×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Çështja “Monstra” në Maqedoninë e Veriut, dënohen me burgim të përjetshëm tre të akuzuarit

Gjykata Penale ka dhënë vendimin për rastin “Monstra”, ku Alil Demiri, Afrim Ismailoviç, Agim Ismailoviç dënohen me burgim të përjetshëm. Haki Aziri me 9 vjet burg ndërsa Fejzi Aziri me 15 vjet burg. Sami Luta është liruar nga aktakuza.

Pas vendimit të Gjykatës Penale për rastin, përfaqësuesja e Prokurorisë, Fatime Fetai ka kërkuar paraburgim për katër të dënuarit.

Rasti “Monstra” ka të bëj me vrasjen e pesëfishtë në liqenin e Smillkovës ndodhi në prill të vitit 2012 dhe për këtë vepër disa nga gjashtë të akuzuarit ishin dënuar me burgim të përjetshëm e disa me dënim maksimal.

Rasti “Monstra” është kthyer në rigjykim në fund të vitit 2017 ndërsa i ka paraprirë afera e përgjimeve në vitin 2015 nga ish lideri i atëhershëm i opozitës maqedonase, Zoran Zaev i cili kishte deklaruar se ka dëshmi se të akuzuarit për këtë rast mund të jenë të pafajshëm. Por, tani Zaev ka deklaruar se asnjëherë nuk ka thënë se persona të tjerë e kanë kryer aktin, apo se këta janë të pafajshëm dhe se për këtë rast fjalën e fundit e kanë organet e drejtësisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Ambasadori Minxhozi: Kosova shpëtoi turizmin e Shqipërisë

Ambasadori Minxhozi: Kosova shpëtoi turizmin e Shqipërisë

Publikuar më 25.02.2021
Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi në një int...

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi në një intervistë për “Telegrafi.com”, ka thënë se qytetarët nga Kosova e kanë shpëtuar turizmin e Shqipërisë gjatë vitit të kaluar. Minxhozi ka thënë se gjatë periudhës së pandemisë COVID-19, është shquar një solidaritet ndërmjet autoriteteve shqiptare më ato të Kosovës. “Është shquar një solidaritet ndër institucional të […]

Lexo më shumë

“Është hakmarrje e kryeministrit ndaj shqiptarëve”, Policia malazeze mbyll lokalet dhe restorantet në Tuz

“Është hakmarrje e kryeministrit ndaj shqiptarëve”, Policia malazeze mbyll lokalet dhe restorantet në Tuz

Publikuar më 25.02.2021
Policia malazeze ka shkuar të enjten në mëngjes në Komunën e...

Policia malazeze ka shkuar të enjten në mëngjes në Komunën e Tuzit, në Mal të Zi, për të mbyllur disa biznese të gastronomisë, të cilat ishin të hapura pavarësisht masave të marra nga Ministria e Shëndetësisë, për luftim të koronavirusit. Kësaj mase i është kundërvënë kryetari i Komunës së Tuzit, Nik Gjeloshaj, dhe disa qytetarë, […]

Lexo më shumë

Parlamenti Evropian: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme

Parlamenti Evropian: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme

Publikuar më 24.02.2021
Me 50 vota për, dhjetë kundër dhe nëntë abstenime, Komisioni...

Me 50 vota për, dhjetë kundër dhe nëntë abstenime, Komisioni për politikë të jashtme i Parlamentit Evropian ka miratuar raportin për Kosovën të përgatitur nga Viola Von Cramon-Taubadel, deputete e të Gjelbërve nga Gjermania. Me këtë raport, Parlamenti Evropian u bën thirrje edhe një herë pesë shteteve të Bashkimit Evropian, të cilat nuk e kanë […]

Lexo më shumë

Vjosa Osmani ka marrë mbi 30 mijë vota më shumë sesa Hoti, Hoxhaj, Haradinaj e Limaj bashkë

Vjosa Osmani ka marrë mbi 30 mijë vota më shumë sesa Hoti, Hoxhaj, Haradinaj e Limaj bashkë

Publikuar më 24.02.2021
Vjosa Osmani, e cila me iniciativën e saj “Guxo” garoi në li...

Vjosa Osmani, e cila me iniciativën e saj “Guxo” garoi në listën e Lëvizjes Vetëvendosje në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit, ka dalë kandidatja më e votuar në këto zgjedhje, duke lënë prapa vetes bartësit e listave dhe liderët e partive të tjera politike. Telegrafi mëson se nga 80 për qind të votave të numëruara […]

Lexo më shumë

Arrestohet për pedofili seriale drejtori artistik i Teatrit Kombëtar në Greqi

Arrestohet për pedofili seriale drejtori artistik i Teatrit Kombëtar në Greqi

Publikuar më 22.02.2021
Të tjera detaje kanë dalë në dritë ditët e fundit në Greqi, ...

Të tjera detaje kanë dalë në dritë ditët e fundit në Greqi, për drejtorin artistik të Teatrit Kombëtar Dhimitris Lignadhis, i cili është arrestuar pasi akuzohet për pedofili seriale. Ish-drejtori artistik i Teatrit Kombëtar Grek, Dimitris Lignadis, është vënë nën arrest pas akuzave për abuzime seksuale dhe përdhunimin e një 14-vjeçari në vitin 2010. Policia […]

Lexo më shumë

Maqedonia e Veriut do të blejë 100 mijë vaksina ruse

Maqedonia e Veriut do të blejë 100 mijë vaksina ruse

Publikuar më 21.02.2021
Maqedonia e Veriut ka vendosur që të furnizohet me 100 mijë ...

Maqedonia e Veriut ka vendosur që të furnizohet me 100 mijë vaksina ruse kundër koronavirusit, pas vendimit të mëhershëm për blerjen e 200 mijë vaksinave kineze. Kryeministri maqedonas Zoran Zaev ka njoftuar se u ka dhënë institucioneve udhëzimet për kontraktimin e marrëveshjes së furnizimit me vaksina “Sputnik V”. “Të shtunën mora informacion nga Ministri i […]

Lexo më shumë

Viktimë një 39-vjeçar, 398 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Viktimë një 39-vjeçar, 398 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Publikuar më 21.02.2021
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK), ka regji...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK), ka regjistruar të dielën 398 raste të reja me koronavirus, pas testimit të 2,996 mostrave në institucionet publike dhe ato private. Në 24 orët e fundit, ky Institut ka regjistruar një viktimë të diagnostikuar me sëmundjen COVID-19, që shkakton koronavirusi. Viktima është nga Drenasi, 39 vjeç. Betejën me koronavirusin […]

Lexo më shumë

“Situata është pothuajse e pashpresë për Serbinë”, Vuçiç flet për dialogun me Kosovën

“Situata është pothuajse e pashpresë për Serbinë”, Vuçiç flet për dialogun me Kosovën

Publikuar më 21.02.2021
Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, iu kërkua të komen...

Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, iu kërkua të komentonte presionet nga Prishtina dhe Uashingtoni për një platformë të re dialogu dhe nëse Serbia ka një përgjigje ndaj këtyre presioneve. “Serbia e di se cilat janë interesat e saj kombëtare dhe shtetërore dhe do të vazhdojë të luftojë për njerëzit e saj dhe të drejtat e […]

Lexo më shumë