×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kuriozitete

Propozimi “i zjarrtë”, rrezikon jetën ndërsa i kërkon dorën të dashurës

Propozimi “i zjarrtë”, rrezikon jetën ndërsa i kërkon dorën të dashurës

Publikuar më 12.08.2020
Propozimi për martesë është një ndër momentet më të sikletsh...

Propozimi për martesë është një ndër momentet më të sikletshme dhe të bukura për jetën e çdo çifti dhe shumë përpiqen që ta bëjnë atë në mënyrën më të veçantë. Ky është momenti i frikshëm kur një dublant i skenave të rrezikshme në filma i vuri flakën vetes, ndërsa i propozonte të dashurës së tij […]

Lexo më shumë

Kamera brenda rrotave/ Çfarë ndodh me gomën gjatë ecjes në rrugë

Kamera brenda rrotave/ Çfarë ndodh me gomën gjatë ecjes në rrugë

Publikuar më 06.08.2020
Njerëzit me të vërtetë do të bëjnë gjithçka, dhe kanali You ...

Njerëzit me të vërtetë do të bëjnë gjithçka, dhe kanali You Tube Warped Perception ka realizuar një ide vërtet interesante. Çfarë ndodh në gomë gjatë ecjes në rrugë? Nëse jeni të interesuar për atë pyetje, përgjigja është këtu. Ishte e mjaftueshme për të montuar kamerën GoPro brenda gomës. Përveç përkuljes së gomës nga rrugët e […]

Lexo më shumë

“Është keq të derdhet kripa”/ Si lindi bestytnia që shqiptarët e besojnë ende

“Është keq të derdhet kripa”/ Si lindi bestytnia që shqiptarët e besojnë ende

Publikuar më 02.08.2020
Në Mesjetë, kripa ishte një burim i çmuar. Ajo kushtonte shu...

Në Mesjetë, kripa ishte një burim i çmuar. Ajo kushtonte shumë, dhe besohej se kishte veti medicinale. Nëse kripa derdhej, ajo nuk ishte më në gjendje të përdorej si ilaç, dhe prandaj grumbullohej dhe hidhej mbi shpatullën e majtë, me qëllim që të verboheshin shpirtrat e këqinj, që besohej se përndiqnin vazhdimisht njerëzit përreth tyre. […]

Lexo më shumë

E bukur me model të ndërlikuar, fotografohet një “flutur” kozmike në hapësirë

E bukur me model të ndërlikuar, fotografohet një “flutur” kozmike në hapësirë

Publikuar më 01.08.2020
E ngjashme me një flutur, me strukturën e saj simetrike, ngj...

E ngjashme me një flutur, me strukturën e saj simetrike, ngjyrat e bukura dhe modelet e ndërlikuara, ajo duket se noton dhe përplaset në hapësirë, por në realitet është një ”mjegullnajë” planetare, një flluskë gazi e njohur si NGC 2899. Ajo është fotografuar nga teleskopi VLT i Observatorit Jugor Europian (ESO) në Kili dhe për […]

Lexo më shumë

Shenja që tregojnë se jeni të stresuar më shumë nga sa ju e mendoni

Shenja që tregojnë se jeni të stresuar më shumë nga sa ju e mendoni

Publikuar më 30.07.2020
Stresi ndikon dhe është i pranueshëm tek të gjithë ne. Ju mu...

Stresi ndikon dhe është i pranueshëm tek të gjithë ne. Ju mund të keni vënë re simptoma stresi, kur përpiqeni të disiplinoni fëmijët, kur keni shumë ngarkesë në punë, kur ju duhet të menaxhoni financat e familjes apo kur jeni përballë një marrëdhënieje të vështirë. Stresi është kudo dhe ndonëse një sasi e mjaftueshme e […]

Lexo më shumë

Një krijesë deti e rrallë habit turistët

Një krijesë deti e rrallë habit turistët

Publikuar më 29.07.2020
Një krijesë deti e rrallë është nxjerrë nga deti në bregun e...

Një krijesë deti e rrallë është nxjerrë nga deti në bregun e një plazhi të njohur Australian, duke lënë turistët të habitur. Krijesa, e njohur si një diell oqeanik, u gjet nga turistët në grykën e lumit Kennett në bregdetin jug-perëndim të Viktorisë të shtunën. Cath Rampton dhe burri i saj Tom, të dy janë […]

Lexo më shumë

E hedh smartfonin në oqean dhe pas gjashtë ditëve punon përsëri

E hedh smartfonin në oqean dhe pas gjashtë ditëve punon përsëri

Publikuar më 24.07.2020
Një marinar që hodhi iPhone e tij në oqean e gjeti atë ende ...

Një marinar që hodhi iPhone e tij në oqean e gjeti atë ende duke punuar gjashtë ditë më vonë. Ben Schofield hodhi iPhone kur punonte në një anije muze të quajtur Zonja Regal, transmeton lajmi.net. Schofield i kërkoi një shoku të zhytej në port në përpjekje për të marrë pajisjen, por pa dobi. Përfundimisht, Schofield […]

Lexo më shumë

E pabesueshme/ Njihuni me fshatin ku të gjithëve u mungon nga një veshkë

E pabesueshme/ Njihuni me fshatin ku të gjithëve u mungon nga një veshkë

Publikuar më 20.07.2020
Në Nepal është një fshat, i quajtur Hoske ku të gjithë banor...

Në Nepal është një fshat, i quajtur Hoske ku të gjithë banorët janë jashtëzakonisht të varfër dhe për të mbijetuar ata ranë në kontak me trafikantë organesh, shkruan Daily Mail. Pa menduar shumë ata shitën nje nga veshkat e tyre, për të siguruar jetën e familjarëve të tyre, duke parë se të ardhurat nuk buronin […]

Lexo më shumë