×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Art dhe Kulturë

Shkrimtari Rexhep Qosja feston 84 vjetorin e lindjes

Shkrimtari Rexhep Qosja feston 84 vjetorin e lindjes

Publikuar më 25.06.2020
Shkrimtari Rexhep Qosja feston sot 84 vjetorin e lindjes. Qo...

Shkrimtari Rexhep Qosja feston sot 84 vjetorin e lindjes. Qosja ka lindur më 25 qershor të vitit 1936. Qosja ka dhënë një kontribut shumë të rëndësishëm në lëmin e studimeve letrare dhe është i njohur për sintezat e mëdha shkencore në fushën e historisë së letërsisë e të mendimit teoriko-letrar, me një sërë botimesh ku […]

Lexo më shumë

I jepet lamtumira Moikom Zeqos, flet mes lotësh djali: Amaneti i tij i fundit

I jepet lamtumira Moikom Zeqos, flet mes lotësh djali: Amaneti i tij i fundit

Publikuar më 20.06.2020
Moikom Zeqo sot po përcillet për në banesën e fundit por kon...

Moikom Zeqo sot po përcillet për në banesën e fundit por kontributi i tij mbetet i paçmuar në letërsi, politikë, publicistikë, filozofi, arkeologji edhe pikturë. Në Muzen Historik Kombëtar, kanë filluar homazhet në nder të Moikom Zeqos këtë fundjavë. Ceremonia ka nisur sot në orën 10:00, për të vijuar deri në orën 14:00 dhe homazhet po mbahen […]

Lexo më shumë

Vdes Marjan, aktorja dhe këngëtarja iraniane, simbol i kryengritjes

Vdes Marjan, aktorja dhe këngëtarja iraniane, simbol i kryengritjes

Publikuar më 16.06.2020
Marjan, një këngëtare dhe aktore populllore në Iranin para-r...

Marjan, një këngëtare dhe aktore populllore në Iranin para-revolucionar e cila, pas burgosjes nga autoritetet islamike të vendit në vitet 1980, ia fali zërin kauzës së lirisë politike në atdheun e saj, vdiq më 5 qershor në një spital në Los Angeles, në moshën 71-vjeçare. Shkaku i vdekjes ishte komplikacione nga një operacion, siç thotë […]

Lexo më shumë

Përdhoset shtatorja e Indro Montanellit, “fashistit” që i shkroi nekrologjinë Enver Hoxhës

Përdhoset shtatorja e Indro Montanellit, “fashistit” që i shkroi nekrologjinë Enver Hoxhës

Publikuar më 14.06.2020
Në valën e protestave që kanë përfshirë një pjesë të madhe t...

Në valën e protestave që kanë përfshirë një pjesë të madhe të vendeve demokratike, pas të cilave po akuzohet se fshihet e majta ekstreme dhe neo-komunistët, të shtunën në mbrëmje është përdhosur shtatorja e Indro Montanellit në Milano. Statuja është pikturuar me të kuqe dhe spërkatur me fjalët “racist” dhe “përdhunues”. Për Montalenin është hartuar […]

Lexo më shumë

Regjisorja u mbyll sytë shtatoreve: Nuk dua të shohin çka po ndodh në këtë vend (FOTO)

Regjisorja u mbyll sytë shtatoreve: Nuk dua të shohin çka po ndodh në këtë vend (FOTO)

Publikuar më 10.06.2020
Regjisorja kosovare Flutra Zymi ka ndërmarrë një iniciativë ...

Regjisorja kosovare Flutra Zymi ka ndërmarrë një iniciativë pasditen e së martës, e cila u ka mbyllur sytë shtatoreve të shumta në sheshet e Prishtinës, duke nisë nga shtatorja e Gjergj Kastriotit, presidentit Ibrahim Rugova dhe shumë shtatoreve të tjera, e cila ka dhënë sqarimin, se këtë iniciativë e ka marë që simbolikisht u ka […]

Lexo më shumë

I shpëtoi mbytjes në Dhërmi dhe u mbyt në Ballsh/ Kush i tha Zgarbit që Bylisi është grek?

I shpëtoi mbytjes në Dhërmi dhe u mbyt në Ballsh/ Kush i tha Zgarbit që Bylisi është grek?

Publikuar më 09.06.2020
Pasi shpëtoi paq nga mbytja në Palasë, politikani dhe kritik...

Pasi shpëtoi paq nga mbytja në Palasë, politikani dhe kritiku i artit Vittorio Sgarbi shkoi në Ballsh për tu mbytur me fjalët e veta, kur shkroi se Bylisi është homonim grek.  Në rrjetet e tij sociale, ai ndau me ndjekësit një foto nga vizita në parkun arkeologjik të Bylisit ku e quante këtë të fundit […]

Lexo më shumë

Vendimi/ Teatri Kombëtar kalon në pronësi të Bashkisë së Tiranës

Vendimi/ Teatri Kombëtar kalon në pronësi të Bashkisë së Tiranës

Publikuar më 08.05.2020
Me një vendim të Këshillit të Ministrave, Teatri Kombëtar i ...

Me një vendim të Këshillit të Ministrave, Teatri Kombëtar i ka kaluar në pronësi Bashkisë Tiranë. Referuar vedimit thuhet se Teatrit Kombëtar, në konsultim me të gjitha grupet e interesit, sipas hartës kadastrale  që  i bashkëlidhet këtij vendimi dhe është pjesë përbërëse e tij. Sakaq, theksohet se Bashkisë Tiranë i ndalohet të ndryshojë destinacionin e […]

Lexo më shumë

Ndahet nga jeta arkitekti dhe shkrimtari i njohur Maks Velo

Ndahet nga jeta arkitekti dhe shkrimtari i njohur Maks Velo

Publikuar më 07.05.2020
Ka ndërruar jetën në moshën 84-vjeçare arkitekti dhe shkrimt...

Ka ndërruar jetën në moshën 84-vjeçare arkitekti dhe shkrimtari i njohur Maks Velo. Mësohet se Velo vuante nga një sëmundje e rëndë dhe prej disa ditësh ishte i shtruar në QSUT. Maks Velo u lind në Paris, në vitin 1935, në familjen e Sotirit, të diplomuar mjek në Athinë dhe të specializuar okulist në Francë […]

Lexo më shumë