×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Çfarë do të ndodhë nëse Albin Kurtit i ndalohet kandidimi në zgjedhje? Flet eksperti i njohur amerikan

Eksperti i njohur amerikan për Ballkanin në Universitetin Johns Hopkins, Daniel Serwer, ka folur për marrëveshjen e nënshkruar mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe nismës “Guxo” të Vjosa Osmanit.

Serwer, marrëveshjen e bashkëpunimit në zgjedhjet e 14 shkurtit mes Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit e sheh si një sjellje normale në një sistem parlamentar.

“Më duket sjellje normale në një sistem parlamentar. Asgjë e pazakontë”, ka thënë ai për gazetën “Bota sot”.

Ai ka folur edhe për vendimin e institucioneve të Kosovës, që të mos e lejojnë Kurtin të garojë në zgjedhjet e reja. Sipas tij, vendimin për ndalimin e kandidimit, institucionet duhet ta marrin në përputhje me ligjin.

Serwer shprehet se nuk e di nëse VV-ja dhe Osmani do të fitojnë zgjedhjet nëse Kurtit i ndalohet kandidimi.

“Nuk e di. Ata mund të bëjnë më mirë nëse ai nuk lejohet të kandidojë. Por, institucionet e Kosovës duhet ta marrin këtë vendim në përputhje me ligjet dhe rregulloret e tyre”, ka thënë më tej ai për “Bota sot”.

Eksperti amerikan mendon se edhe nëse nuk do të jetë kryeministër, Kurti mund të ushtrojë ndikim vendimtar në vendimet e qeverisë. Sipas tij, në disa vende, udhëheqësit e partive janë më të fuqishëm se kryeministrat.

“Do të theksoja gjithashtu: nuk keni pse të jeni në karrigen e kryeministrit për të ushtruar ndikim vendimtar në vendimet e qeverisë. Në disa sisteme parlamentare udhëheqësit e partive janë më të fuqishëm se kryeministrat”, ka shtuar për “Bota sot” Daniel Serwer.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Tentohet të grabitet me armë një makinë që kryente transport parash në Kosovë, plagosen dy persona

Tentohet të grabitet me armë një makinë që kryente transport parash në Kosovë, plagosen dy persona

Publikuar më 08.03.2021
Dy persona kanë mbetur të plagosur pas një tentativë-grabitj...

Dy persona kanë mbetur të plagosur pas një tentativë-grabitjeje të armatosur në magjistralen Prishtinë-Gjilan, bëri të ditur Policia e Kosovës. “Bazuar në informacionet e para janë ngritur dyshimet se persona të dyshuar kanë shtënë me armë zjarri në drejtim të automjetit që po kryente transportin e parave. Për pasojë, dy persona, pjesë e kompanisë që […]

Lexo më shumë

Greqi/ 1165 raste të reja me koronavirus, 39 vdekje në 24 orët e fundit

Greqi/ 1165 raste të reja me koronavirus, 39 vdekje në 24 orët e fundit

Publikuar më 08.03.2021
Organizata Kombëtarë e Shëndetit Publik në Greqi, konfirmoi ...

Organizata Kombëtarë e Shëndetit Publik në Greqi, konfirmoi se rastet e reja të COVID-19 të regjistruara në 24 orët e fundit janë 1165, nga të cilat 4 u identifikuan pas kontrolleve në portat e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve është 206,281. Bazuar në rastet e konfirmuara të 7 ditëve të fundit, 64 konsiderohen se […]

Lexo më shumë

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Itali kalon 100,000

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Itali kalon 100,000

Publikuar më 08.03.2021
Numri i viktimave nga koronavirusi në Itali ka kaluar 100,00...

Numri i viktimave nga koronavirusi në Itali ka kaluar 100,000 të hënën, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë e këtij vendi. Italia është vendi i shtatë në botë që kalon këtë shifër, pas Shteteve të Bashkuara, Brazilit, Meksikës, Indisë, Rusisë dhe Britanisë. Ministria italiane e Shëndetësisë tha të hënën se 318 pacientë me koronavirus kanë […]

Lexo më shumë

Vdes nga koronavirusi foshnja 37 ditëshe e cila ishte shtruar në spitalin e fëmijëve!

