×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Botë

“Jam një grua, një nënë, e krishterë”, kush është Giorgia Meloni që jetë kryeministre e Italisë

“Jam një grua, një nënë, e krishterë”, kush është Giorgia Meloni që jetë kryeministre e Italisë

Publikuar më 26.09.2022
Koncepti i familjes që u shfaq nga një fëmijëri pa baba, ësh...

Koncepti i familjes që u shfaq nga një fëmijëri pa baba, është baza e formimit politik të Giorgia Melonit, shkruan La Reppubblica për profilin e gruas që ktheu të djathtën në pushtet në Itali. Sot, si në kohët e fillimit të militimit të saj në të djathtën romake, liderja ka në krah të njëjtin grup […]

Lexo më shumë

Pasi shpalli rekrutimin dhe Rusia është në protesta, Putin “arratiset” në shtëpinë e tij sekrete në fshat

Pasi shpalli rekrutimin dhe Rusia është në protesta, Putin “arratiset” në shtëpinë e tij sekrete në fshat

Publikuar më 26.09.2022
Ndërsa dhjetëra qytete ruse organizojnë protesta të përditsh...

Ndërsa dhjetëra qytete ruse organizojnë protesta të përditshme kundër rekrutimit të parë të vendit pas Luftës së Dytë Botërore,  një gazetar rus ka zbuluar, duke cituar një burim të besueshëm, se Vladimir Putin shkoi me pushime në shtëpinë e tij sekrete menjëherë pas njoftimit “bombë” të mërkurën e kaluar. “Pavarësisht mohimeve nga Kremlini, Putini duket […]

Lexo më shumë

SHBA: Pasoja katastrofike, nëse Rusia do të përdorë armë bërthamore në Ukrainë

SHBA: Pasoja katastrofike, nëse Rusia do të përdorë armë bërthamore në Ukrainë

Publikuar më 25.09.2022
Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake ...

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, premtoi të dielën se do të kishte pasoja “katastrofike” nëse Rusia përdor një armë bërthamore në Ukrainë dhe tha se SHBA do të vendosë sanksione të mëtejshme ekonomike kundër Rusisë nëse Kremlini përfundon referendumin e tij “të rremë”. “Nëse Rusia e kalon këtë vijë, do të […]

Lexo më shumë

Rusia shpalos planin për aneksimin e Ukrainës përmes referendumeve, rrezikohet luftë botërore

Rusia shpalos planin për aneksimin e Ukrainës përmes referendumeve, rrezikohet luftë botërore

Publikuar më 21.09.2022
Rusia njoftoi për planet e separatistëve në Ukrainë për të m...

Rusia njoftoi për planet e separatistëve në Ukrainë për të mbajtur referendume, që do t’i hapin rrugën aneksimit zyrtar të territoreve ukrainase. Ky njoftim i bërë më 20 shtator vjen pas pothuajse shtatë muaj luftë midis Rusisë dhe Ukrainës. Kush dëshiron të mbajë referendum? Republikat e vetëshpallura të Donjeckut dhe Luhanskut, të cilat presidenti rus, […]

Lexo më shumë

Rama për “Der Spiegel”: Nuk ndaloj dot të rinjtë që të ikin, pensionistët gjermanë të kalojnë pleqërinë në Shqipëri

Rama për “Der Spiegel”: Nuk ndaloj dot të rinjtë që të ikin, pensionistët gjermanë të kalojnë pleqërinë në Shqipëri

Publikuar më 20.09.2022
Në një intervistë për revistën gjermane “Der Spiegel&#...

Në një intervistë për revistën gjermane “Der Spiegel” kryeministri Edi Rama pranon se nuk mund të ndalojë ikjen e të rinjve, por ndërkohë fton pensionistët gjermanë të kalojnë pleqërinë buzë detit shqiptar. Rama ka bërë dhe një krahasim me vende si Britania e Madhe dhe madje dhe SHBA. Sipas tij, “shkalla jonë e krimit është më […]

Lexo më shumë

Hetimi/ Ish-agjenti i FBI-së i lidhur me rusët ishte mik i Edi Ramës

Hetimi/ Ish-agjenti i FBI-së i lidhur me rusët ishte mik i Edi Ramës

Publikuar më 16.09.2022
Një ish-zyrtar i lartë i FBI-së është vënë në shënjestër të ...

Një ish-zyrtar i lartë i FBI-së është vënë në shënjestër të prokurorëve amerikanë. Charles McGonigal ka dalë fshehtas para një jurie të madhe. Ai është akuzuar për lidhje me Rusinë dhe qeveri të tjera të huaja. Por në lajmin që publikon “BuisnessInsider”, ai përshkruhet me lidhje në Bosnjë Hercegovinë, Shqipëri, Kosovë dhe Malin e Zi. Në […]

Lexo më shumë

Financimet ruse, zbardhen diskutimet e takimit të Yuri Kim me Tabakun, Gjiknurin dhe Kryemadhin

Financimet ruse, zbardhen diskutimet e takimit të Yuri Kim me Tabakun, Gjiknurin dhe Kryemadhin

Publikuar më 15.09.2022
Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim, ka marrë pjesë ...

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim, ka marrë pjesë në një takim të organizuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, ku gjithashtu janë të pranishëm përfaqësues të forcave kryesore politike në vend. Përveç kreut të KQZ, Aurel Celibashi, në takim marrin pjesë edhe Damian Gjiknuri nga Partia Socialiste, Jorida Tabaku nga Partia Demokratike dhe Monika Kryemadhi, […]

Lexo më shumë

Mbreti Charles nxjerr pa punë mbi 100 persona të stafit të ish-mbretëreshës

Mbreti Charles nxjerr pa punë mbi 100 persona të stafit të ish-mbretëreshës

Publikuar më 15.09.2022
Në Clarence House, rezidenca zyrtare e Charles dhe Camilla p...

Në Clarence House, rezidenca zyrtare e Charles dhe Camilla pritet një erë ndryshimesh. Mediat raportojnë se 100 punonjës rrezikojnë të pushohen nga puna. Sipas The Guardian, lajmi iu dha punonjësve të hënën. Arsyetimi është se reduktimi i stafit është “i pashmangshëm”. Kjo duke pasur parasysh ndryshimin e roleve për Charles dhe Camilla. Megjithatë po kërkohen zgjidhje për […]

Lexo më shumë
gif