×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Çfarë duhet të “ndërprisni” në mënyrë që zemra juaj të mos ju tradhtojë në 50

Dy modele të zakonshme dietike, përfshirë konsumin e lartë të çokollatës dhe ëmbëlsirave, mund të shoqërohen me një rritje të rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekjes në moshën e mesme, sipas një studimi të botuar në BMC Medicine.

Në mënyrë të veçantë, studiuesit nga Universiteti i Oksfordit identifikuan dy dieta që shoqëroheshin me një rrezik në rritje të sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekjes në moshën e mesme. E para përfshinte shumë çokollatë, pasta, gjalpë dhe bukë të bardhë dhe disa fruta dhe perime të freskëta. E dyta përfshinte shumë pije me sheqer, lëngje frutash, çokollatë, pasta, sheqer dhe konservantë, dhe pak gjalpë dhe djathë me yndyrë të lartë.

Për të shqyrtuar efektet e dietës në rrezikun dhe vdekshmërinë kardiovaskulare, autorët analizuan të dhënat nga 116,806 të rritur në Angli, Skoci dhe Uells, të moshës 37 deri në 73 vjeç, me një moshë mesatare 56 vjeç. Pjesëmarrësit raportuan ushqimin që hëngrën gjatë 24 orëve të fundit dhe më pas studiuesit identifikuan lëndët ushqyese në grupet e ushqimit që pjesëmarrësit kishin konsumuar dhe llogaritën incidencën e sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekshmërisë përmes dosjeve të pranimeve në spitale deri në vitin 2017 dhe vdekjeve. dhe 2020 respektivisht.

Studiuesit zbuluan se ata që ndoqën dietën e parë ose kishin më shumë gjasa të ishin burra, të rinj, të pafavorizuar financiarisht, duhanpirës, ​​më pak aktivë fizikisht, obezë ose hipertensivë në krahasim me ata, dietat e të cilëve nuk ishin të pasura me ushqime në këtë dietë. Në grupin e parë të dietave, njerëzit që ishin më të rinj se 60 vjeç ose mbipeshë ose obezë kishin një rrezik më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare sesa ata mbi 60 vjeç ose me peshë normale.

Nga ana tjetër, pjesëmarrësit në llojin e dytë të dietës u zbuluan se kishin një rrezik në rritje të sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekshmërisë, megjithëse ata kishin tendencë të ishin më aktivë fizikisht dhe kishin më pak gjasa të pinin duhan ose të vuanin nga obeziteti, hipertensioni, diabeti, në krahasim me ata që nuk e ndoqën këtë dietë. Gratë, njerëzit nën moshën 60 vjeç, ose ato me obezitet në veçanti kishin një rrezik më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare nëse hanin një dietë të lartë në dietën e dytë.

Autorët paralajmërojnë se natyra vëzhguese e studimit nuk lejon përfundime në lidhje me një lidhje shkakësore midis dietës, sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekshmërisë. Përveç kësaj, pasi të dhënat ushqyese janë marrë nga vlerësimet individuale 24-orëshe dhe jo nga një periudhë e vazhdueshme kohore, ato mund të mos jenë përfaqësuese të dietave të pjesëmarrësve për një kohë të gjatë. Hulumtimet e ardhshme mund të eksplorojnë arsyet e mundshme për korrelacionet midis dietave të shqyrtuara në këtë studim dhe sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekshmërisë.

“Hulumtimi ynë sugjeron që konsumi më i ulët i çokollatës, ëmbëlsirave, gjalpit, bukës me fibra të ulëta, pijeve me sheqer, lëngjeve të standardizuara të frutave, sheqerit të tryezës dhe konservantëve mund të shoqërohen me rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës ose rrezik më të ulët. Zbulimet tona janë gjithashtu të rëndësishme për një studim i mëparshëm që sugjeroi që ngrënia e ushqimeve që përmbajnë më pak sheqer dhe kalori mund të shoqërohet me një rrezik më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare. dhe të zvogëlojë rrezikun e tyre nga sëmundjet kardiovaskulare”, tha Carmen Piernas, autore e studimit.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nga vrasjet me thikë te vendosja e bombave në makinë/ Këta janë politikanët britanikë të cilët janë sulmuar në 40 vitet e fundit

Nga vrasjet me thikë te vendosja e bombave në makinë/ Këta janë politikanët britanikë të cilët janë sulmuar në 40 vitet e fundit

Publikuar më 15.10.2021
Vrasja e deputetit konservator David Ames, 69 vjeç, i cili u...

Vrasja e deputetit konservator David Ames, 69 vjeç, i cili u vra me thikë sot, është një nga sulmet e shumta ndaj politikanëve në Britani vitet e fundit. Më 16 qershor 2016, deputetja laburiste Jo Cox, 41 vjeç, nënë e dy fëmijëve të vegjël, u qëllua për vdekje nga një person i ekstremit të djathtë, […]

Lexo më shumë

Prova e pabesueshme e 4 personave nga restoranti Salt Bae, vetëm verërat bënë 34,000 €

Prova e pabesueshme e 4 personave nga restoranti Salt Bae, vetëm verërat bënë 34,000 €

Publikuar më 15.10.2021
Një dëshmi e re nga restoranti ‘Salt Bae’ në Londër është bë...

