Kuzhina

Vezë e pjekur në salcë domatesh

Përbërësit 250 gr domate (të qëruara) 4 vezë (të mëdha) gjysmë qepë borzilok kripë piper vaj ulliri (ekstra i virgjër) Përgatitja 1 Vendosni qepët e grira…

Musaka me patate

Përbërësit 1 kg patate 500 gr mish i grirë 6 kokrra qepë (mesatare) 4 filxhanë kafeje vaj ulliri 5 kokrra domate (ose 1 lugë gjelle salcë) kripë…

Midhje të mbushura

Përbërësit 300 gr spinaq 100 gr mish derri (i grirë) 50 gr proshutë 32 midhje (të mëdha, të pastruara) 2 vezë djathë Grana Padano (i grirë) kripë piper…

Merluc me domate dhe pure

Përbërësit 4 filetë merluci (i freskët, pa lëkurë) 750 gr patate 150 gr domate (nën vaj) 2 lugë gjelle pesto 300 ml qumësht 120 ml vaj ulliri 20…

Abissnet