×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Sociale

Njoftimi i DPSHTRR-së, testim shoferëve edhe për rinovimin e patentës

Njoftimi i DPSHTRR-së, testim shoferëve edhe për rinovimin e patentës

Publikuar më 15.11.2021
Duke filluar që prej muajit dhjetor, të gjithë drejtuesit e ...

Duke filluar që prej muajit dhjetor, të gjithë drejtuesit e mjeteve të cilët duan të marrin apo të rinovojnë patentën, duhet t’i nënshtrohen një interviste për njohuritë e tyre. Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor ka bërë me dije se shoferët do të pyeten për çështje të sigurisë në rrugë si kujdesin ndaj fëmijëve e […]

Lexo më shumë

Nuk gjeti nuse në fshatin e tij, serbi: Lumturinë ma solli një shqiptare

Nuk gjeti nuse në fshatin e tij, serbi: Lumturinë ma solli një shqiptare

Publikuar më 11.11.2021
Familja Gjokoviç nga fshati Dobrace në Serbi thonë se lumtur...

Familja Gjokoviç nga fshati Dobrace në Serbi thonë se lumturia më e madhe e tyre është familja që kanë krijuar. Serbi Radomir Gjokoviç thotë se përjetoi lumturinë më të madhe të mundshme në vitet e tij kur gati pas gati gjysmë shekulli u dëgjua e qara e një foshnje dhe kaq i mjaftoi për lot gëzimi […]

Lexo më shumë

Elektro-Encefalografia, aparatura mjekësore që zbulon dhe ndihmon aktivitetin e trurit tuaj

Elektro-Encefalografia, aparatura mjekësore që zbulon dhe ndihmon aktivitetin e trurit tuaj

Publikuar më 10.11.2021
Ermand Mertenika Aktiviteti elektrik i neuroneve që populloj...

Ermand Mertenika Aktiviteti elektrik i neuroneve që popullojnë trurin e njeriut bën pjesë në bazën e të gjitha mendimeve, ndjenjave dhe veprimeve që kryejmë. Kjo është arsyeja pse është kaq e vështirë të kuptohet se çfarë po bëjnë neuronet në çdo kohë; gjithçka që përbën jetën tonë mendore konsiston në atë kërcim të pashpjegueshëm që […]

Lexo më shumë

Diversioni i aktivistes Xheni Karaj, puthet me partneren pasi qëndroi dy orë te kisha e Pastorit Akil Pano

Diversioni i aktivistes Xheni Karaj, puthet me partneren pasi qëndroi dy orë te kisha e Pastorit Akil Pano

Publikuar më 08.11.2021
Një grup aktivistësh të LGBT-së ishin ditën e djeshme në kis...

Një grup aktivistësh të LGBT-së ishin ditën e djeshme në kishën ku vepron Pastori Akil Pano pas debatin që kanë pasur me Xheni Karaj mbi familjen heterogjene dhe mundësinë e krijimit të familjes edhe nga prindër të së njëjtës gjini. Xheni Karaj e pranishme në Kishë shkruan se pas daljes nga saj duke dëgjuar Akilin “mbeti […]

Lexo më shumë

Skandal në kopshtet e fëmijëve, shpërndahet formulari me “Prindi 1” e “Prindi 2”, në vend të “nëna” dhe “babai”

Skandal në kopshtet e fëmijëve, shpërndahet formulari me “Prindi 1” e “Prindi 2”, në vend të “nëna” dhe “babai”

Publikuar më 28.10.2021
Pastori Akil Pano ka denoncuar shpërndarjen e një formulari ...

Pastori Akil Pano ka denoncuar shpërndarjen e një formulari në kopshtet e Tiranës ku në vend të ‘nëna’ e ‘babai’ është shënuar ‘Prindi 1’ e ‘Prindi 2’. Sipas pastorit kjo gjë është bërë pa dijeninë e prindërve dhe në shkelje të plotë të ligjit. Pastori shkruan se agjenca Gay ka nisur zbatimin e saj në […]

Lexo më shumë

Shkon në 500 numri i të helmuarve në Krujë, pinë ujin elektoral që u solli Rama për votat e 25 prillit

Shkon në 500 numri i të helmuarve në Krujë, pinë ujin elektoral që u solli Rama për votat e 25 prillit

Publikuar më 27.10.2021
Edhe 130 qytetarë të tjerë në Krujë i janë drejtuar spitalit...

Edhe 130 qytetarë të tjerë në Krujë i janë drejtuar spitalit mbrëmë, duke e çuar në 500 numrin e personave të helmuar nga uji i pijshëm, ndërsa Prokuroria ka nisur sot hetimet. Prokuroria e Krujës bën me dije se vepra penale është regjistruar  “ndotja e ajrit, e ujërave dhe e tokës”, teksa është urdhëruar kryerja […]

Lexo më shumë

Shqipëria me popullsi më të re në moshë se BE, por po plaket me ritme të shpejta

Shqipëria me popullsi më të re në moshë se BE, por po plaket me ritme të shpejta

Publikuar më 04.10.2021
Një përllogaritje e fundit e Eurostat tregon se Shqipëria ka...

Një përllogaritje e fundit e Eurostat tregon se Shqipëria ka raportin e varësisë së të moshuarve (raporti i popullsisë 65+ me popullsinë 15-64 vjeç) nga më të ulëtat në Europë, çka tregon se vendi ende ka një popullsi të re në moshë. Por procesi i plakjes në vendin tonë po ndodh me ritme shumë më […]

Lexo më shumë

Prindërit kërkojnë shfuqizimin e vendimit për mësim të shkurtuar dhe me turne

Prindërit kërkojnë shfuqizimin e vendimit për mësim të shkurtuar dhe me turne

Publikuar më 30.09.2021
Në shkollën 9-vjeçare “Emin Duraku” në zonën e ish-Bllokut, ...

Në shkollën 9-vjeçare “Emin Duraku” në zonën e ish-Bllokut, dhjetëra prindër firmosën të enjten një peticion që kundërshtonte mësimdhënien me orë të shkurtura dhe me turne për fëmijët e tyre. Peticioni i formuluar dhe shpërndarë në disa shkolla të kryeqytetit nga një grup prindërish, synon të nxisë Ministrinë e Arsimit, Sportit dhe Rinisë që të […]

Lexo më shumë