Një dëshmi e re nga restoranti ‘Salt Bae’ në Londër është bërë virale në mediat sociale. Hidhërimi rreth restorantit të ri të ‘Salt Bae’ në Angli vazhdon pa u ndalur. Fillimisht kishim komentet negative për çmimet e tij, dhe më pas arritëm në krahasimet me një kompani tjetër që ofron të njëjtën biftek 600 euro […]

Lexo më shumë

Ronaldo/ Kërcimi i tij i tmerrshëm e bëri stolin e Luksemburgut të fliste me ‘veten’

Ronaldo/ Kërcimi i tij i tmerrshëm e bëri stolin e Luksemburgut të fliste me ‘veten’

Publikuar më 15.10.2021
Fjalët nuk janë të mjaftueshme për të përshkruar lojtarë si ...

Fjalët nuk janë të mjaftueshme për të përshkruar lojtarë si Cristiano Ronaldo. Edhe këto ndonjëherë duken të varfra për të shpjeguar sesi është e mundur – ndërsa jeni gati 37 vjeç- të dukeni akoma si një superhero. Përkundrazi, ai mund të thotë shumë për klasën e tij dhe admirimin që (akoma) u shkakton kundërshtarëve një […]

Lexo më shumë

Djali i Erdogan paralajmëron: Europa do të pushojë së ekzistuari, udhëheqësit e saj janë qesharakë

Djali i Erdogan paralajmëron: Europa do të pushojë së ekzistuari, udhëheqësit e saj janë qesharakë

Publikuar më 15.10.2021
“Europa do të pushojë së ekzistuari”, tha Bilal ...

“Europa do të pushojë së ekzistuari”, tha Bilal Erdogan, djali i presidentit turk, duke folur para mbështetësve të AKP -së në pushtet. Në një video të publikuar nga gazetari turk, Abdullah Bozkurt, i biri i Tajip Erdogan, dëgjohet duke thënë: “Nuk ka asnjë në Europë që meriton të quhet udhëheqës. Të gjithë janë bërë në […]

Lexo më shumë

Rezidenca e ‘përhumbur’ e Hugh Hefner/ Ish ‘lepurushja’ e Playboy tregon historinë e frikshme që përjetoi

Rezidenca e ‘përhumbur’ e Hugh Hefner/ Ish ‘lepurushja’ e Playboy tregon historinë e frikshme që përjetoi

Publikuar më 15.10.2021
Përtej ‘lepujve’ mbresëlënës, shfaqet pallati i Playboy që f...

Përtej ‘lepujve’ mbresëlënës, shfaqet pallati i Playboy që fshihet dhe që dikush mund ta klasifikojë si të tmerrshëm, siç zbulohet në New York Post, nga ish -partnerja e Hugh Hefner, Brigitte Markouarnt. Ish ylli i ‘Girls Next Door’ shpjegoi se vajzat nuk ishin vetëm në rezidencën e famshme të Kalifornisë, por gjithashtu kishin mysafirë të […]

Lexo më shumë

Japoni/ Rekord pandemik i vetëvrasjeve të studentëve

Japoni/ Rekord pandemik i vetëvrasjeve të studentëve

Publikuar më 14.10.2021
Japonia regjistroi numrin më të lartë të vetëvrasjeve të stu...

Japonia regjistroi numrin më të lartë të vetëvrasjeve të studentëve që nga viti shkollor 1974 , një vit pandemik për të gjithë planetin. Sipas të dhënave të publikuara të mërkurën nga Ministria e Arsimit e vendit të ‘Krizantemave’, në vitin 2020 vdiqën 415 studentë të moshës 6 deri në 18 vjeç, një numër rekord që […]

Lexo më shumë

Çfarë po ndodh në Greqi? Reshje të dendura shiu, stuhi dhe erëra në orët e ardhshme në të gjithë vendin, në disa qytete janë mbyllur shkollat

Çfarë po ndodh në Greqi? Reshje të dendura shiu, stuhi dhe erëra në orët e ardhshme në të gjithë vendin, në disa qytete janë mbyllur shkollat

Publikuar më 14.10.2021
Me shira të dendur, stuhi, breshër dhe erëra të forta, moti ...

Me shira të dendur, stuhi, breshër dhe erëra të forta, moti i keq “Ballos” do të vazhdojë, i cili do të prekë të gjithë Greqinë deri në mbrëmje. Sipas Shërbimit Meteorologjik Kombëtar, bora pritet të bjerë në malet e Epirit, Greqisë perëndimore dhe qendrore. Fenomenet e motit intensiv pritet të zgjasin deri të premten, 15 […]

Lexo më shumë

Publikohen pamjet e Maradonës në shtrat me 16-vjeçaren që e akuzon atë se e mbylli në hotel dhe e drogoi me kokainë

Publikohen pamjet e Maradonës në shtrat me 16-vjeçaren që e akuzon atë se e mbylli në hotel dhe e drogoi me kokainë

Publikuar më 14.10.2021
Janë publikuar pamjet e Diego Maradonës në një shtrat me një...

Janë publikuar pamjet e Diego Maradonës në një shtrat me një vajzë 16-vjeçare e cila ka kohë e akuzoi legjendën e futbollit se e ka mbyllur atë në një hotel, e ka droguar me kokainën dhe e ngacmoi duke e prekur te gjoksi. Mavys Alvarez, nga Kuba, shihet e pakëndshme në videot intime që janë […]

Lexo më shumë