×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Çdo 17 orë lind një miliarder”/ Këta janë njerëzit më të pasur në botë (Emrat)

Po sikur të ishte një vit katastrofik në të gjitha nivelet? Një vit pandemish plot me raste tragjike të rasteve dhe vdekjeve në të gjithë botën? Dhe ndërsa e gjithë kjo po ndodhte, numri i miliarderëve në listën e 35-të vjetore të Forbes, të njerëzve më të pasur në botë u rrit në 2,755, 660 më shumë një vit më parë, me një pasuri të kombinuar prej 13,1 trilionë dollarë, nga 8 trilionë dollarë në vitin 2020.

Në të njëjtën kohë, 493 njerëz arritën të hynin për herë të parë në “klubin” e mbyllur të Forbes, që do të thotë se çdo 17 orë “lind” dhe një tjetër miliarder. Nga këto, 210 vijnë nga Kina dhe Hong Kongu dhe 98 nga Shtetet e Bashkuara.

Njerëzit më të pasur

Për të katërtin vit radhazi, Amazon e Jeff Bezos del si njeriu më i pasur në Tokë, me një pasuri prej 177 miliardë dollarësh, një numër i rritur me 64 miliardë euro.

Tesla e Elon Musk është në vendin e dytë, me pasuri prej 151 miliardë euro, duke bërë një “kërcim” prej 126.4 miliard dollarë në vetëm 12 muaj, falë tubimit të furishëm të pjesës së industrisë amerikane të makinave (+ 705%). Në vendin e tretë mbetet Bernard Arno i “perandorisë” së LVMH, e cila ka disa nga markat më të shtrenjta, të tilla si Luis Vuitton, Christian Dior, Sephora dhe të tjerët. Pasuria e biznesmenit francez arrin në 150 miliardë euro nga 76 miliardë euro në vitin 2020.

Shtatë miliarderët e tjerët në top-10

Bill Gates (Microsoft) $ 124 billion

Mark Zuckerberg (Facebook) $ 97 billion

Warren Buffett (Berkshire Hathaway) $ 96 billion

Larry Ellison (Oracle) $ 93 billion

Larry Page (Google) $ 91.5 billion

Sergey Brin (Google) $ 89 billion

Mukes Abani (Reliance Industries) $ 84.5 billion

Në total, 10 të parat kanë një pasuri prej 1.15 trilionë. dollarë, një numër që u rrit me 2/3 krahasuar me vitin 2020. Sa i përket kontinentit të vjetër, miliarderët evropianë arrijnë të rrisin paratë e tyre me 1 trilion dollarë në një total prej 3 trilionë dollarë.

Europianët e pasur

Bernard Arno (LVMH) $ 150 billion

Amancio Ortega (Inditex) $ 77 billion

François Betancourt Meyer (L’Oreal) $ 73.6 billion

François Pino (Kering, Artemis) $ 42.3 billion

Beate Heister (Aldi) $ 39.2 billion

Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të jenë shtëpia e njerëzve më të pasur në planet, me 724 amerikanë që zotërojnë më shumë se 1 miliard dollarë. Pasohet nga Kina me 698 miliarderë, India me 140, Gjermania me 136 dhe Rusia me 117.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

“A lejohen homoseksualët në xhami?”, befason Imam Ahmed Kalaja: Nuk është vetëm për engjëjt! (Video)

“A lejohen homoseksualët në xhami?”, befason Imam Ahmed Kalaja: Nuk është vetëm për engjëjt! (Video)

Publikuar më 11.04.2021
Imami i mirënjohur Ahmed Kalaja ka qenë i ftuar në televizio...

Imami i mirënjohur Ahmed Kalaja ka qenë i ftuar në televizionin Ora News në emisionin ‘Expuls’. I pyetur për njerëzit me orientim seksual të njëjtë, LGBTI, për faktin qe shpesh iu thuhet se kanë dalë nga “rruga e zotit”, se çfarë mendon si Imam, dhe nëse ka vend në fe për ta, Z. Ahmed Kalaja […]

Lexo më shumë

Shtatë mënyra për të zvogëluar mbeturinat e ushqimit (dhe parave)

Shtatë mënyra për të zvogëluar mbeturinat e ushqimit (dhe parave)

Publikuar më 10.04.2021
Është e vërtetë që shumë prej blerjeve që bëjmë në vend që t...

Është e vërtetë që shumë prej blerjeve që bëjmë në vend që të përfundojnë në stomak, përfundojnë – për fat të keq – në plehra. Ne nuk e bëjmë atë me qëllim. Kur shkojmë në supermarket, të gjitha blerjet tona duken të arsyeshme dhe të nevojshme. Por në praktikë diçka nuk është në rregull. Hedhja […]

Lexo më shumë

F1/ Konfliktet brenda pilotëve të njohur, Verstappen i mori punën por edhe gruan e tij!

F1/ Konfliktet brenda pilotëve të njohur, Verstappen i mori punën por edhe gruan e tij!

