×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Çfarë ndodh përgjatë kufirit shqiptaro – grek? Pse është kthyer në problem për BE?

Shqiptarët kanë kaluar dhe vazhdojnë të kalojnë kufirin nga Shqipëria drejt Greqisë.

Llogaritet se kufiri ndërmjet shtetit shqiptar dhe atij grek është kaluar në mënyrë të parregullt në mënyrë të përsëritur që nga viti 1990 dhe se vazhdon të mbetet problem edhe sot e kësaj dite, pavarësisht se kohët kanë evoluar dhe shqiptarët lëvizin lirshëm në hapësirën e BE. Megjithatë, shqiptarët kanë të drejtë të udhëtojnë në vende të BE-së, por jo edhe të punojnë. Për në Greqi, ata shkojnë më së shumti për të punuar si emigrantë ekonomikë. Ky emigracion ekonomik ndodh masivisht edhe sot, për shkak se shqiptarët vazhdojnë të punojnë në të zezë te pronarët në shtetin grek dhe se këta të fundit (pronarët grekë më shumë) rrallë ndiqen penalisht, shkruan agjencia europiane e lajmeve “Fontex”.

Shqiptarët punojnë në mënyrë sezonale në Greqi, kryesisht në ndërtim dhe në bujqësi. Numër të madh e problematik ka pasur më herët, por edhe gjatë viteve të fundit, kufiri në fjalë mbetet ndër më problematikët e hapësirës së BE-së. Mbi 5000 persona kanë kaluar në mënyrë të paligjshme kufirin ndërmjet Shqipërisë dhe Greqisë përgjatë vitit 2016, gati 8000 kanë kaluar më 2015. Kjo ndodh në një kohë që ka edhe liberalizim vizash për shtetasit shqiptarë.  /D.Xh/

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

“Nuk do të më tretë dheu po të vdes vetëm për vajzën”, mikesha tregon jetën e vështirë të 37-vjeçares që u masakrua nga ish-bashkëshorti në Itali

“Nuk do të më tretë dheu po të vdes vetëm për vajzën”, mikesha tregon jetën e vështirë të 37-vjeçares që u masakrua nga ish-bashkëshorti në Itali

Publikuar më 23.11.2022
Mikesha e 37-vjeçares shqiptare Vera Myrtaj që u vra bashkë ...

Mikesha e 37-vjeçares shqiptare Vera Myrtaj që u vra bashkë me partnerin e saj me thikë nga ish-bashkëshorti në Itali, ka treguar se ish-burri e dhunonte të ndjerën edhe ne sy të fëmijëve. Viron Karabollaj, 40 vjeç, është autori i masakrës në Spinea të Italisë, ku vrau me thikë ish bashkëshorten e tij Mynevere Karabollaj ose […]

Lexo më shumë

Rrëfehet shqiptari që u dëbua nga Anglia: Ishte terror i paimagjinueshëm, s’do ta provoj më kurrë (REPORTAZHI)

Rrëfehet shqiptari që u dëbua nga Anglia: Ishte terror i paimagjinueshëm, s’do ta provoj më kurrë (REPORTAZHI)

Publikuar më 22.11.2022
Kalimi i emigrantëve shqiptarë me gomone vazhdon të marrë vë...

Kalimi i emigrantëve shqiptarë me gomone vazhdon të marrë vëmendjen e mediave ndërkombëtare. BBC ka realizuar një reportazh në Tiranë, ku është takuar me një emigrant, i cili është dëbuar nga shteti britanik sapo ai shkeli tokën atje. Ai u kishte paguar kontrabandistëve kurdë rreth 3,500 paund  ose 4,169 dollarë për udhëtimin e rrezikshëm nëpër kanalin […]

Lexo më shumë

Një tjetër viktimë shqiptare në Itali, makina përplas për vdekje 24-vjeçaren

Një tjetër viktimë shqiptare në Itali, makina përplas për vdekje 24-vjeçaren

Publikuar më 22.11.2022
Pas vdekjes së tre shqiptarëve dje në Venezia, një tjetër vi...

Pas vdekjes së tre shqiptarëve dje në Venezia, një tjetër viktimë është shënuar në Itali. Një 24-vjeçare shqiptare nga Kosova është përplasur për vdekje nga një automjet në Treviso. Siç raportojnë mediet në Itali, Blerina Kryeziu ndërroi jetë mbrëmjen e djeshme në spitalin e kujdesit intensiv në Ca’ Foncello. E reja nga Kosova që punonte si kamariere në […]

Lexo më shumë

Kush ishte Vera Myrtaj, shqiptarja në Itali që u vra nga ish-bashkëshorti, njërën prej vajzave e kishte në karrocë

Kush ishte Vera Myrtaj, shqiptarja në Itali që u vra nga ish-bashkëshorti, njërën prej vajzave e kishte në karrocë

Publikuar më 21.11.2022
Mynevere Karabollaj (Myrtaj), ose Vera siç thirrej nga miqtë...

