×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

kulture

“‘Na mbive’ në sy o Tirke”, miku reagon për pensionin qesharak të aktorit të njohur: Mos u mërzit artist i madh

“‘Na mbive’ në sy o Tirke”, miku reagon për pensionin qesharak të aktorit të njohur: Mos u mërzit artist i madh

Publikuar më 09.07.2020
Aktori i njohur i skenës shqiptare, Sotiraq Bratko ka mbushu...

Aktori i njohur i skenës shqiptare, Sotiraq Bratko ka mbushur moshën e pensionit. Një nga miqtë e tij i kanë uruar pension të mbarë, duke vënë në dijeni edhe trajtimi financiar që do të marrë aktori i mirënjohur. Përmes një reagimi në “Facebook”, një prej miqve të tij, Ilir Jano i ka publikuar një mesazh, […]

Lexo më shumë

Zbulimi i madh arkeologjik, dalin në dritë varrezat 3500 vjeçare në Himarë (FOTO)

Zbulimi i madh arkeologjik, dalin në dritë varrezat 3500 vjeçare në Himarë (FOTO)

Publikuar më 06.07.2020
Gërmimet arkeologjike të bëra së fundmi në Himarë nga disa e...

Gërmimet arkeologjike të bëra së fundmi në Himarë nga disa ekspedita arkeologësh, kanë zbuluar një varrezë tumulare të periudhës së Bronzit të Vonë. Lajmin për daljen në dritë të varrezave tumulare të shekullit XV-XII para erës së re e ka bërë me dije gazetari Aleksandër Çipa. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale Çipa theksoi se […]

Lexo më shumë

Ndahet nga jeta kompozitori i njohur italian, Ennio Morricone

Ndahet nga jeta kompozitori i njohur italian, Ennio Morricone

Publikuar më 06.07.2020
Ndahet nga jeta në moshën 91-vjeçare kompozitori dhe dirigje...

Ndahet nga jeta në moshën 91-vjeçare kompozitori dhe dirigjenti i orkestrës italiane Ennio Morricone. Kompozitori ka ndërruar jetë në një klinikë në Romë. Ai njihet për kolonat zanore të shumë filmave të njohur italianë dhe të kinemasë botërore. Morricone mori dy çmime Oscar, një në 2007-ën dhe një në vitin 2016, teksa klasifikohet si një […]

Lexo më shumë

Filmat më të mirë të 2020-s deri më tani

Filmat më të mirë të 2020-s deri më tani

Publikuar më 04.07.2020
Kritikët e filmit të BBC Culture, Nicholas Barber dhe Caryn ...

Kritikët e filmit të BBC Culture, Nicholas Barber dhe Caryn James zgjedhin 10 nga filmat kryesorë të këtij viti, shkruan BBC. Da 5 Bloods Filmi i fundit i Spike Lee është një epikë pasionante, kinetike, gjithëpërfshirëse, duke ndërthurur një dramë intensive me zgjuarsi. Ndërsa katër veteranë amerikanë me ngjyrë kthehen në Vietnam për të rikuperuar trupin […]

Lexo më shumë

Durrës/ 5000 bileta falas për të vizituar Amfiteatrin dhe Muzeun Arkeologjik

Durrës/ 5000 bileta falas për të vizituar Amfiteatrin dhe Muzeun Arkeologjik

Publikuar më 24.06.2020
5000 bileta falas për të vizituar Amfiteatrin dhe Muzeun Ark...

5000 bileta falas për të vizituar Amfiteatrin dhe Muzeun Arkeologjik u janë shpërndarë sot bizneseve të hoteleri-turizmit në Durrës. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti dhe kryetarja e Bashkisë së Durrësit, Emiriana Sako nënshkruan Marrëveshjen e Bashkëpunimit për “Nxitjen dhe promovimin e turizmit kulturor në Muzeun Arkeologjik dhe Amfiteatrin, Durrës, nëpërmjet hyrjes pa pagesë”. Për të […]

Lexo më shumë

Joel Schumacher, regjisori i “Batman Forever”, vdes në moshën 80-vjeçare.

Joel Schumacher, regjisori i “Batman Forever”, vdes në moshën 80-vjeçare.

Publikuar më 23.06.2020
Joel Schumacher, regjisori legjendar i New Yorkut, ka vdekur...

Joel Schumacher, regjisori legjendar i New Yorkut, ka vdekur në moshën 80-vjeçare. Ai njihet për filma të panumërt, duke filluar nga “The Lost Boys”, “Batman Forever” e deri te “Phone Booth”. Një përfaqësuesi tij për “The Hollywood Reporter”, konfirmoi se ai kishte luftuar kancerin për disa vite me radhe. Lindur në New York City më […]

Lexo më shumë

Kitara e Kurt Cobain shitet për 5.4 milionë euro në ankand

Kitara e Kurt Cobain shitet për 5.4 milionë euro në ankand

Publikuar më 22.06.2020
Kitara akustike që mbante Kurt Cobain gjatë interprtimit iko...

Kitara akustike që mbante Kurt Cobain gjatë interprtimit ikonik të Nirvana në “MTV Unplugged” në 1993 është shitur për 6 milionë dollarë ose 5.4 milion euro në ankand. Shuma rekord u pagua në Kaliforni të shtunën nga prodhuesi australian i mikrofonave, Peter Freedman, i cili është pronari i ri i “Martin D-18E” i 1959. Është […]

Lexo më shumë

Thënie të Franc Kafkës që iu ndryshojnë mënyrën e të menduarit

Thënie të Franc Kafkës që iu ndryshojnë mënyrën e të menduarit

Publikuar më 20.06.2020
Franz Kafka ishte një autor gjerman që arriti famë botërore ...

Franz Kafka ishte një autor gjerman që arriti famë botërore vetëm pas vdekjes së tij. Ja ku janë 8 thënie nga Franz Kafka për të ndryshuar mënyrën e të menduarit… 1.“Duke besuar me pasion në diçka që ende nuk ekziston, ne e krijojmë atë. Nuk ekziston vetëm ajo që nuk e kemi dëshiruar sa duhet.” […]

Lexo më shumë