×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Çfarë është skaneri LiDAR dhe çfarë funksioni kryen në iPhone 12?

Me kamerën e re të iPhone Apple premton tre gjëra: efekte foto dhe video, realitetin e shtuar dhe skanim objektesh dhe hapësirash. Dy të fundit shkojnë kryesisht për zhvilluesit dhe bizneset të cilët janë në kërkim të krijimit të hartave vizuale.

Por një përdorues i zakonshëm do të mjaftohet me efektet foto dhe video. Çfarë është skaneri LiDAR prezent në iPhone 12 Pro dhe Pro Max?

Përtej aplikimit të tij në realitetin e shtuar, sensori Lidar funksionon duke lëshuar lazera të cilët masin distanca. Në iPhone 12 Pro dhe Pro Max Apple është duke e përdorur për të përmirësuar autofokusin. Kompania thotë se si rezultat autofokusi është 6 herë më i shpejtë në dritë të pakët krahasuar me një kamër normale.

Gjithashtu sensori LiDAR mundëson foto më cilësore portret në kushte me dritë të pakët. Koncepti i përdorimit të një sensori të dedikuar thellësie nuk është diçka e re.

Shumë telefonë përdorin sensorë thellësie për të përmirësuar cilësinë e fotove portret dhe mund të përmendim OnePlus Nord. Por këto sensorë funksionojnë kryesisht në ambiente me dritë.

Disa modele si Huawei P30 Pro dhe Samsung Galaxy S20 Ultra kanë sensor time-of-flight (ToF) i cili përdor rreze infra të kuqe për të lexuar thellësinë e objekteve.

Si ToF ashtu dhe LiDAR skanojnë ambientin në disa metra largësi, por disa versione të këtij të fundit masin distanca deri në 100 metër. Zakonisht sensorë të tillë përdoren në makina. Avantazhi i skanerit LiDAR është se dërgon impulse të vogla rrezesh nga një cep tek tjetri për të skanuar ambientin. Ndërsa ToF dërgon vetëm një impuls drite për të matur hapësirën duke cënuar saktësinë.

Implementimi i një sensori LiDAR në iPhone, zhvilluesit me shumë gjasa do të inkurajohen për të gjetur mënyra të shfrytëzimit të tij kryesisht në realitetin e shtuar. Snapchat u bë aplikacioni i parë që lançoi lente për aplikacionin iOS që përdorin LiDAR. /PCWorld.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WhatsApp së shpejti do të ketë një opsion të shumëkërkuar

WhatsApp së shpejti do të ketë një opsion të shumëkërkuar

Publikuar më 28.10.2020
Së shpejti do të mund të përdorni llogarinë e WhatsApp në më...

Së shpejti do të mund të përdorni llogarinë e WhatsApp në më shumë se një pajisje njëherazi dhe tashmë kemi një ide të qartë sesi mund të funksionojë. Në qershor u raportua se mbështetja për disa pajisje njëherazi po vinte së shpejti dhe tani një imazh i një menuje të re të WhatsApp detajon sesi […]

Lexo më shumë

Samsung bën atë për të cilin Apple u kritikua

Samsung bën atë për të cilin Apple u kritikua

Publikuar më 27.10.2020
Raportime që prej muajit korrik thonin se Samsung nuk do të ...

Raportime që prej muajit korrik thonin se Samsung nuk do të përfshinte një karikues në kutinë e flagshipit të ardhshëm. Tani një raport i fundit nga shtëpia e vetë firmës pretendon se Galaxy S30 nuk do të vijë me aksesorët që shitej gjithnjë. Samsung do të ndjekë Apple duke eliminuar karikuesin por përfshirë kufjet. Seritë […]

Lexo më shumë

Çfarë fshehin në brendësi iPhone 12 dhe 12 Pro (FOTO/VIDEO)

Çfarë fshehin në brendësi iPhone 12 dhe 12 Pro (FOTO/VIDEO)

Publikuar më 26.10.2020
Në videon më të fundit të iFixit, në një çmontim të iPhone 1...

