Çfarë tha Mbretëresha në deklaratën për Harry-n dhe Meghan? 6 mesazhet që i përçoi çiftit

Foto 1 nga 9 Pas Para

Pas mbledhjes së paparë të Familjes Mbretërore në Sandringham, që u zhvillua dje për të vendosur të ardhmen e nipit të saj dhe ‘familjes së tij të vogël’, pas vendimit të këtyre të fundit për të dorëzuar titujt, ka ardhur edhe deklarata e Madhërisë së saj.

Mbretëresha Elizabeth doli në një deklaratë për shtyp, pasi bisedoi kokë më kokë edhe me vetë Harry-n.

Mediat britanike shkruajnë se më shumë se një deklaratë, ajo çfarë Mbretëresha tha, ishte një mesazh thellësisht personal, ku ajo nuk ju referua atyre në tituj por si ‘Harry dhe Meghan’.

Deklarata tregon se çifti nuk do të marrë para nga taksat e popullit britanik, por i referohet një “periudhe tranzicioni”, ku nuk e sqaron se si çifti do të arrijnë në vetë-financimi.

Sipas Daily Mail, Mbretëresha përmes asaj deklarate ka lëshuar 6 mesazhe.

Më poshtë mund t’i lexoni ato:

Sot familja ime kishte një diskutim shumë konstruktiv për të ardhmen e nipit tim dhe familjes së tij.

Fakti që Mbretëresha lëshoi ​​deklaratën në emrin e saj dhe i referohet ‘familjes sime’ e ‘nipit tim dhe familjes së tij’ është e qëllimshme dhe e rëndësishme, shkruan Daily Mail.

Mbretëresha duket se është lënduar thellë nga ngjarjet e javës së shkuar, pasi Harry e lëshoi deklaratën e tij pa njoftuar familjen më parë. Mbretëresha dëshiron që bota ta njohë atë edhe si gjyshe, jo vetëm si drejtuese e një familje.

Por shqetësimi kryesor i Harry-t ishte të siguronte një zgjedhje sa më të mirë të mundshëm financiare para se ai dhe Meghan të arrijnë të bëhen të pavarur financiarisht.

Por në fund të fundit është Mbretëresha, ajo që ka fjalën e fundit për të ardhmen e Sussexes.

Familja ime dhe unë jemi plotësisht mbështetës të dëshirës së Harry dhe Meghan për të krijuar një jetë të re, si një familje e re.

Referenca e Madhërisë së saj për “Harry and Meghan”, në vend se “Duka dhe Dukesha e Sussex”, siç është protokolli për deklaratat zyrtare të Pallatit, mund të jetë një tregues që çifti do t’i hiqet titulli mbretëror.

‘Familja ime dhe unë’ është gjithashtu një përpjekje e qëllimshme për të shfaqur një front të unifikuar, pas spekulimeve për zemërime mes Uilliam dhe Harry-t.

Megjithëse do të preferonim që ata të mbeteshin anëtarë e të punonin me kohë të plotë pranë Familjes Mbretërore, ne e respektojmë dhe e kuptojmë dëshirën e tyre për të jetuar një jetë më të pavarur familjare, ndërsa mbeten një pjesë e vlerësuar e familjes time.

Mbretëresha, si dhe anëtarët e tjerë të Familjes Mbretërore, e bëjnë të qartë dhimbjen e tyre për ngjarjet e fundit. Ekziston gjithashtu mundësia se Harry, mund të mendoj se ai ka dalë nga planet për një mbretëri të ardhshme.

Daily Mail shkruan se, në kohën e Jubileut, në vitin 2012, kur Mbretëresha, Charles dhe dy djemtë e tij qëndruan në ballkonin në Pallatin Buckingham, burimet thanë se Harry-t i ishte bërë e qartë se ai ishte një ‘komponent kryesor’ i çdo linje mbretërore të ardhshme.

Megjithatë, Mbretëresha e kupton dëshirën e tij për t’u shkëputur.

Harry dhe Meghan e kanë bërë të qartë se ata nuk duan të mbështeten me fondet publike, në jetën e tyre të re.

Harry dhe Meghan parashikohet të bëjnë milionerë si një ‘markë’ globale.

Por nuk do të jetë e lehtë për ata të mbash një stil jetesë transatlantike me të paktën dy shtëpi. Deklarata nuk do të vlente nëse Charles do të vazhdojë ta financojë djalin e tij në shumë prej 2 milion £ në vit.

Prandaj jam pajtuar që do të ketë një periudhë tranzicioni, në të cilën Sussexes do të kalojë kohën në Kanada dhe në Mbretërinë e Bashkuar.

Ndalesa mbretërore. Gjatë transferimit të djalit dhe shtëpisë së tyre në Kanada, Harry dhe Meghan tashmë i kanë sinjalizuar Mbretëreshës që në të ardhmen e afërt, ata nuk ka ndërmend të kthehet.

Për këtë Mbretëresha ka pasur shumë pak zgjedhje. Sepse ajo nuk mund t’i urdhërojë ata të kthehen, por mund që ajo të mendoj disa mënyra për të ruajtur paqen, ndërkohë që përpiqet të arrij një marrëveshje tjetër.

Këto janë çështje komplekse që duhen zgjidhur, por ka edhe ca punë për t’u bërë. Unë kam kërkuar që vendimi përfundimtarë të arrihet në ditët në vijim.

Këtu Mbretëresha pranon se ajo është në ujëra të paeksploruar, por e bën të qartë vendosmërinë e saj që zyrtarët të punojnë për një zgjidhje sa më elegante.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet