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv […]

Lexo më shumë

Mbyllen 14 shkolla, infektohen mbi 250 nxënës e mësimdhënës

Mbyllen 14 shkolla, infektohen mbi 250 nxënës e mësimdhënës

Publikuar më 27.10.2020
Për shkak të paraqitjes së rasteve pozitive me koronavirus, ...

Për shkak të paraqitjes së rasteve pozitive me koronavirus, si në mesin e nxënësve ashtu edhe të mësimdhënësve, 14 shkolla në Kosovë janë mbyllur, kurse mësimi ka kaluar online. Diellza Kukaj, zyrtare për informim në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, thotë se numri i nxënësve të infektuar me koronavirus është 130, ndërkaq i mësimdhënësve 148. […]

Lexo më shumë

Dy anije përplasen në Egje, njëra prej tyre ndahet në mes (Foto)

Dy anije përplasen në Egje, njëra prej tyre ndahet në mes (Foto)

Publikuar më 27.10.2020
Një anije e Marinës greke u përplas me një anije tregtare të...

Një anije e Marinës greke u përplas me një anije tregtare të Pireut këtë mëngjes. Nga goditja me anijen tregtare “Maersk Launceston” që mbante flamurin e Portugalisë, anija greke “Kallisto” pësoi dëme të mëdha materiale. Mediat greke shkruajnë se anija ushtarake greke është ndarë në mes dhe një pjesë e saj është e zhytur në […]

Lexo më shumë

(Video) Shpërthim i fuqishëm e shkëmbim zjarri në Turqi, momenti kur bomba trondit vendin

(Video) Shpërthim i fuqishëm e shkëmbim zjarri në Turqi, momenti kur bomba trondit vendin

Publikuar më 26.10.2020
Një shpërthim i fuqishëm ndodhi mbrëmjen e sotme në Turqi. N...

Një shpërthim i fuqishëm ndodhi mbrëmjen e sotme në Turqi. Nga raportimet paraprake thuhet se bëhet fjalë për një sulm terrorist dhe se bomba që shpërtheu ishte në trupin e një prej autorëve. Ngjarja ka ndodhur në Iskenderun ndërsa përpara shpërthimit ka pasur edhe shkëmbim zjarri me policinë dhe personave të përfshirë. Tashmë në media […]

Lexo më shumë

Rreziku i COVID-19/ Ministri i Shëndetësisë në Kosovë: Po shqyrtohet mbyllja e kufijve dhe kufizim i lëvizjes

Rreziku i COVID-19/ Ministri i Shëndetësisë në Kosovë: Po shqyrtohet mbyllja e kufijve dhe kufizim i lëvizjes

Publikuar më 26.10.2020
Ministria e Shëndetësisë ka filluar të shqyrtojë masa të rej...

Ministria e Shëndetësisë ka filluar të shqyrtojë masa të reja për parandalimin e përhapjes më të madhe të coronavirusit në Republikën e Kosovës. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se mbyllja e kufijve dhe kufizimi i lëvizjes në zonat më të prekura me COVID-19 janë dy nga masat të cilat janë duke u shqyrtuar. […]

Lexo më shumë

Greqi/ Ja sa persona janë testuar pozitivë dhe sa humbën jetën

Greqi/ Ja sa persona janë testuar pozitivë dhe sa humbën jetën

Publikuar më 26.10.2020
Vala e dytë e pandemisë COVID-19 po ndjehet edhe në Greqi ku...

Vala e dytë e pandemisë COVID-19 po ndjehet edhe në Greqi ku një rritje e ndjeshme e rasteve po vihet re çdo 24 orë. Kështu autoritetet vendase njoftuan se ditën e sotme u testuan pozitivë 715 raste të reja me koronavirus, duke e çuar numrin e të infektuarve në vend në 31,496. Ndërkohë 95 pacientë […]

Lexo më shumë

Erdogan ashpërson tonet dhe paralajmëron turqit: Bojkotoni çdo produkt që vjen nga Franca

Erdogan ashpërson tonet dhe paralajmëron turqit: Bojkotoni çdo produkt që vjen nga Franca

Publikuar më 26.10.2020
Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka bërë thirrje p...

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka bërë thirrje për bojkot të produkteve franceze mes tensioneve në rritje midis dy vendeve.   Erdogan shkaktoi një reagim të ashpër nga udhëheqësit evropianë këtë fundjavë kur vuri në dyshim shëndetin mendor të Presidentit francez Emmanuel Macron mbi qëndrimin e tij ndaj Islamit. Vërejtjet tashmë e kanë shtyrë […]

Lexo më shumë

Zyrtari i lartë i BE-së flet për aktakuzën ndaj Presidentit Thaçi dhe marrëveshjen “urgjente” me Serbinë

Zyrtari i lartë i BE-së flet për aktakuzën ndaj Presidentit Thaçi dhe marrëveshjen “urgjente” me Serbinë

Publikuar më 26.10.2020
BE e mbështet fuqishëm punën e Dhomave të Specializuara dhe ...

BE e mbështet fuqishëm punën e Dhomave të Specializuara dhe e konsideron punën e tyre thelbësore për përparimin e mëtejmë të Kosovës drejt BE-së. Kështu ka thënë Josep Borell, Përfaqësuesi Lartë i BE-së i cili e mban edhe postin e Nënkryetarit të Komisionit Europian, duke iu përgjigjur një pyetjeje të një europarlamentari i cili e […]

Lexo më shumë