Mynevere Karabollaj (Myrtaj), ose Vera siç thirrej nga miqtë,  tridhjetë e shtatë vjeçarja që u vra sot nga ish bashkëshorti në Itali, la burrin e saj tre vjet më parë. Ajo punonte si estetiste në shtëpi që dy vajzave të mos i mungonin asgjë. Ajo u nda nga i shoqi tre vjet më parë dhe […]

Lexo më shumë

“Fshati shqiptar i ndërtuar me paundët britanike”, Daily Mail: Çdo familje ka një të afërm që u dërgon para!

“Fshati shqiptar i ndërtuar me paundët britanike”, Daily Mail: Çdo familje ka një të afërm që u dërgon para!

Publikuar më 18.11.2022
“Daily Mail” ka sjellë një tjetër panoramë të situatën në ve...

“Daily Mail” ka sjellë një tjetër panoramë të situatën në vend. Këtë herë është ndalur në Muzhakë në një prej fshatrave shqiptar ku flet për shumicën e të rinjve që largohen ilegalisht në Britani. Artikulli: Ky është një fshat i vogël në kodrat e Shqipërisë, shtëpitë e të cilit janë ndërtuar nga paratë e emigrantëve shqiptarë […]

Lexo më shumë

Përdoret nga bandat shqiptare? Blogerja “shpërthen” ndaj gazetares britanike: Jam shtatzënë dhe u ndava nga i dashuri se më bëtë kriminele

Përdoret nga bandat shqiptare? Blogerja “shpërthen” ndaj gazetares britanike: Jam shtatzënë dhe u ndava nga i dashuri se më bëtë kriminele

Publikuar më 14.11.2022
Blogerja shqiptare Ion Daci ka reaguar pas artikullit të med...

Blogerja shqiptare Ion Daci ka reaguar pas artikullit të mediave britanike, ku shruanin se ajo përdorej nga bandat për të reklamuar pasaportat false për hyrjen ilegalisht të shqiptarë në Britaninë e madhe. Ajo ka shpërndarë në rrjetin social TikTok bisedën e zhvilluar me gazetaren britanike duke i treguar se i kanë shkaktuar krisje në marrëdhënien me […]

Lexo më shumë

“Çipa biometrike në dokumente reale”, shqiptarët lënë gomonet me metodën e re për të mbërritur Anglinë, The Sun: Pasaportat reklamohen në “Tik Tok”, shmangin…

“Çipa biometrike në dokumente reale”, shqiptarët lënë gomonet me metodën e re për të mbërritur Anglinë, The Sun: Pasaportat reklamohen në “Tik Tok”, shmangin…

Publikuar më 13.11.2022
Emigrantët ilegalë shqiptarë po përdorin kopje të pasaportav...

Emigrantët ilegalë shqiptarë po përdorin kopje të pasaportave të teknologjisë së lartë për të hyrë në Britani, ka zbuluar një hetim i “Sun on Sunday”. Ekspertët që punojnë për bandat e trafikimit po kopjojnë çipa biometrike në dokumente reale. Hetuesit tonë iu ofrua një paketë ku përfshihej pasaportë false dhe patentë për vetëm 2600 £, me tarifën […]

Lexo më shumë

“Këtu s’ka jetë”/ “Sky News” raporton nga Tirana për emigrantët në Britani: Sa përgjegjësi ndjen kryeministri për mungesën e shpresës që i shtyn njerëzit të ikin?

“Këtu s’ka jetë”/ “Sky News” raporton nga Tirana për emigrantët në Britani: Sa përgjegjësi ndjen kryeministri për mungesën e shpresës që i shtyn njerëzit të ikin?

Publikuar më 11.11.2022
Nga Siobhan Robbins Në një kafene në kryeqytetin e Shqipëris...

Nga Siobhan Robbins Në një kafene në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, po shikojmë një video të tronditur të një gomoneje të mbushur me 44 emigrantë që kalojnë Kanalin për në Angli. Kontrabandistët i kanë ngjeshur fort. Çdo person shtesë do të thotë më shumë para. Ka katër ose pesë jelek shpëtimi për të gjithë varkën. “Isha shumë […]

Lexo më shumë