×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Arsim

1 miliardë lekë për karburant dhe kondicionerë, ‘Guxo’ thirrje universiteteve: Eliminoni shpenzimet, reduktoni tarifat e studentëve

1 miliardë lekë për karburant dhe kondicionerë, ‘Guxo’ thirrje universiteteve: Eliminoni shpenzimet, reduktoni tarifat e studentëve

Publikuar më 04.12.2020
Universitetet publike vazhdojnë të abuzojnë me shpenzime të ...

Universitetet publike vazhdojnë të abuzojnë me shpenzime të panevojshme. Edhe pse studentët prej kohësh kanë kundërshtuar tarifat e larta të studimeve, ato vazhdojnë të jenë të njëjta. Pak ditë më parë janë publikuar 7 tendera të 5 universiteteve publike atij të Tiranës, Universiteti i Mjekësisë, Universiteti Politeknik, Universiteti Bujqësor dhe ai i Elbasanit me vlerë […]

Lexo më shumë

Nga 1 dhjetori mësimi i alternuar/ Kushi tregon cilat klasa do të kalojnë online dhe cilat vazhdojnë mësimin në shkollë

Nga 1 dhjetori mësimi i alternuar/ Kushi tregon cilat klasa do të kalojnë online dhe cilat vazhdojnë mësimin në shkollë

Publikuar më 26.11.2020
Nga 1 dhjetori nis mësimi i alternuar, Kushi tregon cilat kl...

Nga 1 dhjetori nis mësimi i alternuar, Kushi tregon cilat klasa do të kalojnë online dhe cilat vazhdojnë mësimin fizikisht. Në fjalëne saj ajo tha se skenari i mësimit të kombinuar do të nisë të zhvillohet nga data 1 dhjetor 2020 deri në një vendim tjetër, sipas rekomandimeve të Komitetit Teknik të Ekspertëve dhe Ministrisë […]

Lexo më shumë

Nis zbatimi i skenarit nr.2, si do të zhvillohet mësimi i alternuar në fillim të dhjetorit

Nis zbatimi i skenarit nr.2, si do të zhvillohet mësimi i alternuar në fillim të dhjetorit

Publikuar më 25.11.2020
Ministrja e Shëndetësisë njoftoi se duke nisur nga 1 dhjetor...

Ministrja e Shëndetësisë njoftoi se duke nisur nga 1 dhjetori mësimi do të zhvillohet mes atij online dhe në klasë. Në skenarin nr.2 të miratuar më herët mësimi do të  zhvillohet i kombinuar (një javë në shkollë dhe një javë në shtëpi) duke ruajtur të gjitha rregullat e higjienës dhe të distancimit fizik, në rast […]

Lexo më shumë

U kërkua mbyllja e shkollave/ Merret vendimi i papritur, çfarë pritet të ndodhë nga 1 dhjetori

U kërkua mbyllja e shkollave/ Merret vendimi i papritur, çfarë pritet të ndodhë nga 1 dhjetori

Publikuar më 25.11.2020
Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manas...

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu në një komunikatë për mediat bëri me dije se duke nisur nga 1 dhjetori mëismi në shkolla do të jetë i alternuar. Pas konsultimit me Komitetin Teknik të Ekspertëve, ministrja tha se është e domosdoshme që të vazhdojë frekuentimi në ambientet e shkollave, por për të ulur […]

Lexo më shumë

Rrezik i lartë nga COVID-19, Mira Rakacolli tregon nëse do të mbyllen shkollat

Rrezik i lartë nga COVID-19, Mira Rakacolli tregon nëse do të mbyllen shkollat

Publikuar më 23.11.2020
Drejtuesja e Komitetit Teknik dhe njëkohësisht zv/ministrja ...

Drejtuesja e Komitetit Teknik dhe njëkohësisht zv/ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli bëri iu përgjigj pyetjes së gazetarëve nëse është menduar mbyllja e shkollave dhe kur mund të ndodhë. Rakacolli u shpreh se deri në këto momente situata është nën kontroll dhe me shifrat aktuale nuk është parë si mundësi mbyllja e shkollave. “Nuk ka ndonjë […]

Lexo më shumë

Studentëve iu ndalua mësimi në auditorë, fakulteti shtron dreka masive (Dokumenti)

Studentëve iu ndalua mësimi në auditorë, fakulteti shtron dreka masive (Dokumenti)

Publikuar më 17.11.2020
Teksa vitit akademik ka nisur për të gjithë universitet onli...

Teksa vitit akademik ka nisur për të gjithë universitet online, si një mënyrë për të frenuar përhapjen e COVID-19, fakultet vazhdojnë normalisht aktivitet. Së fundmi, fakulteti i Historisë dhe Filologjisë në faqen zyrtare ka shpallur tenderin për të shtruar një drekë për Forumin Studentor. Objekti i tenderit: “FHF, shërbim kateringu dhe pushim kafeje për Forumin […]

Lexo më shumë

Infektohen me koronavirus katër mësues dhe dy fëmijë në Berat

Infektohen me koronavirus katër mësues dhe dy fëmijë në Berat

Publikuar më 14.11.2020
Situata e krijuar nga koronavirusi në shkolla sa vjen e zgje...

Situata e krijuar nga koronavirusi në shkolla sa vjen e zgjeron përhapjen e infeksionit. Në 24 orët e fundit, mësohet se katër mësues kanë rezultuar të prekur me COVID-19 në Berat. Sipas informacioneve bëhet me dije se pozitive janë konfirmuar 2 mësuese në shkollën “22 Tetori” ndërsa një tjetër në shkollën “Ajet Xhindole”. Ndërkohë pozitivë […]

Lexo më shumë

“Hidhërim duhet të na bëjë më të fort”, Evis Kushi reagon pas ndarjes nga jeta të mësueses në Fier

“Hidhërim duhet të na bëjë më të fort”, Evis Kushi reagon pas ndarjes nga jeta të mësueses në Fier

Publikuar më 13.11.2020
Evis Kushi, ministrja e Arsimit ka reaguar pas lajmit për nd...

Evis Kushi, ministrja e Arsimit ka reaguar pas lajmit për ndarjen nga jeta të një tejtër mësueseje në Fier. Nëpërmjet një statusi në ‘Facebook’, Kushi i shpreh ngushëllime familjarëve të mësues Violeta Liçaj nga Fieri. Ndër të tjera Kushi shkruan se në të gjithë këtë situatë duhet të jemi të fortë, të vëmendshëm dhe të […]

Lexo më shumë