×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Çështja e detit/ Bakojanis: Marrëveshja e vitit 2009 u bllokua pas ndërhyrjes së Turqisë

Gjatë tryezës më kryeministrin Edi Rama, ish-ministrja e Jashtme Dora Bakojanis deklaroi se marrëveshja e Detit e firmosur në vitin 2009 u anulua për shkak të interesave dhe ndërhyrjes së palëve të treta.

Gjatë forumit të organizuar nga “The Economist”, Bakojanis ka thënë se anulimi i marrëveshjes së detit të vitit 2009 u bllokua pas ndërhyrjes së Turqisë. Ish-ministrja tha se u mërzit shumë kur Gjykata Kushetuese shqiptare vendosi anulimin e marrëveshjes së firmosur mes dy palëve.

“Jam unë ajo që kam nënshkruar këtë marrëveshje, u mërzita shumë kur mora vesh vendimin e gjykatës kushtetuese. Me vjen keq që pas kaq vitesh nuk kemi një marrëveshje mes dy vendeve. Për të qenë e sinqertë që ndërhyrjet e palëve të treta në këtë marrëveshje ka qenë e madhe. Të gjithë e dimë që Turqia nuk e ka dashur këtë marrëveshje. Unë njihem në Greqi si një nga mbështetësit e dialogut mes Greqisë dhe Turqisë.

Shpresoj që Presidenti Erdogan do bëj të gjitha përpjekjet e nevojshme që të mos përshkallëzojë tensionet dhe të ndryshojë retorikën. Unë e njoh prej vitesh dhe ai duhet të kuptojë se kjo nuk është një mënyrë e suksesshme për të bërë politike. Duhet ti kthehemi tryezës së dialogut. T’i drejtohemi Gjykatës ndërkombëtare për këtë çështje. Unë shpresoj që kjo çështje është e qartë dhe i shumicës së vendeve të Mesdheut, shpresoj që fryma mes tre vendeve të mbizotërojë”, ka deklaruar Bakojanis.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hajdari: Ka një marrëveshje të fshehtë! Nuk duhet të heshtim, vijoj të jem për lista të hapura 100%

Hajdari: Ka një marrëveshje të fshehtë! Nuk duhet të heshtim, vijoj të jem për lista të hapura 100%

Publikuar më 25.10.2020
Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari e ftuar në...

Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari e ftuar në rubrikën “Opinion” në News24 ka folur pas ftesës së saj sot për mbledhje të Këshillit Politik pas dekretit të Metës për kthim në Kuvend të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Hajdari thotë se ka ende kohë për reflektim dhe konsensus pasi siç thotë ajo me këto ndryshime në […]

Lexo më shumë

“Në ndihmë të shëndetësisë dhe shqiptarëve të lënë në mëshirë të fatit”, Basha publikon “4 hapat urgjentë” për situatën

“Në ndihmë të shëndetësisë dhe shqiptarëve të lënë në mëshirë të fatit”, Basha publikon “4 hapat urgjentë” për situatën

Publikuar më 25.10.2020
Kryedemokrati Lulzim Basha ka nxjerrë sot 4 hapat urgjentë q...

Kryedemokrati Lulzim Basha ka nxjerrë sot 4 hapat urgjentë që duhet të ndërmarrë qeveria për t’iu ardhur në ndihmë qytetarëve shqiptarë në situatën e pandemisë së COVID-19. Në fakt bëhet fjalë për një pjesë të planit të PD-së për rimëkëmbjen të deklaruar dhe sugjeruar disa herë nga Basha. “Rritja e numrit të testimeve, rimbursimi i […]

Lexo më shumë

“Yuri Kim të vijë të na shikojë këtu”, gratë naftëtare hyjnë në ditën e 11-të të protestës

“Yuri Kim të vijë të na shikojë këtu”, gratë naftëtare hyjnë në ditën e 11-të të protestës

Publikuar më 25.10.2020
Sa vjen edhe përkeqësohet shëndeti i grave naftëtare, të cil...