Vdes nga koronavirusi foshnja 37 ditëshe e cila ishte shtruar në spitalin e fëmijëve!

Publikuar më 08.03.2021
Një foshnje vetëm 37 ditëshe ka ndërruar jetë prej koronavir...

Një foshnje vetëm 37 ditëshe ka ndërruar jetë prej koronavirusit në Greqi. Mediat lokale bëjnë me dije se foshnja ishte shtruar prej disa ditësh në spitalin “Aglaia Kyriakou” të Athinës duke luftuar me virusin, por që nuk ia doli. Foshnja nuk kishte ndonjë sëmundje themelore, tregoi simptoma të rënda disa ditë pas lindjes dhe kishte […]

Lexo më shumë

Pilotët grekë do përballen me pilotët pakistanezë mbi Detin Egje, raporton studimi e një organizate nga Izraeli!

Pilotët grekë do përballen me pilotët pakistanezë mbi Detin Egje, raporton studimi e një organizate nga Izraeli!

Publikuar më 08.03.2021
Pilotët grekë të Forcave Ajrore (HAF) ka shumë të ngjarë të ...

Pilotët grekë të Forcave Ajrore (HAF) ka shumë të ngjarë të përfshihen në luftime mbi Detin Egje, me pilotët pakistanezë, sipas një analizte të një think-tanku me bazë në Izrael. Siç raporton Qendra Begand-Sadat për Studime Strategjike, përpjekja e dështuar e grushtit të shtetit në Turqi në 2016 rezultoi që Forca Ajrore e vendit të […]

Lexo më shumë

Shifra të larta në Kosovë/ Gjashtë të vdekur dhe 587 raste të reja nga koronavirusi, ja apeli për qytetarët

Shifra të larta në Kosovë/ Gjashtë të vdekur dhe 587 raste të reja nga koronavirusi, ja apeli për qytetarët

Publikuar më 08.03.2021
Gjashtë persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në 24 orë...

Gjashtë persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Kosovë ndërsa 587 kanë rezultuar pozitivë. Brenda 24 orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Dragash 1 rast (62 vjeç), Gjilan 1 rast (56 vjeç), Prishtinë 1 rast (66 vjeç), Skenderaj 1 […]

Lexo më shumë

Maqedonia e Veriut gati të zbatojë orën policore për shkak të rritjes së rasteve me COVID-19, ja çfarë pritet të ndodhë

Maqedonia e Veriut gati të zbatojë orën policore për shkak të rritjes së rasteve me COVID-19, ja çfarë pritet të ndodhë

Publikuar më 08.03.2021
Nga dita e mërkurë, Maqedonia e Veriut do të shtrëngojë masa...

Nga dita e mërkurë, Maqedonia e Veriut do të shtrëngojë masat për mbrojtje nga përhapja e koronavirusit të ri. Masat, të cilat të martën pritet të miratohen nga qeveria, parashikojnë ndalimin e plotë të lëvizjes së qytetarëve nga ora 22:00 deri në orën 05:00. Këto masa janë propozuar nga Komisioni i Sëmundjeve Infektive, pas rritjes […]

Lexo më shumë

“Në shtator do të hiqen maskat”/ Flet mjekja e njohur greke: Çdo aktivitet që hapet nuk duhet të mbyllet, këto dy javë janë të vështira

“Në shtator do të hiqen maskat”/ Flet mjekja e njohur greke: Çdo aktivitet që hapet nuk duhet të mbyllet, këto dy javë janë të vështira

Publikuar më 08.03.2021
Vlerësimi se numri i rasteve të COVID-19 në Greqi, do të arr...

Vlerësimi se numri i rasteve të COVID-19 në Greqi, do të arrijë kulmin në mes të javës dhe pastaj do të fillojë de-përshkallëzimi, u shpreh nga presidentja e mjekëve të spitalit Athinë-Pire, Matina Pagoni, duke folur për SKAI. “Numri i pacientëve të intubuar do të vazhdojë të rritet edhe këtë javë, sepse rastet që po […]

Lexo më shumë