×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Biznes

Vazhdon tallja 30-vjeçare me hekurudhën, shpallet fituesi i tenderit për linjën Tiranë-Rinas-Durrës me fond limit…1 lek (DOKUMENTET)

Vazhdon tallja 30-vjeçare me hekurudhën, shpallet fituesi i tenderit për linjën Tiranë-Rinas-Durrës me fond limit…1 lek (DOKUMENTET)

Publikuar më 22.10.2020
Shqipëria është ndër të paktat vende të botës që nuk ka një ...

Shqipëria është ndër të paktat vende të botës që nuk ka një sistem hekurudhor. Jo trena elektrikë si vendet fqinje, pa folur për ato të shpejtësisë së lartë, por trena udhëtarësh, të paktën siç ishin deri në fund të viteve ’80. Pas kësaj kohe, rrjeti hekurudhor është amortizuar dhe ai bëhet lajm vetëm për daljen […]

Lexo më shumë

Sot lëshohen raketat ruse/ Turqia sfidon Perëndimin, i tregon “muskujt” NATO-s (VIDEO)

Sot lëshohen raketat ruse/ Turqia sfidon Perëndimin, i tregon “muskujt” NATO-s (VIDEO)

Publikuar më 16.10.2020
Turqia pritet të testojë sot sistemin anti-ajror S-400 të Ru...

Turqia pritet të testojë sot sistemin anti-ajror S-400 të Rusisë me gjithë kundërshtimet e NATO-s. Autoritetet turke kanë njoftuar kompanitë ajrore që të bëjnë kujdes në lartësinë deri në 21 000 metra në zonën e Detit të Zi ku do të bëhen edhe testimet. Testet parashikojnë ndjekjen e avionëve me sistemin e radarëve te S-400, […]

Lexo më shumë

Koncesionet e Nanos, Berishës dhe Ramës nuk njohin krizë, ja sa fituan edhe në kohë pandemie

Koncesionet e Nanos, Berishës dhe Ramës nuk njohin krizë, ja sa fituan edhe në kohë pandemie

Publikuar më 26.09.2020
Koncesionarët e vjetër e të rinj kanë raportuar një aktivite...

Koncesionarët e vjetër e të rinj kanë raportuar një aktivitet të qëndrueshëm në vitin 2019, ndërsa disa prej tyre janë ndikuar këtë vit nga pandemia e COVID-19, raportoi Monitor.al. “Tirana International Airport” (TIA), që menaxhon me koncesion Aeroportin e Rinasit, ka deklaruar të ardhura prej 7 miliardë lekësh, me zgjerim vjetor prej 8.5%, teksa fluksi […]

Lexo më shumë

Shtëpia e Bardhë për marrëveshjen: Trump arriti diçka që dukej e pamundur

Shtëpia e Bardhë për marrëveshjen: Trump arriti diçka që dukej e pamundur

Publikuar më 09.09.2020
Faqja zyrtare e Shtëpisë së Bardhë ka lëshuar një komunikatë...

Faqja zyrtare e Shtëpisë së Bardhë ka lëshuar një komunikatë për “marrëveshjen” në mes të Kosovës dhe Serbisë që u nënshkrua në prani të Presidentit Donald Trump. Sipas saj ky “angazhim historik”  behet për normalizimin e ekonomisë në mes të dy vendeve nga Ballkani perëndimor. Njoftimi nga Shtëpia e Bardhë: Një marrëveshje tjetër e madhe! […]

Lexo më shumë

Tre ministra grek infektohen nga një investitor izraelit, qeveria futet në karantinë

Tre ministra grek infektohen nga një investitor izraelit, qeveria futet në karantinë

Publikuar më 03.09.2020
Tre ministra të qeverisë greke janë futur në karantinë. Fjal...

Tre ministra të qeverisë greke janë futur në karantinë. Fjala është për Ministrin e Zhvillimit dhe Investimeve, Adonis Georgiadis, Zëvendës Ministrin e Zhvillimit dhe Investimeve, Nikos Papathanasis dhe Ministrin e Transportit dhe Politikës Ishullore Giannis Plakiotakis, i cili u takua me një investitor nga Izraeli i cili u diagnostikua si pozitiv me Covid. Kështu sot, […]

Lexo më shumë

Gazeta gjermane: Dredhia e Grenellit

Gazeta gjermane: Dredhia e Grenellit

Publikuar më 27.06.2020
Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” thekson në një koment ...

Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” thekson në një koment se qëllimi i Richard Grenellit ishte që me një dredhi të quajtur “samit paqësor” të tërhiqte trupat nga Kosova para zgjedhjeve në SHBA. Në një koment të botuar në numrin e së shtunës gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” kërkon angazhim serioz të europianëve në Kosovë. Gazeta nga Müncheni […]

Lexo më shumë

Shtypen kartëmonedhat e reja 2000 lekë e 500 lekë për një periudhë disa-vjeçare

Shtypen kartëmonedhat e reja 2000 lekë e 500 lekë për një periudhë disa-vjeçare

Publikuar më 07.05.2020
Në mbledhjen e fundit, Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqip...

Në mbledhjen e fundit, Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë, ka vendosur miratimin e shtypjes së kartëmonedhave shqiptare me kurs ligjor, me prerje 500 lekë dhe 2000 lekë. “Në këtë kuadër, shtypja e këtyre kartëmonedhave vjen si rezultat i plotësimit të kërkesave të ekonomisë për para në vlerë dhe strukturë si dhe të sigurimit të […]

Lexo më shumë

Lëvizjet e gabuara të Warren Buffet në profecinë “Mos vini bast kundër Amerikës”

Lëvizjet e gabuara të Warren Buffet në profecinë “Mos vini bast kundër Amerikës”

Publikuar më 05.05.2020
Koronavirusi po varfëron edhe pasanikët e botës. Investitori...

Koronavirusi po varfëron edhe pasanikët e botës. Investitori miliarder Warren Buffett, shefi i Berkshire Hathaway, foli për koronavirusin dhe perspektivën ekonomike dhe u përgjigj të shtunën e kaluar pyetjeve të investitorëve në mbledhjen e parë virtuale të aksionerëve të kompanisë. Takimi vjetor i konglomeratit, i njohur si “Woodstock” për kapitalistët, është zakonisht një Meka për […]

Lexo më shumë