×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kosova

Kadastra Shqiptare: Prona do të shkojë tek i zoti me dokumenta ligjore

Kadastra Shqiptare: Prona do të shkojë tek i zoti me dokumenta ligjore

Publikuar më 03.07.2020
Kadastra Shqiptare ka nisur procesin e regjistrimit fillesta...

Kadastra Shqiptare ka nisur procesin e regjistrimit fillestar të pronave prej gati një muaji, në 8 zona kadastrale të Bregdetit: Palasë, Gjilekë, Dhërmi, Himarë, Vuno, Ilias, Nivicë, Lukovë. Në një njoftimn për shtyp Kadastra Shqiptare njoftoi se procesi po ecën me ritme normale dhe punonjësit po trokasin në çdo derë, po takojnë çdo kryefamiljar dhe […]

Lexo më shumë

Projektligji për mjetet e lundrimit/ Leje online, procedura të reja për monitorimin dhe gjoba

Projektligji për mjetet e lundrimit/ Leje online, procedura të reja për monitorimin dhe gjoba

Publikuar më 03.07.2020
Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka nisur konsultim...

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka nisur konsultimin për ndryshimet në ligjin për regjistrimin e mjeteve lundruese me motor mbi 30 kw ose 40.8 kf, me tonazh nën 150 GT. Me ligjin që ekziston, pronarët duhet të marrin leje nga policia kufitare me shkrim, ndërsa me ndryshimet e ligjit do të merret leje në mënyrë […]

Lexo më shumë

Shifra rekord/ 90 raste të reja dhe 3 viktima në 24 orët e fundit

Shifra rekord/ 90 raste të reja dhe 3 viktima në 24 orët e fundit

Publikuar më 03.07.2020
90 raste të reja, 3 humbje jete, 33 të shëruar në 24 orët e ...

90 raste të reja, 3 humbje jete, 33 të shëruar në 24 orët e fundit, ky është bilanci i 24 orëve të  fundit në vendin tonë. Një 57 vjeçar nga Shkodra, një 65 vjeçar nga Tirana dhe një 76 vjeçar nga Durrësi, me disa sëmundje bashkëshoqëruese kanë humbur jetën në spitalin infektiv, pavarësisht përpjekjeve të […]

Lexo më shumë

Pastrim parash nga zyrat e këmbit valutor, 7 agjencive u hiqet licenca dhe 4 e mbyllën vetë aktivitetin

Pastrim parash nga zyrat e këmbit valutor, 7 agjencive u hiqet licenca dhe 4 e mbyllën vetë aktivitetin

Publikuar më 03.07.2020
Në raportin vjetor të Mbikëqyrjes për vitin 2019, Banka e Sh...

Në raportin vjetor të Mbikëqyrjes për vitin 2019, Banka e Shqipërisë pohon se tregu i këmbimeve ka qenë dinamik dhe me një kontroll të thelluar në 97 agjenci, 31 prej tyre kanë rezultuar problematike në drejtim të Parandalimit të Pastrimit të Parave. Për këtë arsye, për 31 prej tyre u morën masa për mangësitë e […]

Lexo më shumë

Skuadra kampione përton të luajë/ Liverpooli shkatërrohet nga Man.City

Skuadra kampione përton të luajë/ Liverpooli shkatërrohet nga Man.City

Publikuar më 03.07.2020
Një javë më parë Liverpool festoi rikthimin te titulli kampi...

Një javë më parë Liverpool festoi rikthimin te titulli kampion pas 30 vitesh nga hera e fundit që ngrinte këtë trofe, ndërsa mbrëmjen e sotme shorti e Në “Etihad Stadium”, “citizens” u rezervuan një pritje mjaft të mirë kampionëve të saposhpallur, duke u formuar një kordon dhe pritur me duartrokitje zbritjen e tyre në fushë, […]

Lexo më shumë

Infermiere dhe në ditën e dasmës, e veshur me fustan nusërie ndihmon të aksidentuarën

Infermiere dhe në ditën e dasmës, e veshur me fustan nusërie ndihmon të aksidentuarën

Publikuar më 03.07.2020
Dashuria për profesionin për disa persona është shumë e madh...

Dashuria për profesionin për disa persona është shumë e madhe, aq sa dëshirojnë ta ushtrojnë atë dhe në ditën më të lumtur të jetës, siç mund të jetë martesa. Rachel Taylor një infermiere nga SHBA, menjëherë pasi doli nga kisha i ofroi ndihmën e saj një gruaje e cila ishte plagosur për shkak të një […]

Lexo më shumë

“Është dyfishuar çmimi i biletës”, Shoqata e Transportit Publik: Disa operatorë po rrezikojnë shëndetin e qytetarëve

“Është dyfishuar çmimi i biletës”, Shoqata e Transportit Publik: Disa operatorë po rrezikojnë shëndetin e qytetarëve

Publikuar më 02.07.2020
Situata e vështirë për qytetarët vijon, përplasje mes Shoqat...

Situata e vështirë për qytetarët vijon, përplasje mes Shoqatës dhe Operatorëve, dyfishim çmimesh. Unioni bën thirrje autoriteteve për kontrolle dhe deklaron pamundësinë për të operuar në shërbim në këto kushte.   Briselda Hoxha Përtej vendimeve të marra nga qeveria për rifillimin e transportit, Shoqata e Transportit Publik ka kundërshtuar të rifillojë punën pa u plotësuar […]

Lexo më shumë

Ndryshon procedura për shpërndarjen e pensioneve, si duhet të veprojnë të moshuarit për të përfituar

Ndryshon procedura për shpërndarjen e pensioneve, si duhet të veprojnë të moshuarit për të përfituar

Publikuar më 02.07.2020
Drejtori i Departamentit të Zhvillimit pranë Postës Shqiptar...

Drejtori i Departamentit të Zhvillimit pranë Postës Shqiptare, Vangjush Andoni, gjatë një deklarate ditën e djeshme, njoftoi se posta do të vazhdojë të dërgojë pensionet në banesat e përfituesve, por me disa ndryshime në procedura. Fjala ishte se do të kishte tarifë për këtë shërbim. Andoni njoftoi të gjithë që të aplikojnë për të përfituar […]

Lexo më shumë