Sa vjen edhe përkeqësohet shëndeti i grave naftëtare, të cilat tanimë kanë hyrë në ditën e 11-të të grevës. Ato i kanë drejtuar sot një apel grave politikane dhe ambasadores Yuri Kim që të shohin gjendjen e tyre dhe të solidarizohen me to. Gratë greviste shprehen të vendosura ta vijojnë grevën derisa të marrin pagat […]

Lexo më shumë

“Shfrytëzoi pozicionin shtetëror për të shfryrë inatin kundër meje”, Ndocaj i dërgon mesazh Ramës pas incidentit

“Shfrytëzoi pozicionin shtetëror për të shfryrë inatin kundër meje”, Ndocaj i dërgon mesazh Ramës pas incidentit

Publikuar më 24.10.2020
Ish-deputeti Eduart Ndocaj, i cili ditën e djeshme u shoqëru...

Ish-deputeti Eduart Ndocaj, i cili ditën e djeshme u shoqërua nga Policisë e Lezhës, i ka dërgua mesazh kryeministrit Edi Rama. Ndocaj e ka publikuar në rrjetet sociale, mesazhet me kryeministrin, ku i shpjegon se ai ka pasur një ftesë nga Drejtori i Kulturës në Lezhë Pjeter Zefi, dhe ka qenë Pjerin Ndreu ai që […]

Lexo më shumë

U skualifikua nga gara për deputet, reagon Tritan Shehu: Vendimin e kanë tagër vetëm Basha dhe kryesia e PD

U skualifikua nga gara për deputet, reagon Tritan Shehu: Vendimin e kanë tagër vetëm Basha dhe kryesia e PD

Publikuar më 23.10.2020
Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, reagon pas përjas...

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, reagon pas përjashtimit nga Komisioni i Përzgjedhjes së Kandidatëve për deputetë në PD, pasi baza e partisë e konfirmoi. Duke shprehur ironi për komisionin, Shehu thotë se vendimet i marrin organet statutore të partisë që nis me kryetari, Kryesia dhe Këshilli Kombëtar i Partisë. Tritan Shehu kujton se ka qenë […]

Lexo më shumë

Rama, Zaev dhe Vuçiç do takohen më 30 tetor, ftojnë edhe Kosovën në Mini-Shengen

Rama, Zaev dhe Vuçiç do takohen më 30 tetor, ftojnë edhe Kosovën në Mini-Shengen

Publikuar më 23.10.2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është mirëpritur sot ...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është mirëpritur sot në Shkup nga homologu i tij i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, njofton Insajderi. Në një konferencë të përbashkët për media pas takimit të zhvilluar midis tyre, Zaev tha se Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë marrëdhënie të mira fqinjësore që duhet të vazhdojnë në kultivimin edhe […]

Lexo më shumë

Presidenti Meta kthen në Kuvend ndryshimet kushtetuese, ja arsyet

Presidenti Meta kthen në Kuvend ndryshimet kushtetuese, ja arsyet

Publikuar më 23.10.2020
Presidenti Ilir Meta ka kthyer në Kuvend ndryshimet kushtetu...

Presidenti Ilir Meta ka kthyer në Kuvend ndryshimet kushtetuese. Ashtu siç e kishte paralajmëruar, ai ka nënshkruar ditën e djeshme dekretin që kthen në Kuvend rishqyrtimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Sipas Metës, Kodin i ri zgjedhor e çon vendi drejt zgjedhjeve ku rregullat e konkurrimit favorizojnë partinë në pushtet. Në arsyetimet e tij, Presidentit […]

Lexo më shumë

“Deti”/ Vjen reagimi i parë i kryeministrit të Greqisë, Kyriakos Mitsotakis: Kemi rënë dakord të…

“Deti”/ Vjen reagimi i parë i kryeministrit të Greqisë, Kyriakos Mitsotakis: Kemi rënë dakord të…

Publikuar më 22.10.2020
Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka reaguar për h...

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka reaguar për herë të parë në lidhje me vendimin që palët, Greqia dhe Shqipëria t’i drejtohen Gjykatës së Hagës për çështjen e kufirit detar. Mediat greke shkruajnë sot se komentet i ka bërë pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia. […]

Lexo më shumë