Publikuar më 10.04.2021
Kjo pasi holandezi i Red Bull Racing shoqërohet me probleme ...

Kjo pasi holandezi i Red Bull Racing shoqërohet me probleme si në karrierë ashtu edhe në jetën personale të rusit, i cili për disa javë i përket ‘Alpine F1’, duke pasur rolin e drejtuesit rezervë dhe udhëzuesit të zhvillimit. Por le të shohim së pari pjesën konkurruese. Kursi i tyre ishte i ngjashëm: anëtarët e […]

Lexo më shumë

Profesori i sëmundjeve infektive: Gratë dhe ato nën moshën 40 vjeç kanë më shumë të ngjarë të vuajnë nga efekte anësore

Profesori i sëmundjeve infektive: Gratë dhe ato nën moshën 40 vjeç kanë më shumë të ngjarë të vuajnë nga efekte anësore

Publikuar më 10.04.2021
Gratë dhe ato nën moshën 40 vjeçe rrezikojnë më shumë të pre...

Gratë dhe ato nën moshën 40 vjeçe rrezikojnë më shumë të preken nga efektet anësore pas vaksinimit. Siç shpjegon një profesor i sëmundjeve infektive në Universitetin Vanderbitt, mbetet të shihet nëse estrogjeni ka lidhje të drejtpërdrejtë me fillimin e simptomave pas dozimit të koronavirusit. Dr. William Schaffner shpjegon se të rinjtë vuajnë nga më shumë […]

Lexo më shumë

Rrëfimi i pabesueshëm i basketbollistit më të ‘fortë’, Dennis Rodman: Kam flirtuar me Ivanka Trump, ajo më pas…

Rrëfimi i pabesueshëm i basketbollistit më të ‘fortë’, Dennis Rodman: Kam flirtuar me Ivanka Trump, ajo më pas…

Publikuar më 09.04.2021
Ylli i basketbollit amerikan, ose siç njihet “Krimbi&#...

Ylli i basketbollit amerikan, ose siç njihet “Krimbi” i NBA, Dennis Rodman, ka një nga jetët më të trazuara jashtë dyshemesë, me një numër mbresëlënës të grave në krah, duke përfshirë Annie Bakes, Madonna, Carmen Electra dhe Michelle Moyer. Sidoqoftë, ish-shoku i çuditshëm i Michael Jordan zbuloi një tjetër lidhje dashurie! Në veçanti, në një […]

Lexo më shumë

Tetë simptoma që nuk duhet t’i injoroni edhe nëse keni kaluar Covid-19!

Tetë simptoma që nuk duhet t’i injoroni edhe nëse keni kaluar Covid-19!

Publikuar më 09.04.2021
Nëse dikush ka qenë i infektuar me koronavirus ose nuk ka qe...

Nëse dikush ka qenë i infektuar me koronavirus ose nuk ka qenë kurrë i sëmurë, ekspertët shpjegojnë se ekzistojnë disa simptoma të vazhdueshme që mund të zbulojnë nëse dikush ka qenë i sëmurë në muajt e fundit. Tre simptomat kryesore të COVID-19 janë kollë e vazhdueshme, ethe dhe humbje e shijes dhe erës. Ka, megjithatë, […]

Lexo më shumë

“Pushtuesi” lakuriq në ndeshjen Granada-United është një humanist 37-vjeçar që studioi për Kimi

“Pushtuesi” lakuriq në ndeshjen Granada-United është një humanist 37-vjeçar që studioi për Kimi

Publikuar më 09.04.2021
Granada priti Manchester United të enjten mbrëma në një datë...

Granada priti Manchester United të enjten mbrëma në një datë tjetër me historinë e saj për çerekfinalet e Europa League, por kësaj radhe me një person të zhveshur që pushtoi fushën në minutat e para të ndeshjes. E panjohur për publikun e gjerë. Sigurisht që nuk është e panjohur për banorët e qytetit të Andaluzisë. […]

Lexo më shumë

Nëna e tij ishte me probleme mendore, kurrë nuk e foli gjuhën greke/ Si Princi Philip shpëtoi Monarkinë Britanike

Nëna e tij ishte me probleme mendore, kurrë nuk e foli gjuhën greke/ Si Princi Philip shpëtoi Monarkinë Britanike

Publikuar më 09.04.2021
Personazhet qendrorë në telenovelën ‘Shtëpia e Windsor’ rral...

Personazhet qendrorë në telenovelën ‘Shtëpia e Windsor’ rrallë janë aq interesantë për njerëzit që martohen. Anëtarët kryesorë të familjes, të lindur për privilegjet, janë të kushtëzuar. Janë burrat dhe gratë që vijnë, të cilët mbështeten për të sjellë ndryshimin. Dhe shumë më parë se Meghan ose Diana të ishin yjet e “Familjes”, ishte Princi Philip […]

Lexo më shumë