Në videon më të fundit të iFixit, në një çmontim të iPhone 12 dhe 12 Pro mësojmë se pajisjet janë shumë të ngjashme me njëra tjetrën. Ekranet mund të shkëmbehen mes tyre sipas iFixit po ashtu edhe bateritë 10.78W. mburoja e kamerës në iPhone 12 fsheh një ndarës prej plastike ku iPhone 12 Pro ka […]

Lexo më shumë

Instagram ju jep krijuesve një mënyrë të re për të bërë para

Instagram ju jep krijuesve një mënyrë të re për të bërë para

Publikuar më 21.10.2020
Krijuesit e Instagram tani kanë më shumë mënyra për të bërë ...

Krijuesit e Instagram tani kanë më shumë mënyra për të bërë para. Përmes platformës tani influencerët mund të shesin simbole gjatë transmetimeve live, një testim i cili po zgjerohet edhe tek reklamat IGTV. Instagram prezantoi herë të parë simbolet në një postim në blog në Maj të 2020-ës. Përdoruesve u jepet një opsion për të […]

Lexo më shumë

Bie dyqani online i Apple pak para se të fillojnë porositë për iPhone 12 dhe 12 Pro

Bie dyqani online i Apple pak para se të fillojnë porositë për iPhone 12 dhe 12 Pro

Publikuar më 16.10.2020
Dyqani online i Apple është jashtë funksioni përpara se poro...

Dyqani online i Apple është jashtë funksioni përpara se porositë të fillojnë për iPhone 12 dhe 12 Pro. Në dyqanin e Apple lexohet një mesazh “You’re… early.” iPhone 12 dhe 12 Pro debutojnë në mëse 30 vende të botës ditën e sotme. Modelet e reja të iPhone vinë me një ridizajnim të plotë të rrafshët […]

Lexo më shumë

Në 12 tetor vjen iPhone 12, zbulohen të gjitha detajet e modeleve të reja

Në 12 tetor vjen iPhone 12, zbulohen të gjitha detajet e modeleve të reja

Publikuar më 09.10.2020
Ekrani Super Retina XDR që ishte ekskluzivitet vetëm i iPhon...

Ekrani Super Retina XDR që ishte ekskluzivitet vetëm i iPhone 11 Pro, tani do të ofrohet për mbarë linjën. Të katërt vinë me standardin Dolby Vision HDR. Një raport i fundit zbulon detajet e plota të asaj çfarë pritet nga Apple më 13 Tetor. Në këtë aktivitet Apple do të prezantojë katër modele të reja […]

Lexo më shumë

Ngacmimi online, Instagrami do të fshehë automatikisht komentet fyese

Ngacmimi online, Instagrami do të fshehë automatikisht komentet fyese

Publikuar më 07.10.2020
Instagram do të fillojë të fshehë komentet fyese automatikis...

Instagram do të fillojë të fshehë komentet fyese automatikisht si pjesë e një tentative për të adresuar ngacmimin online. Kompania tha se komentet që cilat do të fshihen, do të jenë të ngjashme në përmbajtje me ato që janë raportuar nga përdoruesit në të kaluarën. Ende përdoruesit mund t’i shohin këto komente duke klikuar “View […]

Lexo më shumë

Së shpejti vjen iPhone 12, zbulohet data kur do t’i prezantohet botës

Së shpejti vjen iPhone 12, zbulohet data kur do t’i prezantohet botës

Publikuar më 06.10.2020
Iphone 12 sipas të gjitha gjasave do të prezantohet të martë...

Iphone 12 sipas të gjitha gjasave do të prezantohet të martën e 13 tetorit. Kjo pasi Apple ka bërë me dije se do të organizojë një konferencë speciale në këtë datë, dhe shumë ekspertë sugjerojnë se aty do t’i prezantohen botës telefonat e rinj me kapacitetet për rrjetin 5G. Pak ditë më parë Apple prezantoi […]

Lexo më shumë